DSR - Dvojstupňový sektorový rez



Stránky: 1,  2   
Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?) 
28.2.2013 9:00, zobrazeno: 21494x

DSR – Dvojstupňový sektorový rez. Pri hľadaní rôznych odborných textov okolo strihania ovocných stromčekov, v poslednom čase som zopár krát narazil na problematiku DSR. Na Slovensku publikovanú na Webe KOHA Plantu (Ing. Oleg Paulen, PhD., KOVaV SPU Nitra), a tak isto v poslednom čísle Záhradkára(Sk). Chcel by som sa spýtať, či Vy tento spôsob rezu uplatňujete a z akým výsledkom? (“na vnútorné očko pri zimnom reze s potrebou úpravy pri reze letnom, odstránením časti konárika nad letorostom vyrastajúcim z očka druhého v poradí, smerom von z koruny, pod lepším- tupším uhlom, ako keby bol strih v zime vedený na očko vonkajšie“. Neviem si či táto problematika zaslúži založenie vlastnej témy, no ja som mal pocit, že ano. Bajas.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 28.2.2013 11:47

Tak jsem si to trochu pročetl a jeví se to docela zajímavě. Podrobnější vysvětlení principů DSR pro zájemce je např. ZDE (dokument formátu WORD). Já osobně zpravidla střihám na vnější pupen a je pravda, že letorosty mají velmi často v rozporu s původním záměrem snahu se z koncového pupenu vytahovat kolmo vzhůru. Takovýmto jankovitým letorostům říkám "janci". Proto si často vypomáhám vyvazováním - ohýbám janky.  To lze snadno provádět u mladých stromků, a nebo u menšího počtu stromů v zahradě. Ve větší míře, např. v sadech je to ale dosti pracné a časově málo produktivní. V takových případech by mohl dvojstupňový řez najít své uplatnění. Rozhodně to stojí za vyzkoušení. Jestli to bude fungovat, jak je psáno, určitě je to dobrá a zajímavá tvarovací technika.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jan pěstitel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (243) - 233.85 (?), 28.2.2013 11:58

Ve starších publikacích se tomu sice neříká tak vznešeně, ale o to výstižněji, dvoufázový řez na vnitřní očko k vypěstování více odkloněhého prodlužujícího výhonu, není žádná novinka a já ho také někdy používám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 28.2.2013 13:07

Řez na vnitřní pupen jsem občas použil nechtěně. Když zastřihnu letorost na vnější pupen, občas se stane, že ten poslední vnější zaschne, vylomí se, nebo díky příliš těsnému řezu je výhon z něj zakrnělý. Potom je dominujícím výhonem ten druhý, konkureční, často kolmo vzhůru rostoucí. Pak je na zvážení, zda tento výhon vyvázat nebo sesadit na nižší, který roste víc vodorovně. Teprve později jsem se dočetl, že to někdo popsal jako záměr. V horší poloze a půdě, kde mám obecně problém, aby stromky vůbec rostly, raději ohnju ten bujnější, konkurenční.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jan pěstitel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (243) - 225.133 (?), 28.2.2013 15:42

Já to nejvíc používám i s rozpěrkama u hanity, které nasazuje větve v hodně ostrých úhlech. Nevíte, jetli dělají ve Stuttgartu něco nového? Kdybych se někdy rozhodl rozšiřovat, tak do více topek už nepůjdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pavel... - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 19.114 (?), 1.3.2013 17:24

Asi před 2 lety jsem byl na školení o řezu ovoných dřevin a přednášející Ing. Stanislav Boček nám tento způsob řezu  /DSR/ vysvětloval a doporučoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 25.2 (?), 2.3.2013 21:08

ing.S.Boček stejně jako ing.Sus u nas ho tež vysvětloval a předvaděl.Na otazku mazaku, že se podobny řez v určitych podminkach děla několik desetileti PODOBNY zpusob řezu byl popisovan a dopručovan už v časopise Zahradnictvi a ovocnařstvi v počatku šedesatych let.Je možne, že se dobra zkušenost vraci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 1.4.2013 19:36

Dvojstupňový sektorový řez.

Plně souhlasím s předešlým příspěvkem že staré a dobré se vrací. Není to nic jiného, než oprášený starý dobrý Šittův řez.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.16 (?), 1.4.2013 19:56

Není. Je to něco uplně jiného. V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 3.4.2013 21:52

DSR-Dvojstupňový sektorový rez.

Nechci se s Vámi přít, ale byl jsem na jednom školení v Lednici, kde nás o této metodě řezu školil sám ing. Oleg ´Paulen Phd. On sám používal výrok-DSR- alebo ako chcetě- Šittov rez. Myslím že jsem slyšel správně.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika