Jabloňová stěna



galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?)
20.9.2014 20:34

Pro natáčení směru stěn, a tedy dokonalejší oslunění jednotlivých vřeten, bych se podíval k sousedům vinařum.Ti většinou na svahu řady natáčejí né po vrstevnicích, ale z kopce dolů.Pokud máte rovinu, použil bych jižní směr.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 13.3.2010 14:52

Krásný pohled, evokuje ve mě vzpomínky na mládí, kdy jsme měli vedené ve stěně Ontario.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 55.50 (?), 28.3.2010 17:42

Moc pěkné

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 55.50 (?), 10.4.2010 16:31

Moc pěkně to máte, prosím ještě o radu na jakou vzdálenost jste vysazoval jabloně?Předem děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 20.9.2014 20:34

Pro natáčení směru stěn, a tedy dokonalejší oslunění jednotlivých vřeten, bych se podíval k sousedům vinařum.Ti většinou na svahu řady natáčejí né po vrstevnicích, ale z kopce dolů.Pokud máte rovinu, použil bych jižní směr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 21.122 (?), 10.4.2010 20:59

Když jsem zhruba před 10 lety začínal prakticky bez znalostí, dlouze jsem uvažoval jak daleko od sebe- literatura říkala 0,8- 1,4m, zvolil jsem 1,2 a myslím že je to zcela optimální pro podnože M9 a JTE-E, Jo-ha není problém, u některých odrůd jabloní je to trochu problematičtější u podnože M26. Obdobně volím vzdálenost i u hrušní na podnoži K- Ma . Pokud by člověk zvolil 0.8 m, tam je to daleko náročnější  - myslím že jsem viděl takovýto sad u Českého Brodu(velká výsadba) a tam jsou skutečně velmi přisně vedená štíhlá vřetena, ale těm, kdo se o ně starají všechna čest . Vzhledem k velkému množství odrůd, které mám   ve výsadbě pak vidíte, která jabloň potřebuje jakou podnož - např. Lipno na M26 roste ještě slabě, obdobně MELODIE na M9, Rajka a Rubinola již na M26 přerůstají a je problematičtější je udržet v přísnějším tvaru atd...   

           J. Adam  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 55.50 (?), 10.4.2010 21:38

Děkuji Vám za odpověd.Mám jabloně, keré jsou na podnoži M9.Vysázela jsem je na vzdálenost 2,5m od sebe takže z každé strany budu mít ramena 1,25m(tak je to prosím myšlené)?Předem děkuji za odpověd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 21.122 (?), 10.4.2010 21:52

Ano, takže můžete vsadit mezi ně ještě jeden stromek a budete je mít 1.25 m od sebe, takže pokud použiji Vaši terminologii tak "ramena" budou 0,625m a budete na tom stejně jak vidíte na mých obrázcích, na 2- 2,5 metru sázím třešně na G5, nebo slivoně na St. Julien   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 235.93 (?), 11.4.2010 17:47

Pane Adame.

Takto jsem měl před lety vedeny jabloně. Bohužel jsem se dostal na vozík, nicméně chci zkusit pěstovat stěnu z vozíku. Objednal jsem si zákrsky a zvažoval jsem, že je budu vést do výšky kam dosáhnu, to je asi 160 cm. Bohužel zahradníci dodali a zasadili téměř čtvrtkmeny 65-80cm. Takže koruna začíná zbytečně vysoko. Mám dotaz, jestli mohu nejnižší větve vést směrem dolů asi o 30 cm a pak vodorovně. Mám totiž obavu, zda tím výrazně nesnížím úrodu. Nebo snad existuje i jiná možnost?

Za odpověď děkuji Vém či komukoli, kdo mně napíše.

Peter Šichtanec

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Danny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (195) - 176.71 (?), 14.4.2010 9:51

Milý pane Petere, já myslím, že to s větvemi můžete udělat, jak píšete, taky to u dvou jabloní ve stěně mám. Času dost, než větvičky narostou, tak počkejte, co napíší odborníci. Já si myslím, že se se stromy i rostlinami může dělat v podstatě to, co zahradík potřebuje, v mezích rozumu a nabytých informací samozřejmě.  Jiná možnost existuje, naříznutí kmínku, informace byste tady vyhledal, mně se to nepovedlo.

Panu Adamovi všechna čest, mám taky jabloně daleko od sebe, nevím, kdo mi to poradil nebo kde jsem to vyčetla, budu uvažovat o dosazení.Hodně zdaru!!! D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 21.122 (?), 14.4.2010 21:21

Vážený pane Petere Šichtaneci, včera večer jsem uvažoval co bych Vám poradil a dospěl jsem zhruba k tomuto závěru.Asi bych v tomto případě volil formu palmety nebo špalíru, i pokud mají stromky první větve v 80 cm do 160 cm by se měli vejít další dvě ramena - u špalíru. U jabloní sklonění větví směrem dolů takovou roli dle mého názoru nehraje, ale je potlačen růst této větve, materiál už bohužel máte, tak bych to zkusil. V literatuře se dá jistě najít postup pěstování výše uvedených tvarů. Palmeta je většinou zobrazena u broskví, ale je použitelná i u jabloní.Pokud nemáte jistě bych něco našel a případně naskenoval. Můj osobní názor je ten, že bych větev sklonil dolů, až mírně bude držet tvar zvednul bych ji nahoru, abych podpořil růst a po růstu vrátil zpátky do roviny nebo pod rovinu, takže by se vytvořilo u terminálu jakési jednoduché V s jedním ramenem nižším - dále od stromu . Myslím že byto mohlo fungovat u těch spodních ramen(příroda je mocná čarodějka) , ostatní by měla již být v pohodě, neboť střihnu tak, jak potřebuji a jabloně většinou tvoří obrost docela pravidelně a předvídatelně. Nebo by šla i varianta založení nových větví (min. 1 rok zpoždění) pokud jste pěstoval stěnu, tak určitě víte jak. Přesto si však myslím, že by pro Vás byla vhodnější níže uvedená varianta. 
Pod pojmem zákrsek se mi vybavuje místo, kde začíná koruna, ale nic to neříká o podnoži, na které je stromek naroubován a ta bude rozhodující pro velikost stromu. Takže by nejprve měli zahradníci sdělit na jakéže to podnoži Vám dodali sadbový materiál, těch 160 cm bude na standardní podnoži pro štíhlá vřetena a pro tvarování štíhlého vřetena (podnož M26,M9, JTE-E, JO-Ha)udržet trochu složitější a nebo volit plochý tvar s rameny do této výšky, ale tam vidím u souseda přece jen vliv růstu směrem nahoru (používá M9). Domníval bych se z vlastní zkušenosti, že by bylo vhodné použít podnož JTE-G a klidně zapěstovávat štíhlé vřeteno a tam bez větších problému byste měl výšku stromu udržet. Z vlastní zkušenosti mám asi 5 stromů(stromečků) ve formě štíhlých vřeten- výška 6 letých stromů je tak 120 - 150 cm a při slušné plodnosti rostou do výšky jen velmi málo, koření velmi mělce, takže nutná opora atd., ale myslím, že toto by byla cesta, jak mít ze zahrady i ve Vašem případě radost a abyste se mohl na pěstování aktivně podílet.   Tam by bylo zřejmě možné volit i menší vzdálenost mezi stromky. V mém případě jsou zasazeny do půdy, která se pravidelně pleje, tedy bez trávy. Měl jsem i jeden stromek na JTE-G bez pletí v trávě a to Rubinolu, která roste bujněji a i přes moje počátečnické chyby před 10 lety  (zlomil jsem terminál- udělal jsem poté kotlovou korunu) nebyla výška větší než 150 cm a dávala odhadem 4-10Kg celkem pravidelně (po 5 letech). Na této podnoži se ovšem nedá počítat s 15 kg ovoce a více z jednoho stromu a je nutné použít dobrou agrotechnikou a zalévání.Na ostatních odrůdách bude úroda menší(až na nějaké výjimky). Pokud se do toho pustíte přeji Vám hodně úspěchů. Dnes jsem přišel z práce pozdě a fotit už nešlo, ale zítra se pokusím již skoro 6 leté stromky nafotit a poslat Vám stav letos a vloni v květu..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika