Drnovice 2014



Stránky: 1,  2   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?) 
7.1.2015 12:15, zobrazeno: 9106x

Výsledky degustace již byly rozebírány.  Potvrzuje se skutečnost, že střížovické odrůdy se umísťují tradičně nahoře. Připomínám, že odrůdě UEB 32642 se dřív říkalo Opál, jenže dnes už to nesmíme říkat.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 7.1.2015 14:16

To by mě docela zajímalo, proč je Opal opět prezentován pod číslem. Přece si ho šlechtitel nechal v ČR zaregistrovat v ÚKZUZ pod názvem Opal.
Že by to bylo tím, že v zahraničí je nabízen pod jiným názvem a příslušná firma mající na něho koupená práva by mohla dělat potíže?
Jinak, z "hvězdných" střížovických odrůd zrovna Opalu příliš nefandím. Divím se také jeho umístění v době konání degustace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 7.1.2015 14:26

Licenci na používání názvu Opál údajně koupili Američané i s odrůdou. Aspoň to říkali organizátoři degustace v těch Drnovicích.
Můj vlastní Opál (pardon, ÚEB 32642)  mi ještě nerodil, ale ten, co byl nabízen k degustaci (když jsem se potom zpětně podíval, jak jsme hodnotili,) byl skutečně dobrý. Nedivil bych se, kdyby byl první (dal jsem mu víc než Orionu), ale Rubínům se na přelomu listopadu a prosince jen tak něco nevyrovná. Svou roli hrálo i to, že loňský rok na chuti jablek moc dobře nepodepsal. Většině vzorků (oproti jiným rokům) trochu chyběla sladkost.
   Překvapilo mě nepříliš dobré umístění Rozely a Admirálu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 70.240 (?), 7.1.2015 14:27

Zatracovaná Rucla má zde stejně vysoké hodnocení chuti, jako Sirius nebo Rubín a vyšší než Rozela. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 7.1.2015 14:40

Ještě k tomu Opalu. Že ho koupili Američané, to vím. Myslel jsem však, že v EU na něho má práva některá z německých firem.
Jinak, z podzimních odrůd je Rozela můj oblíbenec. Termín konání degustace jí vyhovuje. Takže pokud byla dobře skladována, také bych to viděl na její lepší umístění.
Naopak, nijak se nedivím umístění Fragrance.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 7.1.2015 14:46

Tak, tak. Rozelu považuji za jednu z naprosto top odrůd - tedy pro moji polohu. Vlastně nemám, co bych jí vytknul. Růst tak akorát, pravidelná plodnost vysoká, vybarvení krásné, rezistence neprolomená, chuť bez chyby. A co hlavně: chutná krátce po sklizni, výborná je nyní, a ještě nějaký čas bude. Fragranci, Meteor a Shalimara jsem zrušil po prvních nedozrálých sklizních.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 7.1.2015 14:41

Hodnocení chuti se skládá ze všech položek. "Chuť" uvedená v tabulce znamená jen jakýsi celkový chuťový dojem a jeho harmonie - jakýsi doplňkový údaj.
    Chybí tam body za vzhled, které jsme dodatečně dopisovali (asi nesouvisí s vlastním smyslem degustace)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 7.1.2015 15:21

S dozráváním Shalimar mám i já problémy. Ale i tak, chuť, zatím, nic moc. Při uvádění na trh byla někdy prezentována jako náhrada za Idared (skladovatelnost i ta podoba). Skladovatelností se asi Idaredu vyrovná, nakonec i tou nic moc chutí.
Právě kvůli skladovatelnosti jsem si ji pořídil. S tou chutí uvidím, jak to bude v dalších letech.  Možná ji přeroubování nemine.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 7.1.2015 15:47

Když koukám na tu výsledkovou listinu a jednotlivá hodnotící kritéria, říkám si, jestli má cenu hodnocení úrovně jednotlivých odrůd rozdělovat na jednotlivé položky, např. "vůni", "kyselost", "slupku", "šťavnatost", atd...  Vždyť když kousnu do jablka, nikdy takhle neuvažuji a jablko takto nepitvám. Vždycky je to "souhrnný, celkový dojem", čím na mě to kousnutí a sousto zapůsobí. Například když je jablko vyloženě chutově nezajímavé, nemůže jeho image vylepšit ani nemastná slupka, či jeho slušná šťavnatost. Takové jablko je v daném momentě jednoduše OUT. Dumám, jestli náhodou tahle podrobná hodnotící kritéria nejsou svazující i pro samotné hodnotitele. Možná by bylo jednodušší a zároveň objektivnější, kdyby se bodovalo jen podle celkového dojmu, který ten který vzorek na degustátora učiní, (plus ještě dodatečně připočítat nějaké drobné bodíky za vzhled, jak se to dělává). Prostě jen jediné hlavní bodové ohodnocení vzorku podle souhrnného subjektivního senzorického zážitku a sympatií.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 7.1.2015 16:32

To je problém nejen degustací, ale všech hodnocení obecně. Podobně bychom mohli rezignovat na bodové hodnocení třeba krasobruslařů a jednoduše zvolit pořadí podle toho, jak se porotci jeho výkon líbí. Ale to u většího množství vzorků či účastníků není dobře možné. A při obvyklé desetibodové stupnici by se ani pořadí nedalo sestavit. Měli bychom vzorek na 3. - 19. místě, atd.
   Já si myslím, že vůně, šťavnatost, konzistence dužiny, jestli vadí slupka, aj.  mezi kvalitativní ukazatele jablka patří. Třeba hodně zralému mangu nebo Boscově lahvici bych přiznal hodně bodů za chuť, ale málo za konzistenci dužiny. Kids Orange zaboduje v chuti i konzistenci, horší bude šťavnatost. James Grieve - dobrá chuť i šťavnatost, minusová slupka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:33
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:15
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika