Dotaz na "oranžové potomky" Mr. Coxe



Stránky: 1,  2   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.216 (?) 
1.11.2011 9:45, zobrazeno: 8258x

Pokud by někdo poskytl nějaké informace, napište prosím - Bláhovo oranžové, Dukát, Alkmene, Clivia, Carola, Švýcarské oranžové, Desert aj. Děkuji za poskytnuté informace.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 59.254 (?), 1.11.2011 11:10

Když už jste to zde nakousl, chtěl bych poprosit znalejší kolegy o osvětlení terminologie. Coxova reneta = Cox's Orange Pippin? Kidd's Orange Red je až potomek coxovky, jo? Která je "lepší" - Kidd nebo Coxovka? Ad Váš dotaz - Alkmene jsme zrušili - bylo přestárlé, nevyhovující. Ostatní buď zatím neplodily nebo je nevlastním. Díky Mittwoch

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 1.11.2011 12:00

Coxova reneta = Cox's Orange Pippin
ano, to jsou synonyma. Coxovka má ještě pár mutací (Cherry Cox, Crimson Cox), které se ali liší od té původní jen málo

Kidd's Orange Red je až potomek coxovky, jo? 
Ano, Kids je křížencem Coxovky a Deliouse (po diskuzi zde i pohledem na plod je zřejmé že červeného)

Která je "lepší" -
 To se nedá říci. Já preferuji Kida. Větší plody, lepší plodnost, delší skladovatelnost, bujnější růst, menší nároky na prostředí. Fajnšmekři jistě opáčí, že chuti Coxovky se nevyrovná nic. To může být pravda,  jenže v mojí studené poloze tomu tak nebylo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.216 (?), 2.11.2011 12:20

Zajímavá příchuť Kidd´s Orange je v plodech přítomna každoročně. U Coxovy renety to tak být nemusí. Pokud tam příchuť není, je to o ničem. Pokud tam je, neznám nic lepšího.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 3.11.2011 22:02

Nezapomeňte na rodiče. Tím myslím Ribstonské.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 2.6.2016 17:35

Jenomže, pane Rafaeli, já jsem si spletl Carolu s Clivií. Západoněmecká Carola (Kalco) nebude zřejmě tak kvalitní jako východoněmecká Clivia, ale zase bude méně náročná na stanoviště. Neměl by jste od východoněmeckých s.o.u.d.r.u.h.ů Clivii nebo Alkmene? Roub Mac Intoshe jsem měl od jednoho pána, ovšem zdá se, že na Mac Intosh nebo Lobo nemá takové "grády", jaké by měl mít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 2.6.2016 21:43

Už nemám ani Carolu ani Clivii, třebaže jednu dobu jsem je pěstoval současně, včetně Alkmene. Měl jsem zato, že všechny pocházely z NDR jako kříženci Coxovy - obvykle s Oldenburgovým.
Carola byla větší barevnější a taky šťavnatější, možná chutnější, ale jen podzimní jablko. Clivia měla drobné plody kuželovitého tvaru, zato dlouhou skladovatelnost. Růst byl extrémně slabý, s čímž souvisela náchylnost na rakovinu. Alkmene byla ze všech nejplodnější, ale nevydržela dlouho, jablka byla fádněji sladká, nevelká. Od východoněmeckých soudruhů mi zbyly už jen Erwin Baur a Auralia.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 135.167 (?), 4.6.2016 14:20

Jsem si tady toho dotazu dřív nevšimnul.
Pane Petře, já nejsem žádný velký pěstitel ani sběratel odrůd. A jejích konzument v "syrovém stavu" opravdu jen v minimální míře...
Spíš zpracovatel a namnožil jsem si kdysi co v okolí rostlo a s čím se mi dobře pracovalo.
(Koupit tehdy toho moc nešlo a pokud ano, tak jen na slabých podnožích...)
Od "soudruhů" mám jen tu Carolu, kterou jsem si do obludných rozměrů namnožil protože se mi velmi osvědčila k lisování. Osobně mi chutná, víc než Smiřické, které je podle mne k lisování nepřekonatelné, ale u Caroly při extenzivním způsobu pěstování je dost těžké objevit nějaké plody lákající ke konzumu. Ale i ty většina lidí nechce, musím bohužel přiznat. Ale třeba je to tím, že chtějí většinou jablka k zimnímu uskladnění.
(Mimochodem stalo mně to kdysi dost úsilí než se mi tu odrůdu podařilo identifikovat. Běhání po výstavách ovoce, "otravování" zkušených zahrádkařů, činovníků atd...)
Ale její nenáročnost na stanoviště potvrzuji.
*
Proto si s tím PRAVÝM Mac intoshem nejsem moc jist. Zkrátka, co jsem kde v okolí vyčenichal a co se dobře lisovalo jsem si na semenáče narouboval...
*
Pro mně je extenzivní pěstování jabloní výhodné v tom, že je už dlouho zájem o domácí ovoce. A poslední dobou o tzv. BIO...
Lidem kteří si pro ně chodí vůbec nevadí, že aby narazili na dva nebo tři použitelné plody musí jich očesat třeba padesát a mi to tak usnadňuje sklízeň...
Mají je zdarma, děti zážitek a já sklízeň:-)))

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 20.1.2017 19:54

Domnívám se, že neznámá odrůda která mi velice chutná, kterou jsem zdědil po otci a následně zachránil naroubováním jediného vhodného výhonu když stromek přestal mít nové přírůstky, je odrůda Alkmene. Mohl by mi někdo kdo zná Alkmene, moji domněnku potvrdit nebo vyvrátit podle přiložených fotek?



Rovné ochmýřené výhony
Rovné ochmýřené výhony
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.22 (?), 20.1.2017 22:42
Odrodu Alkmene z vlastnej skúsenosti nepoznám, ale podľa porovnania fotiek si myslím že vaše určenie odrody je správne. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika