Jonalord



Stránky: 1,  2,  3   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?) 
30.1.2014 19:44, zobrazeno: 25820x

Celkem zajímavou kombinaci chutí Jonathanu a Lordu Lambourne předvedla už známější odrůda s názvem Jonalord (Jonathan x Lord Lambourne). Její chuť je mírně ostřeji navinulá, méně výrazná, než u Idaredu, ovšem právě proto, že její zakončení je poněkud jiné, než u Idaredu, pro mě nové, působí na mě v tomto okamžiku velmi příjemně. Jonalord mě nikdy nelákal, přesto musím uznat, že to je chuťově povedená konkurence pozdního Idaredu. Jak říkám, jonathanová příchuť v Jonalordu je pro mě netradiční, se zajímavým přechodem a proto hodnotím pozitivně.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.43 (?), 30.1.2014 20:44

Mám ho na zahrádce. Má velké plody, je chuťově dobrý a uskladněný hodně dlouho vydrží.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 30.1.2014 21:14

Kdysi byl Jonalord mým nejoblíbenějším zimním jablkem. Jeho chuť je nezaměnitelná pro zvláštní typickou přikyslou dochuť. Ovšem v jeho chuti - koneckonců ani ve vzhledu či v růstu - nenacházím ani Jonathan, ani Lorda.  Nevím, kde vzal geny pro velké plody, odolnost proti strupovitosti,  malé nároky a tak dlouhou skladovatelbnost. Myslím, že dnes už by se jako novinka prosazoval asi těžko, ale ve své době jsem ho cenil jako vlajkovou loď rezistentních odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 30.1.2014 21:43

Nám vydrží do května, v červnu je z něj docela povedený moučný "štrůdlák", který je potřeba v metýnce dokyselit přidáním čerstvé rebarbory.

Jen mám docela problém, ze tří klonů u dvou stromků dává kvalitní ovoce pouze jeden. Budu muset kouknout do záznamů, jestli mají stejné podnože, nebo to bylo právě testování, na které podnoži je nejkvalitnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.43 (?), 30.1.2014 23:51

Mně připomíná víc Lorda L., i chutí i vzhledem.     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 31.1.2014 9:10

Jonalord mám na MM 106 jako vřeteno, s čímž byly v mládí problémy. Teď už to je v pohodě. Téměř všechny plody jsou nadprůměrné velikosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 31.1.2014 11:58

Jonathanová příchuť v Jonalordu je sice nepatrná, ale nepřechází ani do Goldenu jako u Jonagoldu, ani do Wagnerova jako u Idaredu. Celkově je chuť Jonalordu sice mnohem méně výrazná, než u těchto jmenovaných odrůd, nicméně pro mě nezvyklá a celkem příjemná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 239.107 (?), 31.1.2014 12:55

Také už dost let pěstuji Jonalord. Když jsem chtěl odrůdy, které by byly spíše kyselé, dostal jsem Jonalord, Zuzanu, Produktu a Angold. Dík těmto odrůdám jsem nelitoval toho, že jsem se musel zbavit Zvonkvého. Co mi na Jonalordu vadí je krátká stopka a dík tomu mi plody dost často padají. Jak se s tím vyrovnat? Je možné, že by v tom měla prsty podnož? Strom je na M-1. Znáte či máte někdo odrůdu, která byla pod označením 2x57? Mám to podzimní jablko, vychází na konzum cca jako Gascoygneho, to jsem dostal jako skvělý šťavnatý mošťák.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 31.1.2014 17:19

Ano, tu krátkou stopku, vzhledem k velikosti plodu, Jonalord má a plody se vytlačují. Ani probírka plůdků příliš nepomáhá, plody jsou pak obrovské a stopka se vytrhne. Nějaký propad před sklizní tam je vždy. Ale není to tak drastické, jako býval propad např. u Rosany.
V chuti jsem také nezaznamenal příbuznost s Jonathanem. Lorda jsem nikdy nepěstoval, a tak nevím. Také mně je ta velikost plodů záhadou.

Na druhou stranu. Kdysi jsem dal rouby svému známému a on je přirouboval do koruny staršího stromu na semenáči. Po letech mě plísnil, co jsem mu to dal za odrůdu, že plody jsou hodně malé i strupaté.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 31.1.2014 18:08

Jonalord je pro mě průměrná odůda. Červeň je nehezká nahnědlá. Plody se vytlačují a při sklizni je velký podíl plodů bez stopek, což snižuje jejich skladovatelnost. Měkčí dužnina v kombinaci s tuhou Idaredovou slupkou, také příliš neuchvátí. V dnešní době bych ho nesázel. V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika