Dobrý rok pro Desert



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?) 
13.9.2014 12:43, zobrazeno: 7392x

Použiju parafrázi Petrova příspěku. Ačkoli letošní úroda jablek se té loňské zdaleka nevyrovná, Deserty zaplodily pěkně a vyhnula se mu i strupovitost a ve větší míže i obaleč (obojí bez postřiku). Škoda nepříliš dlouhé konzumní zralosti, protože když dojdou, je jejich chuť naprosto bez konkurence.

Desert 1
Desert 1
Desert  2
Desert 2
Desrt 3
Desrt 3
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 13.9.2014 15:57

Zdravím Vás pane Vysloužile a mám dotaz. Hodnotil byste více Desert nebo Lorda Lambourna?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 14.9.2014 15:55

V optimální zralosti určitě Desert. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 196.17 (?), 14.9.2014 14:26

Pravou chuť Desertu nepoznám ani letos. Na malém stromku pár plodů bylo, ale chuť je pravděpodobně nestandartní, pouze nasládlá a bez příchuti. Překvapuje mě, že Desert zde nemá větší popularitu. Nezdílím stejné názory jako ve vlákně Mollies Delicious, myslím v nezájmu o odrůdy v nynější konzumní zralosti. Osobně mám velkou chuť na dobré jabko k jídlu právě teď. Pozdně zimní odrůdy mně k tomu poslouží asi těžko. Nevím jakou chuť má Mollies Delicious, ale dovedl bych jeho kvality v tomto období ocenit..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 8.10.2014 12:11

Neřekl bych, že chuť Desertu (Golden Delicious x Coxova reneta) je výrazně aromatická, jak se to uvádí, přesto je to chuť mimořádná. Nic znatelného z chuti Coxovy renety, ale spíše decentní, jemná, opravdu dezertní příchuť. Když bych tuto příchuť k něčemu přirovnal, tak by došlo ke zkreslení, takže to činiti nebudu. Mohu jen plesat nad konečně povedenou originální chutí novějšího křížence. Není divu, že o Milošovy Deserty je takový zájem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 8.10.2014 12:23

Chuť Desertu bych nazval "podzimní Golden Delicious z dobré polohy". Tak jako u Goldenu zde převládá příjemná sladkost nad kyselostí. To se u Coxovy nedá říci. Tam je řízná renetovitá chuť podtržena právě kyselinou, a tu nemá Golden, potažmo ani Desert. Škoda jen, že nejsou nápadněji zbarvené. I osluněné plody mají jen bleděčervené líčko na slupce, která tak vůbec nepřipomíná, jak lahodná chuť se pod ní skrývá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 8.10.2014 16:49

Škoda jen, že nejsou nápadněji zbarvené. I osluněné plody mají jen bleděčervené líčko na slupce, která tak vůbec nepřipomíná, jak lahodná chuť se pod ní skrývá.

Osobně nemám zvýšené nároky ani na vzhled ani na velikost plodů. Mám tady pár plodů Coxovy oranžové renety a jsou sotva středně velké a slabě vybarvené. To samé u Bláhovy oranžové renety, ale i u některých plodů Kiddsova oranžového. Sotva středně velké jsou i Topazy. To, co se skrývá uvnitř, jak psal Miloš, je ovšem mnohem důležitější. A střední velikost plodů mi zcela vyhovuje i pro degustační účely. Nemluvím tady o zdrobnělých plodech, u kterých se neprojevuje standartní chuť té které odrůdy. Coxovu ani Bláhovu oranžovou bych díky menší velikosti plodů nikdy nezrušil. Co se týče Desertu, tak jemná dezertní příchuť odrůdy je opravdu zajímavě lahodná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 8.10.2014 20:42

Desert patří, podle mě, k těm nejchutněším zářijovým odrůdám. I vzhledově to je hezké jablko, i když je jen střední nebo slabě nadprůměrné velikosti.
Bohužel, moje Deserty by letos ani zdaleka nesnesly srovnání s plody p. Vysloužila. Po potlučení kroupami většina plodů popraskala a tak jsem při sklizni probírkou počátkem září začal soutěžit se sršni, vosami i mravenci kolik plodů kdo z nás víc ochutná. Vítězství se nekonalo, byla to spíš plichta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 153.9 (?), 8.10.2014 22:21

Dezert bych přiřadil do skupiny odrůd se zrnitější, pevnější dužninou. Pro rozmanitost mám rád i jablíčka s jemnou, křupavou dužninou, kdy šťáva "teče po bradě". Nicméně musím souhlasit s panem Vysloužilem, že co se týče chuti, neměl letos Dezert konkurenci (a to jsem měl možnost srovnávat hodně odrůd). Strupovitost i obaleč se mu i u nás vyhnuli, takže ještě jednou - děkuji za rouby. J.Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika