Goldstar



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
3.3.2015 19:23

Myslím, že nové odrůdy postupně zatlačí Goldstar do pozadí. Název je skutečně lákavý, taky chuť je dobrá i dlouho vydrží. Barva je ale fádní, citlivost k hořké pihovitosti příliš velká a nároky na teplo nijak malé. V růstu jsou patrny geny vyholující Bohemie. Konkurence novějších odrůd (Admirál. Merkur, snad i Lucy) bude velká.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.3.2015 19:23

Myslím, že nové odrůdy postupně zatlačí Goldstar do pozadí. Název je skutečně lákavý, taky chuť je dobrá i dlouho vydrží. Barva je ale fádní, citlivost k hořké pihovitosti příliš velká a nároky na teplo nijak malé. V růstu jsou patrny geny vyholující Bohemie. Konkurence novějších odrůd (Admirál. Merkur, snad i Lucy) bude velká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 57.97 (?), 3.3.2015 20:01

Přesto ho na jaře naroubuji. Chutná mi moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 3.3.2015 20:47

Já už jenom dodám, že Goldstar patří k nejšťavnatějším pozdně zimním odrůdám, které pěstuji. V tom mu může konkurovat jen Admirál, Sirius, snad i Melrose a pak už jen některé ty s dřívější dobou konzumace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
VGazdik - (1) - 72.93 (?), 1.11.2015 20:21

Glodstar jeseň 2015 v Strážovských vrchoch cca 400 mnm, bez pehovitosti (2x postrek Ca), druhá úroda 4 ročný stromček. Chuť sme tento rok zatiaľ netestovali. V minulom roku z prvej úrody 5 jabĺk chuť veľmi dobrá.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 191.123 (?), 7.11.2015 11:49

Přes jeho velkou náchylnost na pihovitost a neukojitelnou touhu po vápníku mi toto jablko "přirostlo k srdci" - jinak by už ze zahrady vypadnulo, protože bohužel nemám tolik času na podobně náročné odrůdy, které každé krátkodobé přerušení péče tvrdě trestají. Zákrsek na M9 ve věku zrhuba 7-8 let na poměrně špatném stanovišti plodí každoročně přes 20kg velkých šťavnatých jablek. Protože jsou jablka kvůli nepečlivým ošetřením obvykle mírně pihovatá, nenechávám je na skaldování a okamžitě začátkem října moštuji. Šťávy je hodně, chuťově výborná. Mám ji prostě rád, ať je, jaká je. I když bych si příště vybral jinou, s touto se rozloučit nehodlám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 214.150 (?), 1.2.2016 22:15

Zdravím p. Miloši

Odrůda Golstár je o hodně spolehlivější a zdravější než Topaz, Tato odruda se silně v podobě stromu dala po mamě Vanda.  Její zbarvení a doba zrání je docela záhadou, je to velice podobné na prapředka Goldena.

Goldstár je pro mě česká Granny Schmit a chuťově je pro mě lepší než Topaz.

U této odrůdy jako u Vandy je výhoda mít sklerozu a nevíte kde máte nůžky a ledek. Tato odrůda je vynikající na štíhlé vřetna s hnojením pouze na list Kristalonem a ůplným vynecháním zimního řezu. Potom budou jablka zdravé. Je žádoucí porobírka plodů. Je to velký dříč, který nemá rád silný řez a dusík. Tuto odrůdu ocení milovníci zelených jablek.

Sklizeň co nejpozději jako u Topazu.

S pozdravem sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 26.1.2016 10:22

Ještě o něco pevnější a hlavně šťavnatější dužninu než Topaz má jeho bratříček Goldstar. To jistě víte. Velký požitek s konzumace takového jablka koncem ledna i déle, zvláště když se dostaví i řádná standartní chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 112.195 (?), 27.1.2016 8:04

Pri akej teplote mate Goldstar skladovany? U mna pri Trnave som ho oberal okolo 15.10, lebo uz opadaval, teplota v sklade bola vtedy asi 10 st., a od decembra je zhruba 4 st. Ale to jablko je dobre akurat tak na spracovanie, nie na jedenie. Vobec si nedrzi chrumkavost, nie je sice mucnate a aj nejaka stava tam je, ale stavnatym by som to nenazval. Zato Fuji a Granny Smith hned vedla su krasne chrumkave, stavnate. Mam dojem, ze tie novoslachtence z Ceska potrebuju chladnejsie ceske podnebie aby dosiahli svoju kvalitu. Ma niekto podobne skusenosti z teplejsich oblasti napr. juznej Moravy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 27.1.2016 17:59

Sklepem to asi nebude. Já jsem měl teď v období mrazů ve sklepě +5°C a před tím +10°C a více. Přesto jsou Goldstárky pevné a výrazně šťavnaté. Kvalitu jakou popisujete jsem zažil a to i u toho Siriuse, z kterého jsem byl tak zklamaný. U mých Goldstarů jsem měl v minulosti problém spíše s jalovou chutí, i když byla dužnina standartně pevná a šťavnatá. Proč jsem se dočkal až letos řádné chuti, to nevím. Plody jsou stejně malé jako vždy a byly sklizeny, co nejpozději až když začaly padat, jako vždy, takže to přičítám zvýšeným letním teplotám, kdy i tu chuť Goldstar přeci jenom konečně "vybral". Také si cením, že Goldstar nemá rubínovou příchuť a je tudíž svým způsobem specifický a odlišuje se třeba od toho Topazu. Taková Bohemia a Gold Bohemia se od sebe odlišuje pouze barvou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 27.1.2016 20:21

Těžko uvěřit, že Goldstar a Topaz mají v podstatě stejné rodiče. Tak odlišné odrůdy - a to vzhledem i chutí! Lepší chuť Goldstaru bude patrně dána teplým létem, ale radost z toho nemám. Znamená to, že pokud průměrné sezóny jsou chladnější, Goldstar se do mých podmínek úplně nedaří.To ty zatracované Bohemie jsou stejně dobré každý rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika