Kde sehnat Admirál na silnější podnoži



bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?)
24.10.2016 11:43

asi je tak hnusná, že ani škodci nemajú na ňu chuť a dajú prednosť inému ovociu v záhrade :D

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 23.10.2016 8:49

"Aroma dobře vyzrálé Strýmky" si dobře pamatujulaugh, než sousedka strom pokácela, sklízel jsem jich v 520 mnm někdy koncem října pravidelně metrák z každoročně obsypaného polokmnenu a na jaře ho přesunoval ve stejném množství na kompost. Chuť a aroma byla spíše podobné brukvovité zelenině než ovoci a dokonce srnky je mezi předloženými vánočními jablíčky obloukem obešly...

Jak ale známo, tisíc lidí, tisíc chutí, takže je možné, pane Fidlo, že Vám opravdu chutná (není-li to jen škádlení diskutujících). Přesto existuje nějaká většinová chuťová preference a jsem si jist, že pokud položím vedle sebe Admirál, Jonagold a Strýmku, po ochutnání výše uvedených si z deseti lidí nevybere Strýmku ani jeden.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 23.10.2016 19:32

No to je ale ono. Z 520 m.n.m aroma dobře vyzrálé Strýmky nikdy nezažijete, ještě tak možná v lonském teplém roce.Dnes jsem očesal 2 pytle luxusních Strýmek z vršků stromů z jednoho starého sadu, který jsem takříkajíc adoptoval. Na mladším dřevě jsou plody krásně vybarvené (přestože se nejedná o její červenou mutaci), o průměrné velikosti lehce přes 100g. Je to radost sbírat takovéto plody, bez monilie, bez strupovistoti i bez obalečů. Aby nedošlo k nedorozumění, nemám je ani na mošt, ani na pálenku, ani pro ovce.V pozdním jaru se po nich jen zapráší!

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 157.29 (?), 23.10.2016 19:58

V pozdním jaru se po nich jen zapráší!

No tak určitě... wink  To už přece bude všechno jedlé ovoce snězené!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.221 (?), 24.10.2016 10:24

Kdo nemá dobrý sklep a v dubnu má všechna jablka zvadlá nebo moučná, tomu mohou připadnout nakrájené kousky Strýmky na talíři jako zajímavé, konzumovatelné a ve srovnání s přezrálými stolními odrůdami dokonce lepší. 
   Každopádně musím Strýmce uznat, že neví co jsou to škůdci, choroby,  rakovina a dokonce ani nepotřebuje nějak pravidelně řezat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 24.10.2016 11:43

asi je tak hnusná, že ani škodci nemajú na ňu chuť a dajú prednosť inému ovociu v záhrade :D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 63.3 (?), 22.10.2016 22:48

Myslím, pane Petře, že jste trochu parafrázoval legendární větu pana Kaněry smiley, ale tehdy šlo o Produktu a Denár. Nicméně mě chutěvě nezaujala Strýmka ani Československo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 157.29 (?), 22.10.2016 22:24

Jo, to je to, co jsem hledal! Ale jak je to možný - udělal jsem u nich objednávku mnoha stromků, ale Admirál byl jen na M26... a teď už ani objednat nejde, ale zase mají A2. Hm, no nic, díky za info, stejně tam plánuji jet, takže vyřešeno. smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 23.10.2016 15:38
Rouby Admirála mám zamluvené na jaro 2017. Naroubuji si je sama na semenáče jaderničky, které má zasazené můj tatínek. U nás v zatravněném suchém sadu, kde podložím je buď jíl nebo zvětralá skála, se jabloně ani jinak pěstovat nedají. Rakovina je též velkým problémem např. na Rubinole. Zdraví Jiřina
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PavelRabek - (43) - 211.253 (?), 6.11.2016 0:19

Zajímavé - přesně tohle jsem před týdnem řešil - sehnal jsem jabloň Admirál jen na podnoži M26 a vzhledem k tomu, že chci aby mi z něj vyrostl vysoký strom (a také kvůli kamenitější půdě, svahu a to že bude v zatravněném extenzivním sadu) jsem se rozhodl provést experiment:

- zasadil jsem hlouběji roubem pod zem

- vedle ještě zasadím 2 jaderničky (objednal jsem ze starých odrůd špičáky na semenáči, protože nemám vlastní semenáčové podnože) na které na jaře naštěpím rouby, které v zimě vezmu ze spodních větví zpravokořeňovaného Admirála. (dva proto, že se teprve učím roubovat, tak ať je vyšší pravděpodobnost úspěchu - pozn. kdybych byl v roubování expert, tak nepřemýšlím a pustil bych se jen do štěpování).

- nechám všechny stromy několik let růst a nakonec ponechám nejbujnější (nejžitovaschopnější) strom (s tím, že musím zohlednit, že zpravokořeňovaná varianta bude oproti semenáčům asi o trochu pozadu, než vyžene své bujné kořeny)

Chci se přesto zeptat:

- pokud bereme v potaz opravdu jen bujnou triploidní odrůdu Admirál, jsou obě varianty rovnocenné? Nebo bude zpravokořeněná odrůda handicapovaná absencí kůlovitého kořene?

- v jiném vláknu jsem právě dočetl, že by se na kmenu pod zemí měla udělat kroužek bez kůry. Mám ještě jabloň vykopat a kroužek udělat, nebo mi i tak kmen vyžene nové kořeny?

- pan Hlavatý zde zmiňuje, že triploidy jsou obecně bujnější, pan Vysloužil v jiném fóru zase zmiňuje že triploidy tolik nezdrobňují ovoce při extenzivním způsobu pěstování - zajímalo by mě čím to je způsobeno? Případně nemáte někdo nějaký odkaz na nějakou vědeckou práci? Docela by mě to zajímalo a na googlu nic nemohu najít...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.71 (?), 6.11.2016 6:22
Pre: Pavel Rábek. Jablone sú "normálne" diploidné, teda majú 2 sady chromozómov, spolu 34 (2n=34). Triploidné jablone majú 3 sady chromozómov, spolu 51 (3n=51). Sú aj tetraploidné jablone. Triploidy majú všeobecne dispozíciu k silnejšiemu rastu, často majú aj väčšie listy a plody nebývajú malé. Neplatí to však bez výnimky. Ak si chcete prečítať o tom viac, na foto 2 a 3 máte odkazy na práce ktoré sa tejto problematiky dotýkajú. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika