Jabloň a další ovocné stromy - pomoc s výběrem



host - 248.9 (?)
1.3.2015 23:25

Gala je ňamka, ale musí se stříkat, Idared také. Chuťově podobné Gale jsou Rajka, Rubinola (rezistenty).  Ze starších odrůd podzimní Matčino, chorobami nijak netrpí (ale přezrálé moučnatí). Švestku bych volila Hanitu nebo Gabrovskou, z třešní (pokud nejsou v okolí další) Lapins. Broskví a meruněk je výběr velký, záleží také jestli spíš k jídlu nebo na kompot, a na požadované době sklizně. Hrušeň pouze v případě, že nemáte v okolí jalovce, jinak je s nimi (aspoň u nás) problém. Ještě bych do seznamu doplnila ryngli... Jen upozorňuji, že tzv. rezistence se týká pouze jabloní (a švestky Jojo), jinak lze vybrat spíš více nebo méně odolné.  Každému chutná něco jiného, takhle bych to volila já.  Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 235.60 (?), 1.3.2015 20:57, zobrazeno: 10270x

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, jaké zvolit odrůdy jabloní (letní, podzimní, zimní by asi nedozrály) vč. podnože (nadmořská výška cca 250 m n. m.), pokud bych chtěla mít stromky spíše menšího vzrůstu (zákrsek/čtvrtkmen), ideálně spíše bez podpěry (ale aby bylo možné v případě rozhodnutí je využít i popř. do drát. stěn), jejich umístění by bylo spíše ve vlhčí půdě, z části jílovité (původní letité jabloně se drží, ale byly zřejmě řadu let zanedbány - nestříhány a trpí trochu strupovitostí, plodí hojně). Ráda bych, aby se jednalo o resistentní odrůdy proti plísni, strupovitosti a padlí, výnosy pravidelné, aby plody byly šťavnaté (chuťově spíše sladší velmi dobré chuti - např. z ochutnaných gala, gloster, idared, ale aby nebyly "moučnaté", u letních může být chuť i kyselejší, ale dobrá), aby strom byl odolný proti mrazům.

Prosím, zda-li máte typ i na hrušeň, broskvoň, meruňku, třešeň a švestku, budu moc ráda, opět spíše menšího vzrůstu, ideálně bez opory s pravidelnými výnosy, resistentní a chuťově velmi dobré, budu ráda.

Děkuji mnohokrát.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 38.136 (?), 1.3.2015 21:30

250 m n.m. je pro jabloně ještě docela nízko. Produkční sady jsou i mnohem výš. Zimní dozrají určitě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.9 (?), 1.3.2015 23:25

Gala je ňamka, ale musí se stříkat, Idared také. Chuťově podobné Gale jsou Rajka, Rubinola (rezistenty).  Ze starších odrůd podzimní Matčino, chorobami nijak netrpí (ale přezrálé moučnatí). Švestku bych volila Hanitu nebo Gabrovskou, z třešní (pokud nejsou v okolí další) Lapins. Broskví a meruněk je výběr velký, záleží také jestli spíš k jídlu nebo na kompot, a na požadované době sklizně. Hrušeň pouze v případě, že nemáte v okolí jalovce, jinak je s nimi (aspoň u nás) problém. Ještě bych do seznamu doplnila ryngli... Jen upozorňuji, že tzv. rezistence se týká pouze jabloní (a švestky Jojo), jinak lze vybrat spíš více nebo méně odolné.  Každému chutná něco jiného, takhle bych to volila já.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 235.60 (?), 2.3.2015 21:27

Děkuji mnohokrát za příspěvek, mám co studovat :-) a ještě se optám, Vy tyto pěstujete a máte s těmito odrůdami dobré zkušenosti? A jestli chápu dobře, co jsem četla o třešních, tak mohu mít na zahrádce dvě třešně, ale každou jiný druh... to už by možné bylo? Máme jednu letitou obří třešeň, ale sklízet téměř nemůžeme, jak je vše vysoko, máme v plánu, že by se zasadila ještě jedna, pokud zjistíme, o jakou odrůdu se u té naší jedná, ale budeme si muset počkat pár let na úrodu... Hezké dny a děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.9 (?), 2.3.2015 22:03

Ano, jsem HK, čili nadm.výška zhruba jako vy. Jablka mám radši sladší, voňavá a šťavnatá, z novějších rezistentů mám kromě uvedených ještě Goldstar. Ale v nových jabloních nejsou tak velké chuťové rozdíly, jako byly u starších, takže z těch starých jsem doplnila ještě to Matčino, Hornokrajský malináč a Wagenerovo (zatím).

Třešně většinou nejsou samosprašné, pro je potřeba mít dvě, které se navzájem opylují (ale neopyluje každá každou...). Existují ale i samosprašné, ta Lapins podle popisů nevypadá špatně, ale vlastní zkušenost s ní nemám (mám Van).

Ze švestek mám uvedenou Hanitu, je chuťově vynikající, Gabrovskou má sousedka, je také ňamka.

Ryngli mám Oulinskou, zraje kolem 8.8. a je nejlepší přímo ze stromu, ale i na kompot nebo koláč.

Broskev mám klasiku Red Heaven a pro prodloužení doby sklizně jsem ji doplnila nektarinkou Venus, která zraje v září.

Hrušně (Pařížanku a Armidu) mám stromky ještě malé a přes postřiky zdecimované rzí hrušňovou.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 235.60 (?), 10.3.2015 21:36

Dobrý den, tak zkusím prozatím "nástřel" odrůd jabloní, která mě zaujala... Julia, Rubinola/Rajka (zde nevím, kterému dát přednost), Prima, James Grieve, Topaz Red... prosím o radu, kterým z těchto dát přednost (prozatím bych si chtěla vybrat tři) a zda je možné je pěstovat jako čtvrtkmen (dle načtených informací chápu, že by to mělo jít MM106) a zda by bylo možné i tyto na MM106 pěstovat i případně jako "štíhlá vřetena". V současné době vyhledávám, jaká vzdálenost by mezi nimi měla být, ať už na čtvrtkmenu či v podobě štíhlého vřetena (to se mi docela zamlouvá z důvodu menšího prostoru, pokud neexistuje ještě jiná možnost). Předem děkuji za rady a informace. Hezké dny a radost z blížícího se jara přeji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 143.53 (?), 2.3.2015 15:45

Před 6 lety jsem zakládal ovocný sad (240m n.m.) s úmyslem zásobit rodinu vlastním ovocem (bez postřiků) celoročně. Pro první sklizeň v květnu jsem zvolil rané třešně RIVAN, KAREŠOVA, BURLAT - zrají 1.-2. třešňový týden - sklizeň od 20.5. do 15.6. dle počasí.

Další dozrávají višně - 15.6.-30.6. Meteor Korai, Vackova, Érdi Bötermö, další jsou pozdnější.

Koncem června a v červenci dozrávají meruňky - RADKA, KAROLA, VELKOPAVLOVICKÁ, MAĎARSKÁ a jiné, pozdnější je nutno stříkat.

V červenci a srpnu dozrávají broskve - já pěstuji pouze semenáče - z pecek.

Švestku mám pro zpestření Čačanskou lepotici.

Jabloně - letní nepěstuji - není o ně zájem, nemohou konkurovat meruňkám a broskvím.

Podzimní jablka rezistentní - LOTOS, RUBINOLA, RAJKA, ROSANA i jiná.

Zimní - v této poloze dozrají RESISTA, TOPAZ, TOPAZ RED, FLORINA i j.

Hrušně - podzimní Boscova lahvice, zimní DECORA, BOHEMICA.

Varuji před japonskými odrůdami (NASHI, KUOMI a pod. - sladká voda bez chuti.

Nedoporučuji pro jabloně podnože M9 a jiné slabé - vyžadují oporu a značnou péči.

V zatravněném sadu (sekám 3-4x ročně) se mi osvědčily M106 a semenáče (mé vlastní z jader). Po 3 letech nepotřebují oporu. Zdravím - J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 33.190 (?), 2.3.2015 15:52

Pane Jaroslave, jak jste spokojen s Lepoticí. Zvažuji její koupi na podzim.

Děkuji. Zdenek (Brněnsko).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 143.53 (?), 2.3.2015 16:26

Strom jako hrom, ještě nezarodila. Tak snad letos.J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 235.60 (?), 2.3.2015 21:37

Dobrý den pane Jaroslave, děkuji Vám za typy, vše prostuduji a snad se nám podaří na zahrádku vybrat správně, se semenáči zkušenosti nemám, jsem "začátečník", musíte mít radost, když se Vám podaří vypěstovat vlastní :-) Hezké dny a ještě jednou děkuji. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika