Jsou to rozdílné odrůdy?



host - 57.210 (?) 
3.2.2016 18:11, zobrazeno: 7131x

Dobrý den,

minulý rok na podzim jsem zakoupil jabloň "malinové na M 26 "(je to i na visačce).pod touto odrůdou jsou na internetu také další jabloně - malinové hornokrajské, malinové holovouské...  V recenzích jsem četl, že holovouské má nízkou měrnou hmotnost plodů a při skladování vatovatí. Nicméně chuť je údajně výborná. Můžete mi prosím někdo poradit jestli se vždy jedná o stejnou odrůdu? Děkuji Martin 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.22 (?), 3.2.2016 19:04

Hornokrajské a holovouské jsou dvě rozdílné odrůdy, vyhledávač ukáže rozdíly.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 3.2.2016 23:54

Obvykle se pod názvem Malináč nebo Malinové prodává Malinové hornokrajské. Plody M. holovouského jsou kvalitnější, ale chutí připomínají Jonathan. Necméně hornokrajské je populárnější - asi proto, že plody jsou vzhledem i chutí originální, těžko zaměnitelné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 4.2.2016 0:15

Pokud to má ze zahradnictví Jukka, tak tam je to trochu zavádějící viz:

Holovouský m. × Hornokrajský m.

Vyfoťte habitus stromku a detail konce větvičky, někdy se to dá poznat i před zahájením plodnosti.

Holovouský m. × Hornokrajský m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.170 (?), 4.2.2016 6:42

Pod názvem "Malinové" byla dříve rozšířena i odrůda 'Kalvil červený podzimní'.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr Zehnálek - (35) - 11.147 (?), 4.2.2016 8:39

Navíc ještě existují málo známé odrůdy, jako Malinové podzimní či Vrchlického malinové, takže označení Malinové je dosti nedostatečné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 4.2.2016 8:52

Pánové, tazatel nakupoval nový stromek na M26 a tedy nebude mít něco co v aktuálním sortimentu není nebo se nedá takto zkomolit.

Podle mne to bude Holovouský Malináč, protože rouby se nakupují v VŠUO a pokud neznalý "skorobrigádník" považuje to Holovouský za označení původu roubů a nikoliv za součást jména, tak na visačkách nenapíše vše co má... (viz i ta Jukka nebo její dodavatel).

K rozklíčování by určitě napomohlo, pokud by uvedl kde stromek nakupoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 57.210 (?), 4.2.2016 9:54

Dobrý den, 

děkuji všem za odezvy na můj problém. Ovocnou zahradu postupně zakládám cca 6 let, a než se rozhodnu pro nový stromek, dost času věnuji výběru a recenzím na internetu.  Vybírám tak, aby mi jednotlivé odrůdy druhu, pokryly co nejdelší možnou dobu, byly odolné a samozřejmě co nejchutnější. Bydlím na Hlučínsku v novém moderním funkcionalistickém domě 220 mn.m, pozemek rohový 1060 m2, orientece JV - JZ, velice slunný, sever chráněný domem. Původně jsme plánovali okrasnou zahradu s jezírkem. Projekt byl hotový, ale bylo mi líto, nemít na zahradě vlastní ovoce. V okolí, kde má pár ovocných stromků jen málo lidí jsme za exoty.  

Z okrasné zahrady nakonec naštěstí sešlo a momentálně máme kolem domu sad. Napočítal jsem 3 ks švestek, 2 ks renklód, 7 ks broskvoní, 8 ks meruněk, 5 ks jabloní, vinna réva, 3 ks lísek, 1 ks ořešák (zastávám názor, že u každého domu by měl být 1 dominantní strom) a spoustu drobného ovoce - maliny, borůvky, ostružiny.  

Broskvoně 2 ks (redhaven) měly loni cca 40 kg broskví, meruňky už taky začínají plodit a jabloně už taky nastupují.

To jsem, ale odskočil od problému. Stromek jsem koupil v internetovem obchodě JUKKA. Na jejich stránkách jsou 2 odrůdy pod názvem malinové. Jsou tam sice fotky jablek, ale kdo výběru stromků věnuje alespoň trochu času a porovná si pár obchodů, tak zjistí, že ne v každém obchodě mají k odrůdě přiřazenou stejnou fotku.  Samozřejmě, že jsou mezi námi pěstitelé, kteří vědí, jak které jablko vypadá. Já to bohužel nevím a místo na zahradě už mám jen pro poslední stromek, tak teď váhám, jestli ho mám zasadit, nebo darovat otci. Ta poslední jabloň by měla být na delší uskladnění, a to u odrůdy  " Malinové" asi není. Hodně mě ovlivnily chuťové vlastnosti v recenzích této odrůdy. Tak ještě uvažuji o Admirálu. 

Zdravím všechny zanícené zahradkáře Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 4.2.2016 12:08

Takže si napište k Malináči, že máte ten Holovouský. smiley Konce větviček by měly být více šedivé než malinově červené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 4.2.2016 14:59

A po první úrodě budete mít jasno úplně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika