Jablko Ontário - dvouletá perioda plodů



host - 147.193 (?) 
13.10.2012 20:52, zobrazeno: 15245x

Dobrý den. Chtěl bych letos nasadit jabloň Ontário a potřeboval bych, aby plodilo v sudých letech, protože máme ještě jeden starší strom, který plodí docela dost jablek v liché roky. Lze něco takového docílit tím, kdy se stromek nasadí, řezem anebo to nelze nijak ovlivnit?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 78.10 (?), 15.10.2012 23:40

Mno Ontario je odrůda, která má alternaci takříkajíc v genech, dá se snad částečně omezit, když v roce kdy čekáme větší úrodu provedeme hlubší řez a tedy následkem menší úrody bude stroemk méně vysílen a založí květní pupeny i na další rok. Ale jak říkám Ontario je docela alternativec a to tak že pravý, žádný pseudo...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.10.2012 8:46

Teoreticky je možné periodicitu o rok posunout tím, že stromu otrháme všechny květy či mmalé plůdky. U většího stromu je to hrozná práce, u malého by to snad šlo. I tak hrozí, že časem přijde mráz jako letos v květnu a střídavost posune sama příroda zpátky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 213.126 (?), 16.10.2012 9:38

Toto jsem vše vyzkoušel dokonce jsem vyštipoval květní pupeny.Pomohlo to jen částečně.Strom jsem přerouboval na Spartana kromě jedné větve a periodicita je částečná ale je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 166.248 (?), 19.10.2012 21:51

Děkuji všem za reakce a případně to u malého stromku vyzkouším. U velkého to už nepůjde, je to vysokokmen a loni jsem z něho sklidil 11 zelených přepravek. Jabka vydržely až do května a chutnaly mi víc než zelené Goldeny ze supermarketu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 145.191 (?), 22.10.2014 9:41

Dobrý den, chtěl bych zasadit 2 Ontária a zároveň bych chtěl, aby mi rodila každá v jiný rok. Dá se toto zajistit tím, že jednu jabloň zasadím letos na podzim a druhou příští rok na jaro? Nebo je to jen sázka do loterie a samotná doba kdy stromek zasadím neurčí periodu jeho plodnosti? Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 22.10.2014 10:06

Pokud budou stromy vysazeny do jednoho místa poblíž sebe, i když s ročním odstupem, jejich plodnost se časem srovná a budou plodit / neplodit v souběhu. Lze tomu účelně bránit probírkou plodů, čili redukcí úrody. Na střídavou plodnost má však vliv i počasí, které už pěstitel neovlivní vůbec, nebo jenom dílče (např. opatřeními proti jarním přmrazkům). Částečný vliv mohou mít i choroby a škůdci. A právě vlivem těchto přirodních činitelů plodnost stromů má tendenci se srovnat, sesynchronizovat. Pěstitel musí být aktivní a snažit se svými zásahy tyto nepříznivé přírodní vlivy eliminovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 22.10.2014 10:22

Doba výsadby nerozhoduje zda bude stromek rodit za rok, či za pět, deset let.

Alternace plodnosti je odvislá od několika na sobě nezávislých vlivů-sklon odrůdy k alternaci, podnož,řez, plodnost jednotlivých roků, hnojení.Alternaci nelze zcela ovlivnit,a už vůbec né jednoduchými triky.Platí přímá úměra-čim je strom větší,tím se alternace usměrňuje hůře.Lze ji potlačit/podpořit hlavně zvoleným řezem ve správnou dobu, a probírkou ovoce v závislosti na násadě v daném roce, či vynecháním probírky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 22.10.2014 12:08

Zasadit si dvě stejné odrůdy a přimět je k tomu aby se střídaly v plodnosti, není úplně rozumné. Ono se to možná podaří, ale přijde rok, jako předloni, zmrzne všechno a periodicita se srovná. Lepším řešením je vysadit si různé odrůdy a většinu pravidelně plodících.Pokud dojde k nepříznivému roku, kdy pravidelně plodící odrůdy mohou vynechat, zachrání situaci střídavá odrůda, která loni vynechala. Stalo se mi to počátkem 80. let, kdy toho roku bylo jablek velmi málo a úrodu zachránilo pár starých, z loňska odpočatých odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika