Jablko citrůnče



host - 49.96 (?) 
30.4.2012 1:47, zobrazeno: 9558x

prosím, může mi někdo říci napovědět co je to za odrůdu - když jsem byl kluk (dnes 60) na každé zahradě býval velký strom, jablka poměrně menší, nějaké letní, krásně žluté a měly po sobě tečky asi lenticely (vypadalo to jako p... od much)... dužnina bílá, bylo jich moc, padaly na zem.  A byly docela dobré. Oblast strakonicka.  Pravděpodobně nějaká stará odrůda.  Říkalo se jim citrůnče, citrůnčata. Hrozně mi chutnaly.  Rád bych zjistil co je to za odrůdu a třeba si je narouboval.  Nemohu se ničeho dopíditi. Děkuji. Miroslav

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 25.150 (?), 30.4.2012 13:02

my sme ich volali "včasné",žiaľ v r.1982 som pod tú starú jabloň vyklopil tatru karbidového vápna na murovanie a za 2roky vyhynula... nestihol som s nej zobrať ani vrúble

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 85.41 (?), 30.4.2012 17:36

Dobrý den. Váš dotaz je trochu nepřesný. Podle Vašeho popisu se to jeví jako Prusvitné letní - u nas se jim říká žńovky (zrají v červenci) a hromadně padají, ale spíše bych myslel, že to bude odruda Croclenské. Ta je citronově žlutá příjemně navinulá také hromadně padá hlavně v září a je velmi citlivá na klepnutí a otlak. Na Moravě má tuto přezdívku i Moravská jadernička plody jsou malé kužílky citronové barvy s malým červeným líčkem. Ale tato odruda se v Čechach moc nevyskytovala. Vytváří velké stromy a silně alternuje. Jinak existuje přímo stará odrůda Citronové zimní.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 30.4.2012 21:58

Také si myslím, že jde o Croncelské. Nechybělo v žádné áleji a hojné bylo i v zahradách. Pocházím z jižní části okresu Jičín a vzpomínám si, že dozrávalo někdy ke konci srpna. Bylo trochu nakyslé a po dozrání hojně padalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 224.18 (?), 30.4.2012 23:02

 Croncelské je popsané ve starém Atlasu tržních odrůd ovoce z r. 1957  Netrpí chorobami, jen mírně strupovitostí, dozrává zač. září a vydrží do vánoc. Já jsem se k němu dostal s pořízením chalupy, nadm. výška 650m a vloni mělo obzvláště hojnou úrodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 54.27 (?), 1.5.2012 8:51

Pane Miroslave, koukněte, zadejte si vlevo do vyhledávání  - hledám zvláštní jabloň - byla tu diskuze na téma jablka citronky, popsáno je tam několikero. Třeba tam to své citrůnče najdete. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika