Kde sehnat Admirál na silnější podnoži



host - 14.170 (?)
24.10.2016 17:13

K výšce podnože: Síla oslabujícího účinku podnože je přímo úměrná výšce štěpení. Tzn. čím je 'krk' delší, tím je oslabující účinek větší.

Vegetativní podnože nemají kořenový krček (hypokotyl), na utopení reagují jinak. Dokonce z nadzemní části podnoží často raší náznaky kořenů, které jsou náchylné k různým korovým nekrózám.

Z moderních odrůd jsou více náchylné na gumovitost a rakovinu převážně odrůdy které mají v rodokmenu Lorda Lambourna. Je tedy pravdou, že část odrůd ze Střížovic tím trpí, ale určitě to není globální problém.

V.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.10.2016 21:06

Já tedy s většinou toho, co píše Ing Fidla, souhlasím. Ve zpravokořenění taky nevidím žádnou výhodu.  Každá odrůda roste různě bujně, další osud takového stromku lze jen těžko předvídat. Nevidím jako moudré, zbavovat se vlivu podnoží (které vybíraly a selektovaly generace šlechtitelů)   na růst a plodnost jabloní. Na druhé straně si nemyslím, že je přínosné zapěstovat kmínek z typové podnože (snad až na výjimky u některých bujných podnoží). Rakovině tím nezabráníme, možná bude jen o něco výš. 
    Podnož samozřejmě neroste sama od sebe nezávisle na odrůdě. Když na tytéž podnože naštěpujeme např Breuhahnovo a Grávštýn, tak ten druhý stromek vytvoří několikanásobně silnější kořeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 21.10.2016 21:38

No vzhledem k tomu že já typové podnože nepoužívám, tak kmínek by byl vždy ze semenáče, v mém případě jaderničky moravské. Je to opravdu dost velký rozdíl, pokud mám třeba odrůdu Šampion naštěpenou dole, nebo až v korunce...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 21.10.2016 21:44

Z jakého zdroje? No nejlepší zdroj jsou stromy samotné, o tom snad nemusíme diskutovat. Symtomy netriové rakoviny a to leckdy dost fatální vídám na všech odrůdách mladší provenience, které se na zahradách běžně vyskytují.(Rubín, Šampion,Melodie...) Jistě nemohu potvrdit citlivost odrůd nových a dosud méně rozšířených jako Admirál, Sirius atd... Ovšem nedomnívám se, že by jejich odolnost byla vyšší, protože k tomuto není důvod, když se podíváme na to z čeho jsou šlechtěny. Stačí tato odpověď? Nechcete doufám uvést citace. Protože potom nemohu sloužit...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 22.10.2016 6:06

Mě vadí na tomto tvrzení jedna věc a ani bych jinak nic nepsal. Napíšete, že skoro všechny novější odrůdy jsou náchylnější na rakovinu, což není prava. V dalším příspěvku napíšete, Strýmka je osvěžující výborné jablko. Tedy člověk, který si chce nasadit nějakou jabloň a přečte si vaše příspěvky, místo toho aby si nasadil bezproblémovou, dobrou novější odrůdu, (trpí přeci tou rakovinou) bude shánět Strýmku. Která, jak zde bylo psáno,  křiví hubu a láme vaz a nežerou ji ani králíci. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 22.10.2016 18:25

No vzhledem k tomu že příspěvky, které Strýmku haní tady jednoznačně řevažují, tak asi Strýmku shánět nebude:) A i kdyby, osvěřující, kvalitní jablko to jednoznačně je. Špatná pověst Strýmky je do značné míry daná tím, že se vyazovalal i do poloh, kde kvalitně nedozraje. Jak je to s náchylností na rakovinu u novjších odrůd, to jsem mslím vysvětlil dostatečně jasně, nemůžu opravdu vdět jak jsou na tom úplně nové resistenty, ale opakuju, nneí jediný důvod si myslet že jsou na tom lépe než Melodiee, nebo třeba Topaz. Leda že by mi něco uniklo, což je samozřejmě možné, ale dost o tom pochybuju.

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.126 (?), 21.10.2016 15:51
Pre ing.Fidla: Tieto internetové spory spoza klávesnice ma už naozaj nebavia. Mojím argumentom sú moje stromy. Nech sa páči prídite sa pozrieť do mojej záhrady, adresa je: Ivan Hlavatý, Kostolná č.2, Šurany, okr.Nové Zámky. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 189.156 (?), 21.10.2016 23:52

Velice rád, děkuju za pozvání, vážím si Vaší vstřícnosti. Jinak Vaše stromy jsou opravdu silný argument, koruny na fotkách vypadaly parádně, tady nelze na rozdíl od té podnože polemizovat...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 22.10.2016 10:16

Co radí pan Fidla je podle mého názoru pro suchou a kamenitou půdu mnohem rozumnější, než argumentace pana Hlavatého vzrůstem stromků na jeho zahradě v teplé nížině na úrodné půdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 24.10.2016 17:13

K výšce podnože: Síla oslabujícího účinku podnože je přímo úměrná výšce štěpení. Tzn. čím je 'krk' delší, tím je oslabující účinek větší.

Vegetativní podnože nemají kořenový krček (hypokotyl), na utopení reagují jinak. Dokonce z nadzemní části podnoží často raší náznaky kořenů, které jsou náchylné k různým korovým nekrózám.

Z moderních odrůd jsou více náchylné na gumovitost a rakovinu převážně odrůdy které mají v rodokmenu Lorda Lambourna. Je tedy pravdou, že část odrůd ze Střížovic tím trpí, ale určitě to není globální problém.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 144.38 (?), 21.10.2016 11:16

Dobrý den. Právě jsem objednal odrůdu Admirál z ovocné školky Šťastný. Podnož M7, vše bez problémů, ale mluvil jsem telefonicky s panem majitelem a už mají jen malé množství. Výpěstky zasílají, takže vše v pohodě. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika