Jabloň pro těžkou půdu



jikok - (48) - 51.27 (?) 
30.10.2012 5:51, zobrazeno: 6180x

Pomalu se chystám obnovit část sadu tak, aby se stal užitkově ozdobným. Staré stromy pomalu hynou, ale nelituji toho. Nahradit bych je chtěl několika stromy - jabloň, švestka, moruše na celokmenech,staré odrůdy, nejraději snad pravokořenné. Problémem je černá, jílovitá půda, a to nedovedu vyřešit. Dočtu se o kvalitě plodů, rychle rostoucích podnožích a spoustě zajímavosti, jenže vhodnost druhu v porovnání s půdou jsem nazahlédl. Dovede mi v tom někdo udělat jasno?  Z jabloní jsem uvažoval Grafštýnské a Matčino...

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
prchal.hb - (13) - 152.7 (?), 30.10.2012 13:00

Grávštýnské ideální vzhledem k ranné plodnosti. Renklodu Reformu a meruňku   Soudružku. Víc bych asi nesázel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 78.10 (?), 2.11.2012 8:38

Jabloně mohou mít na těžkých půdách problémy s netkriovou rakovinou, na to pozor. Dá se to vyřešit odolnou odrůdou a bujnou semenou podnoží. Citlivější odrůdy doporučuji štěpovat v korunce, aby se rakovinné rány neobjevily na kmeni, s tím se potom těžko něco dělá. odolné odrůdy jsou třeba Jadernička, Major, z nových snad Rubinola. Meruňku nejlépe na Zelené renglodě, či Durancii, rovněž pro broskev by byla vhodnější slivoňová podnož- ST.Julian, Ishtara, Durancie. U hrušek problém nevidím, u slivoní bude možno lepší vyhnout se podnoži myrobalán, na které mohou být v takových živných půdách stromy až zbytečně velké...

           I.F.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 25.2 (?), 3.11.2012 15:47

Nevim zda se opravdu jedna o sad nebo ovocnou zahradu.To řešit nebudu.Ale otazka pudni struktury a vylepšeni pro vysadbu je sice problem s dost nejistym vysledkem, ale ja s podobnym problemem jsem se potykal před patnacti lety, a myslim i uspěšně.Obnovoval jsem pravy sad s vysadbou několikaset typovych ovocnych stromku na jilovitonavažkovem prostoru.Stary sad, byl několik let ponechan svemu osudu a tuto upravu a řešeni si vyžadoval.Vykacel a vytahal pařezy, těžkym traktorem hluboko zoral, navezl starou slamu kterou jsem použil jako vylehčeni, pozemek jsem urovnal rotavatorem zvolil novy spon vysadby.Většinu nove vysadby mam v podobě polokmenu s vyškou kmene 140cm, vzdalenost v řadach 225x400. Vzhledem k tomu, že pudni profil neni idealni tak vysadbove jamy byly vylepšovany substratema vlastnim kompostem pro zajištěni startovaci ujimaci doby.Volba odrud u jadrovin i peckovin byla konzultovana v ramci podnikatelske jistoty.Podnože u jadrovin jsou na MM106 u peckovin na st.Julien.Sad je plně obnoven, s využitim herbicidnich pasu, a využitim meziodrudovych pasu k doplnkovemu pěstovani brambor, česneku a jahod.-Jak uvaději zkušeni odbornici s dlouholetou praxi, je nejiste pěstovat stare odrudy na novych podnožich a nove odrudy na starych podnožich. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika