jabloň



host - 136.2 (?)
25.9.2016 20:58

Nevím, jak se tohle jablko jmenuje. Rouby dostal táta ze západních Čech asi v roce 1975. Jablka jsou obrovská, vyfocena mám už jen ta co zbyla, největší už jsou pryč. Ke sklizni tak začátkem září a dají se hned jíst, nezkoušela jsem skladovatelnost. Rzivost kolem kališní jamky nebývá, letos ji mají snad všechna jablka, možná pozdními mrazíky, nevím. Elena


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
Juraj Kafka - (15), 5.3.2007 23:18

Mimo té dlouhé skladovatelnosti,bych typoval na Lebelovo. To je také triploid, mající velké listy i květy... Jablka jsou mírně zploštělá, tlustá krátká stopka má svalec, slupka jablka je mastná, hladká. Barva je zelená, v plné zralosti žlutá, na slunci s žíhaným líčkem světle červené barvy.Dužnina je silně vodnatá, chuť podpruměrná, mastné aroma.

Kvete pozdě, růst velmi bujný, zdravý, plody dozrávají na podzim (přibližně jako Signe tilish). Trpí značně na moniliozu. Na strupovitost méně. Nikdy nevyzkoušeno zkladovat. Plody hnijí.

Říkáme mu také štrůdlák...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 146.46 (?), 12.3.2007 22:18
Přesně toto jablko jsme měli v sadu až do nedávna, byl to velmi starý strom
pamatující snad už dědečka a ten mi říkal, že se to jablko jmenovalo Gloria mundi /Slava světa/. Vzhledem k tomu, že jsem ročník 1942, je to už fakt dávno. Ale ta váha, vybarvení i tvar a také uchovatelnost až do jara příštího roku souhlasí. Bratr z něj vzal před likvidací ještě rouby a narouboval na mladý stromek. Uvidíme až zaplodí....
                                                                          V.suchý
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.35 (?), 12.3.2007 22:30
My jsme měli na zahradě  /ještě asi před 30 lety/, vysokokmen - ploché, zelené, kyselé /mně to chutalo/ a s drsnou slupkou - jablko. Na podzim bylo nepoživatelné, dalo se to králíkům apod. Nikdy jsme ho neskladovali, ale do jara by přežilo. Taky moc neplodilo. Tenkrát bylo módní Ontario. Ale uvažuji, že si Ontario koupím. Něco mělo do sebe.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 216.152 (?), 25.9.2016 18:53

Tatínek přivezl asi v roce 1960 z nějakého zahradnictví v severních Čechách (snad šlechtitelský výzk. ústav) jabloňku, která začala plodit snad až po 10-ti letech. Pak to ale stálo za to. Obrovská (alespoň 500 g/ks) světle zelená jablka s červeným žíháním. Uchovatelnost velmi dobrá, rozhodně do dalšího roku - leden, únor. Odrůdě říkal Gloria Mundi. Strom je pryč a rád bych zídkal rouby.

S pozdravem a děkuji. pechmannv@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 13.3.2007 11:42
Velkých nepříliš chutných jablek štrudlového typu rostoucích na vysokokmench byla ve své době celá řada, podle slovního popisu je nelze určit (mnohdy ani podle plodů).  Ontario k nim ale nepatří, bylo vyšlechtěno pro intenzivní pěstování (potomek slabě rostoucího Wagenerova). Jeho výhodou byl nezaměnitelný vzhled a dlouhá skladovatelnost. Nevýhodami a striktní periodicita a horší, nikterak typická chuť.  Takový Jonalord se Ontariu plně vyrovná ve velikosti a skladovatelnosti, předčí je v barvě, chuti plodnosti a rezistenci.
 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.2 (?), 25.9.2016 20:58

Nevím, jak se tohle jablko jmenuje. Rouby dostal táta ze západních Čech asi v roce 1975. Jablka jsou obrovská, vyfocena mám už jen ta co zbyla, největší už jsou pryč. Ke sklizni tak začátkem září a dají se hned jíst, nezkoušela jsem skladovatelnost. Rzivost kolem kališní jamky nebývá, letos ji mají snad všechna jablka, možná pozdními mrazíky, nevím. Elena


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.35 (?), 14.3.2007 20:28
Včera jsem Ontario koupil..... Je fakt že plodí ob rok, ale pár /nebo moc/ jablek vždy je. Jsou úplně jiná, než Idared a Golden atd. Kyselé a šťavnaté. Jako malí jsme nad ním ofrňovali.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 14.3.2007 21:10
 Idaredu je Ontario nevlastním bratrem - mají stejného rodiče Wagenerovo 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika