Drť/mulč z jabloně



host - 64.50 (?) 
28.3.2014 8:22, zobrazeno: 8569x

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat včera jsem na drtiči likvidoval sestříhané větve z jabloní, jsou toho dva pytle, je možné tuto drť/mulč použít např. pod rybíz, angrešt, borůvky nebo buxus či se to jen hodí do kompostu? 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 28.3.2014 8:57

Vše co jste jmenoval je možné, jen jste zapoměl uvést možnost nechat vyschnout do podzima a příčtí zimu s tím topit v kamnech. Ale do těch kamen se to dá sušit i pod tím buxusem.

Drti používám křížem. Tedy drť z rybízů do malin, z malin do rybízu, z jírovcového listí do borůvek,... Jabloň je universální dárce štěpky a nulový příjemce.

Pokud to budete chtít dát jen do kompostu, tak si to nechte sušit stranou a prohazujte to mezi vrstvy posekané trávy. V trávě se to rychleji rozloží a naopak to také tu posekanou trávu udržuje vzdušnější a kompost pak nezapáchá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 28.3.2014 9:47

Vím, že mulčování štěpkou velmi okyseluje půdu, a obzvlášť jabloně potřebují v zásadě zasaditější půdu.Budu je muset později přihnojit postřikem CA na list, i dolomitským vápencem.Přesto jsem letos vytvořil z dřevní štěpky hrubou vrstvu mulče okolo stromků jabloní vedených na drátěnce, v okopávané půdě bez trávního drnu, i v meziřadí stromků.To proto, abych nemusel několikrát do roka vyplévat trávu, plevel.Černou netkanou nechci pokládat, protože zamýšlím kypřit, okopávat,hnojit.Herbicidy nedávám.

Měl jsem z lesa po zimním zazimování rostlin větší množství smrkového chvojí, které jsem podrtil, a použil na mulčování.Přišlo mi líto kvalitní jehličí, a jehličnaté dřevo venku na poli spálit, a nevyužít jako hnojivo.Dřevěného popela mám i tak dostatek.O kolik se liší množtví takto získaných mikro, makro prvků k hnojení, oproti mulči ze zahradních dřevin?Další množství smrkového chvojí z lesa přivezu po kácení stromů, k tomu přibude po jarním řezu ov.stromků další materiál, takže použitelného mulče bude dost i k vápnostřežným rostlinám.

V ustředním topení se čerstvé smrkové chvojí pálit stejně nedá aniž by vyschlo,jinak zatéruje komín.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 28.3.2014 10:47

...zpět k dotazu.Jabloňovou drtí můžete mulčovat rybíz,angrešt,borůvky (od neutrální po vápnostřežné),všechny tři druhy mají rády střední,až borůvky nejnižší Ph.Buxus má raději vyšší Ph půdy, a údajně dobře roste na vápenatých půdách.K buxusu bych namulčoval, a přidal lopatku dřevěného popela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 64.50 (?), 2.4.2014 15:59

Děkuji za informace již jsem tak učinil - rybízy a angrešty mají drť jabloňovou kolem sebe. Manželka se mne ještě ptá zda-li by byla vhodné pod maliny, ostružiny případně k růžím. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 2.4.2014 16:04

Rozhodně je lepší použít do růží vlastní jabloňoštěpku, než pytlovaný mulč pochybného původu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 39.219 (?), 2.4.2014 19:20

Zkusil jsem štěpku pod stromky, tam kde jí byla větší vrstva se zabydleli hryzci. Dnes dávám štěpku do kompostu, ten vždy na podzim v silnější vrstvě ke stromkům.     j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika