Jurrský ovopark



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.183 (?) 
21.1.2015 1:15, zobrazeno: 56987x

Zdravím

Velice by mě zajímalo jako starou odrůdy jste si za poslední léta koupili,

jakou pěstujete a preferujete. Je zde volné téma pouze o starých odrůdách.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 21.1.2015 7:18

Nemám nic proti starým odrůdám, ale proč opakovat to samé téma znovu po dvou měsících pouze pod jiným názvem?

Koupě stromku (ů) starých odrůd

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 21.1.2015 8:29

Já bych to tak kriticky nebral. Každý má své oblíbené staré odrůdy a není na škodu si je občas připomenout. Blíží se doba odběru roubů jabloní a štěpování, tak si možná někteří mohou vzájemně nabídnout materiál. Předešlé vlákno bylo ukončeno poněkud necitlivým příspěvkem odsuzujícím staré odrůdy, tak už se k němu nikdo nevrátil.
    Když si čtu pochvalné příspěvky o motorových pilách, tak jejich počet převyšuje množství značek a typů mnohonásobně. Tak proč si nezopakovat názvy svých oblíbených starých jabloní?  Když je nebudou šířit amatérští nadšenci, vyhynou jako mamuti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.72 (?), 21.1.2015 22:06

Zdravím

Toto téma jsem znovu zavedl, protože se už pár let začínají prodávat staré odrůdy a každý rok se nějaká zase vyhrabe ze šuplíku a je v prodeji, Proto toto téma znuvu. Je to dobré i jako monitoring, kde jsem dostal i zpětné reakce od některých školkařů.

Budete se možná divit, ale i oni tu sledují nenápadně zájem lidí a kritiku a pověst. Oni zde sledují jaké odrůdy jsou v kurzu.

Pokud Vám to vadí tak jednoduše nereagujte, navrhněte si sám svoje vlákno a nebo se můžete vyřádit na nových odrůdách.

 Ovocnářství jde poslední dobou rychle dopředu jako elektronika a to ještě dvěmi směry.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.72 (?), 21.1.2015 22:40

Zdravím

Je zajímavé, že se najdou kritici což je zdravé, ale ta horlivost po starých odrůdách na výstavá nasvědčuje spíše tomu, že lidé chtějí staré odrůdy, ale stydí se to přiznat veřejně.

Docela dost lidí se schánělo po Landsberské renetě a i Blenheimské r.

Docela by mě zajímalo, proč se po Mac Intosch slehla zem a je problém sehnat stromek. Je to odrůda s nezapoměnlivou vůní a chutí.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 22.1.2015 6:45

Off topic: Můj příspěvek výše chtěl jen naznačit, že pro přehlednost by bylo lepší, kdyby se nezakládala nová témata se stejnou tématikou, nic víc. Nectlivých příspěvků je tady spousta, to bych neviděl jako dobrý důvod založení stejného tématu.
 

Obdivuji a chválím všechny, kteří si chtějí zasadit staré odrůdy, udržování co nejširšího genofondu včetně všech jejich chutí a odolností je každopádně záslužné. Bohužel jsem se ve svém okolí nesetkal s nikým, kdo by si starou odrůdu chtěl zasadit, snad s výjimkou Matčina. I když si často pohrávám s myšlenkou pěstovat některé staré odrůdy, moje vlastní zahrada není nafukovací. Snad až někdy nebudu mít co dělat, začnu osazovat obecní pozemky starými i možná novými odrůdami, pro začátek jsem na podzim začal s Coxovou renetou a Ruclou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 21.1.2015 13:04

Rád bych pár starých kousků na zahradě otestoval. Kromě přítomných Grávštýnského, Boskoopského, Kids Orrange (už skoro také stará odrůda), mám na jaro přislíbené rouby odrůd: Ribstonské, Jadernička, Matčino, Čistecké lahůdkové, Bernské růžové, Bláhova oranžová reneta, Coxova reneta, Hájkova muškátová a Kalvil bílý zimní. Jestli ještě seženu tak Banánové zimní a asi 2 - 3 mně neznámé staré odrůdy nalezené při mých toulkách krajinou. Plus k tomuto jednu švestku (snad nějaký typ Domácí - sklízena koncem října) a 2 - 3 hrušky (1 stará odrůda + 2 hr. semenáče s kvalitními plody).

Už jenom vyřešit prostor a pak jestli přiroubovat ke stávajícím odrůdám nebo vytvořit samostatné stromky.

Jenom odbočím - nedaleko zahrady, v blízké vesnici, působil někdy kolem poloviny 19. století pomolog - nějaký pan Klement Rodt, který zde testoval neskutečných 3 408 odrůd ovoce (hlavně jabloně a slivoně) a v té době neměl údajně tento sad v Evropě obdoby. To bych rád viděl na vlastní oči.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 21.1.2015 15:25

Všechny staré odrůdy jsem zdaleka nejedl, a když objevím nějaký nový chuťový objev, tak se skoro vždy jedná o starou odrůdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 21.1.2015 19:22

Pěstuji zhruba dvacítku klasických a historických odrůd jabloní. Na mnohé z nich nenechám dopustit a těžko bych za ně hledal adekvátní náhradu modernějšími odrůdami. Např. Beforest, Lord Lambourne, Katja, Matčino, Berlepschova reneta, Kirchwaldenské, Malinové hornokrajské atd. Originální chutě, tvary, barvy, vůně. Některé dnes množené odrůdy jsou také výborné, ale chuťově jsou dost uniformní. Na mnohých starších odrůdách si cením polygenní odolnosti vůči strupovitosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.72 (?), 21.1.2015 22:46

Zdravím

Chtěl jsem se Vás zeptat na názor odrůdy Kirchwaldenské. Trochu mi to připomíná Průsvitné letní.

Děkuji sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika