Kde sehnat Admirál na silnější podnoži



hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?)
20.10.2016 21:37

Podle mích zkušeností bude stromek na M26 na suchém stanovišti bez pravidelné umělé závlahy spíše živořit. Narozdíl od stromku na MM106.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
host - 189.156 (?), 20.10.2016 19:52

Nějak mi hlava nebere jaký bude rozdíl v růstu, pokud stromek zasazen hloubeji než je běžné. Pokud bude, tak ale jen takový že strom poroste v prvních letech slaběji než by měl, což je logické, bude mít kořeny utopené a potrvá mu chvíli než vypustí kořeny nové, ve správné výši. Pokud chcete silnější růst není jinačí možnost než to zpravokořenit, tedy utopit místo štěpení pod zem... Nerozumím rovněž větě že význam podpníka se přeceňuje, srovnejte štíhlé vřeteno na M9 a vysokokmen na semenáči, co je tou rozdílovou proměnnou hm? Ano, správně, je to podnož...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 20.10.2016 20:26

Koběluš v Bruzovicích na M26 a na semenáči

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.118 (?), 20.10.2016 21:19
Pre ing.Fidlu: Nemám najmenšiu chuť sa s Vami hádať, tak len stručne: 1. Pokúšať sa o spravokorenenie stromu považujem za nezmysel. 2. Porovnávate extrémy - M9 a semenáč, ja som sa vyjadroval k rozdielu medzi M26 a MM106. 3. Prezentujem svoje poznatky, s tým hlbším zasadením to mám overené nie raz. Snažím sa dokladovať fotkami, tak ešte raz (snáď prepáčia tí čo to už čítali) - na foto je Florina na M9, vysoká takmer 4m, bez opory, na 2.fotke jej tohtoročná úroda (chýba na nej ešte jedna bednička). Teória je suchá, živá je prax. Alebo inak - pravidlá sú na to, aby sa porušovali. Nie vždy to vyjde, ale pestovať Admiral na M26 aj v horších podmienkach nie je podľa mňa nemožné. Ak nebude k dispozícii bujnejší podpník - o tom je celý ten môj príspevok, teda o riešení problému. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 20.10.2016 21:37

Podle mích zkušeností bude stromek na M26 na suchém stanovišti bez pravidelné umělé závlahy spíše živořit. Narozdíl od stromku na MM106.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 189.156 (?), 21.10.2016 9:20

Inu já taky etvrdím, že spravokořenění je vhodné, jen říkám že to je Jediná možnsot jak stromek naštěpený na konkrétnní podnoži přimět k silnějšímu růstu. Nezlobte se, ale myšlenka že zasazením stomu hlouběji ho přiměji k silnějšímu růstu, je dost zcestná. Jeden příklad za všechny, skupinka permakulturistů mě požádala, abych jim odborně pomohl při výsadbě sadu starých odrůd. Bohužel vzhledem kmému vytížení jsem nemohl být osobně přítomen při výsadbě, ale napsal jsem jim základní chyby, které se dělají a ky jak se jim vyvarovat. Boužel to nedokázali dodržet a všechny stromky vysadili o 10, ano i 15 cm hlouběji než měly být.. I p dvou letech je tam růst minimální, protože stromky si ještě neytvořily pořádné náhradní kořeny a ty původní jsou utopené hlouběji v méně živé půdě... Stačí toto vysvělení, nebo to mám rozebrat i z hlediska evolučně ekologického?

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 21.10.2016 10:36

Může se taky jako laik zeptat ohledně té hloubky? Pokud je zemina stejná do cca 1m, jak se projeví hloubější zasazení? Proč by neměly fungovat kořeny - proč by se měl stromek snažit vytvořit nové někde u povrchu a nepoužívat stávající? Tomu moc nerozumím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.166 (?), 21.10.2016 10:53

Může to tak být. Podsazené kořeny mohou trpět i v relativně úrodné půdě. Nemají dost povrchové vody,  nemají dostatek vzduchu (kořenová asfyxie), v hloubce není tolik humusu, atd. Strom vždy nejlépe koření tam, kde je to pro rostlinu obvyklé a optimální (a samozřejmě taky tam, kde najde nejvíc vody a živin).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.31 (?), 21.10.2016 12:45

pan ing.Fidla aky je spravny postup spravokorenenia ake su jeho prednosti a nedostatky?predpokladam, ze len triploidne odrody su vhodne spravokoreniť... ale ten postup ako ho vnimate vy by ma strasne zaujimal... teda este lepsie by bolo ak sa budete opierat o vlastne skusenosti, nie literaturu, dakujem za odpoved

Viktor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 189.156 (?), 21.10.2016 16:25
Nemyslím si že má zpravokořenění nějaké zásadní výhody a proto ho nedělám. Myslím si že kvalitní podnož je výhodou, více než nevýhodou. Řeknu příklad- jsou odrůdy, které jsou citlivé na rakovinu, což je asi většina nových odrůd, popřípadě jsou odrůdy citlivé na mrazové praskliny v kmeni. Tyto je určitě lépe naštěpit tak, aby podnož tvořila i kmen..Zkrátka pravokořenné stromy nepředstavují nějakou evoluční výhodu, nebo něco takovýho, jak si dnes leckdo myslí..Leckdy se dívám do historie, neříkám e vše co dělali naši předkové je správné, ale štěpení stromů určitě chyba nebyla. Ing. Fidla
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 21.10.2016 19:44

Pane Fidlo, jestli napíšete, že většina nových odrůd je citlivá na rakovinu, tak je napište, které že to jsou. Zajímalo by mě, jak jste na to přišel, zda si to jenom tak myslíte, anebo z jakého zdroje čerpáte. Spíše jen plácáte nesmysly. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika