Končiarky - chutná droda podobná Zvonkovému, ale netrváca



host - 16.1 (?) 
23.1.2012 13:27, zobrazeno: 15204x

Voľakedy sme pestovali - lepšie povedané iba oberali či striasali - relatívne veľké pretiahnuté jablká, s miestnym názvom "Končiarky", patrne odvodeným od pretiahnutého tvaru plodu. Subjektívne boli veľmi dobrej chuti, i keď na zahryznutie dosť tvrdé. Vzhľadom nič moc, najmä farebne nie veľmi príťažlivé, skôr zelené, iba tie najdozretejšie plody sa trochu zafarbovali. Strom bol relatívne veľkého vzrastu, plodivé konáre prevísali, patrne pod hmotnosťou plodov, netrúfam si určiť, či aj fyziologicky. Neviete, o akú odrodu mohlo ísť?

Pokúsil som sa ju samozrejme nájsť v pomológiách. Vzhľadom i opisom takmer perfektne súhlasí s odrodou Zvonkové, ale líši sa v dvoch podstatných vlastnostiach:

1) Zatiaľ čo pri Zvonkovom sa udáva nízky obsah cukrov, otec však vždy vravieval, že na mušt sú Končiarky tie najlepšie jablká, najlepšie z nich "tečie" - myslené alkohol po pálení, nie šťava pri lisovaní - lebo obsahujú najviac cukru. A v tomto sa otec vyznal.

2) Zatiaľ čo pri Zvonovom sa udáva výborná skladovateľnosť, tieto vydržali nanajvýš do Vianoc, pričom zostarli na jablká zvlášntym spôsobom. Nebolo to ani vädnutie, ani múčnatenie, ale bol to proces pripomínajúci tak trochu "uhniličenie" mišpulí. Farba plodu sa zmenila na neprirodzenú kapučínovo-zelenú, dobrá chuť sa stratila. Kvôli tomu sa vlastne ani neskladovali, ale používali len na priamy konzum.

Ak by sa jednalo o lokálnu odrodu, dodám, že sa jednalo o stred stredného Slovenska.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 31.135 (?), 23.1.2012 16:41

Jedná sa o odrodu Hontianska končiarka.Podľa Hričovského pomológie sú synonymá tejto odrody :Rozmarinapfel, Rozmarin d´Entz..Skladovanie je dlhšie ako do Vianoc no dobre vyzreté plody už mesiac po zbere strácajú vôňu a arómu, ktorou sú jedinečné a zostávajú úplne fádne.Menej vyzreté plody sa zakrátko po zbere podobajú viac na zemiaky ako na jablká.Je mierne náchylná na chrastavitosť, výborná na jablkovicu.    Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 16.1 (?), 24.1.2012 7:25

Ďakujem za odpoveď. Prívlastok Hontianska by lokalitou plusmínus odpovedal. Prirovnanie k zemiakom je veľmi trefné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.87 (?), 18.3.2013 13:33

Dobrý deň. Ja mám inú skúsenosť. Skladovateľnosť je dobrá, jeme ich ešte teraz, stále sú šťavnaté. Je možné že ak sa zberajú úplne dozreté, skôr stratia požadované vlastnosti. je to veľmi obľubená stará odroda pestovaná najmä na strednom Slovensku, medzi pozitíva ptrí napríklad to, že po poranení plodu časť s ranou zaschne a ďalej sa nekazí, alebo len v menšej miere. Bruno

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 189.156 (?), 18.3.2013 17:28

Přesně tak, správný názevv je Hontianské. U Zvolena velice častá odrůda, krásné vzrůszné stromy s převislými korunami. Z výšky 800 m byly i na přelommu roku krásně štavnaté a výborné. Vybarvenost slušná, krásně kropenaté líčko. Velmi sympatická odrůda, hned jsem si roubnul pár stromků...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 41.143 (?), 18.3.2013 17:41

Prosim Vás, neslyšel někdo o odrůde Radovky, je to letní jablko, dozrává po žních. Děkuji.

Miloš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 156.1 (?), 18.3.2013 18:18

Tak ako som písal pred rokom, skladovaťeľnosť je dlhšia ako do Vianoc.Vydržia kľudne do apríla, ale po Vianociach chuť aj aróma padá ako kameň.Pokiaľ vaše jablká sú v dobrej kvalite ako v novembri-decembri, tak to nie je Hontianska končiarka.Podtrhnutá nedôjde do požadovanej chuti ktorou je výnimočná.Vlani som iba z nej lisoval mušt, bol vynikajúci. Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 60.118 (?), 4.12.2016 9:55

Moje najobľúbenejšie jablko v detstve, odvtedy som ho nejedla, vždy mi ho bolo málo, teraz už viem, prečo, ale aj tak by sa mohlo objaviť na našich stoloch...!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 189.156 (?), 5.12.2016 16:41
Chut Končiarky považuju za špičkovou. Takový Golden, ale mnohem odolnější..V podstatě není co vytknout, není... Ing. Fidla
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika