Kterou letní jabloň?



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
Tibor z UH - (47) - 222.63 (?) 
21.1.2014 22:21, zobrazeno: 55267x

Zdravím zkušené... Kterou mi prosím doporučíte letní jabloň do Uh.Hradiště 230m.nm na západ mírně přikloněmý svah, zatravněný,v srpnu už suchá půda.    Chci vyváženou chuť (nemám rád Goldenové - jen sladké a ani naopak kyselší) zkrátka ideál, co když si dáte jedno, tak hned chcete další. Šťavnaté a přitom alespoň trochu pevné ať přežije cestu když vezmu 2kg na dvoudenní výlet.  Díky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 58.114 (?), 21.1.2014 22:46

třeba Discovery

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Tibor z UH - (47) - 222.63 (?), 22.1.2014 22:58

Díky za tip. Máte s ním vlastní poznatky? Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.140 (?), 22.1.2014 15:49

Pane Sádecký, máte vysoké nároky což je dobře.Splnit 90% Vašich požadavků může splnit pouze odrůda Mantet (ve Vaší poloze ke sklizni a jídlu kolem 10.srpna a dříve, dle roku).Dozrává postupně což je u letničky výhoda.Co se týče dvoudeního putování v batohu, neuspěje asi žádná letnička, všechny mají náchylnost k otlakům.Pokud taková existuje, zase Vám nedá těch 90% požadavků na chuť.Šťastnou volbu - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Tibor z UH - (47) - 222.63 (?), 22.1.2014 22:55

Měl jsem napsat výlet autem. Na mysli jsem měl když se budou jabka jen trochu ťukat a hlavně budou v horku.  JAK bude ale prosím odrůda u MĚ náročná na postřiky? Získal jsem pozemek (ale až za městem) a mám v plánu nasadit asi 20 stromků a vím, že nebude v mých silách se všem věnovat. (jabloňě, hrušně,švestky, meruňky)  Co jsem se  dnes dočetl na netu, tak Mantet je náročnější na postřiky. Jak to prosím vidíte v praxi? Stromy vybírám tak, aby byly plody od prázdnin až do března a k výbornému pochutnání. Žádné dva nebudou stejné. Kolega o řádek výše napsal Discovery... máte i s tímto vlastní zkušenost? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 23.1.2014 8:19

Mantet (syn. Roda Mantet) je výborné letní jablko a určitě jej zvolte jako první. V autě bez chladícího boxu ten víkend určitě vydrží, zejména pokud zvolíte při probírce tu správnou zralost.

Na něj pak z raně podzimních navazuje sklizní James Grive.

Obě odrůdy, pokud Vám nevadí vykrajování, nepotřebují postřik proti obaleči a postačí jen matení samců feromonovým lapačem. No a na vosy stejně neplatí žádný postřik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 23.1.2014 11:11

Kdybych měl volit mezi Discovery a Mantetem, volil bych asi Discovery. 
Výhody: pěkný vzhled, vybarvení, velmi dlouhá doba klizňové i konzumní zralosti, dobrá schopnost k přepravě, odolnost proti houbovým chorobám - netřeba postřiky
Nevýhody: drobnější plody
Výhody Mantetu: Kypré voňavé a větší plody
Nevýhody: krátká konzumní zralost a enormní náchylnost ke strupovitosti i hnilobě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 23.1.2014 12:04

Discovery považuji za pěstitelsky náročnější. Nevím které houbové choroby máte na mysli, u mne Discovery trpí padlím a Mantet je čistý. Monilii neřeším = je to letní jablko a obě jsou stejně náchylné.

Discovery je možná odolnější na otlaky, ale pokud je pán bude chtít pro vlastní spotřebu, bude se muset spíše rozhodovat podle chuti, protože i mírně otlačené jablko je jedlé (ale neprodejné).

Mantet s JamesGrive jsou vzájemně dobří opylovači.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 23.1.2014 12:57

které houbové choroby máte na mysli...

Myslel jsem strupovitost a monilii. Padlí u nás není. Je to samozřejmě otázka vkusu. Mantet v optimální zralosti je chuťově bezkonkurenční, jenže krátce před zralostí je kyselý a velmái brzy po ní moučnatí. Otlačuje se a rychle hnije. Aspoň u nás.  Discovery vydrží dlouho na stromě i uskladněné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 23.1.2014 13:09

Přemýšlím, že vyzkouším odrůdu Julia. Nemáte někdo vlastní zkušenost s touto odrůdou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika