Jaké staré odrůdy na zahradu?



Stránky: 1,  2,  3,  4   
Saffronia - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 216.216 (?) 
26.10.2014 16:09, zobrazeno: 30947x

Dobrý den,

u severního plotu zahrady o délce 29 metrů chci vysadit tři až čtyři polo nebo vysokokmeny starých odrůd, víceméně pro přímý konzum a nějaké to štrůdlování, zavařování.. Z dosud poznaných jablek mám nejradši chutě řehtáče, Idaredu a Redlove, asi i Starkimson (vím, že nyní pletu staré a nové, ale jde typ chuti). Zahrada se nachází v polabí, ve Středních Čechách, přímo v naší vesnici roste snad vše, co spadne do trávy, takže podmínky dobré.

Napadlo mě Gravštýnské, jehož polovina koruny bude nad slepičkami (čili poslouží i jako potrava pro ně), rozhodně jeden soudkový řehtáč.. A malináč nebo ananasové letní? Nebo vás napadne zcela jiný výběr? Děkuji vám předem za jakoukoli radu či názor.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 26.10.2014 16:16

Jak píšete, daří se u Vás všemu, tak si vysaďte to, co Vám nejvíc chutná. Řehtáče, Idared a Redlove, asi i Starkimson, to je široká plejáda chutí.
   Odrůdu Ananasové letní neznám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Saffronia - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 216.216 (?), 26.10.2014 17:01

Máte pravdu, když už jsem něco vybrala, proč to nevysadit :-) V chutích jablek se moc nevyznám, znám pouze ta z obchodu a teta má na zahradě pár starých stromů. Tak proto jsem se ptala, mám ráda, když jablko není pouze jen fádně sladké. A napadlo mě, že by bylo fajn, aby jablka, když už bude víc stromů, dozrávala také v jiných obdobích, aby stále něco bylo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 135.87 (?), 26.10.2014 18:45

Pokud chcete jablka na štrůdl a méně sladké, tak já mám v oblibě červené Boskopské a Ontário, ale rodí jen jednou za 2 roky, stejně tak Starkimson. Starkimson sklízím vždy o něco dřív než je komzumní zralost, jinak jsou tyto jablka dost sladké a do vánoc zmouční. U nás ve sklepě nejdéle vydrží Ontário, asi do vánoc je na ten štrůdl a po novém roce k jídlu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.9 (?), 26.10.2014 23:24

Ze starých odrůd jsem si doplnila (právě kvůli rozdílným chutím ovoce) Matčino, Hornokrajský malináč a Wagenerovo. Pokud časem vyšetřím nějaké místo, přijde ještě Gascoigneho šarlatové. A dcera má přání klasické Průsvitné letní.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Saffronia - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 216.216 (?), 27.10.2014 16:43

Prosím vás, a jak byste je chuťově popsala? Nad Matčiným jsem také zpočtáku uvažovala, ale dle popisů to vypadá, že je to též jedno z těch "pouze" sladkých. Malináč mě také zajímá, pokud by chutí byl podobný Redlove (velice sladké, šťavnaté jablko, které však má v chuti něco nejablečného, možná malinu, neumím to poznat, takovou chuť jsem u jablek nikdy dřív nezaznamenala).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 27.10.2014 17:42

Jak to tak čtu, začínám mít dojem, že chcete, aby ty jabka měly příchutě jako limonády z hypermarketu. Třebas to Matčino je velmi aromatické a chutné jablko, ovšem popsat chuť je složité. Buď tomu budete věřit, nebo si přečtete nějaký popis, nebo to někde ochutnáte. Pak to zasadíte a když to po pěti letech nebude ono, vytrhnete to a zasadíte něco jiného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Saffronia - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 216.216 (?), 27.10.2014 18:13

Mám díky svému věku a typu stromu prakticky jedinou možnost výběru. přesazování se rozhodně konat nebude. Takže chci vybrat skutečně to, z čeho budu mít do konce života radost.

Jak byste na to šel vy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Saffronia - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 216.216 (?), 27.10.2014 18:16

Mimochodem, právě žvýkám parménu. Je taková nakyslá, pokud bych měla něco označit slovem "limonádová" či spíše "vitacitová" příchuť, byla by to asi parména.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 196.17 (?), 27.10.2014 18:14

Hornokrajský malináč má sice krásné, celočervené, velké plody, ale chuť je pro mě nezajímavá. Naopak Starkrimson, který je podobně vybarvený, snad jen s o něco tmavším odstínem a s menšími plody, je proti Hornokrajskému malináči "chuťová formule". U Starkrimsonu nejde v žádném případě o fádní sladkost, nýbrž o sladkost obohacenou i dostatečnou aromatickou příchutí.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika