Denár



Stránky: 1,  2,  3   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 214.150 (?) 
1.2.2016 21:59, zobrazeno: 15081x

Dobrý den

Odrůda DENÁR se vyskytla na Zahradě Čech na nejlepším místě.

Jak je to možné, když ji pěstitelé z Čech odsuzují.

Jaké máte s ní vy zkušenosti, já ji mám rád.

děkuji           sadař   vlada

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 1.2.2016 22:25

Je to zajímavé.
Překvapí i umístění těsně za Denárem - Krasava (kterou skoro nikdo nepěstuje) a Bohemia (taky je zde hodně kritizovaná).
  Mě spíš podivuje, že se někde dají současně tyto dvě odrůdy degustovat. Já, když mám Krasavy přezrálé, tak Bohemii zbývá ještě pár týdnů do sklizně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 214.150 (?), 1.2.2016 23:31

Zdravím p. Miloši

Ono je to celkově zajímavé u nás je poslední dobou Rubín pozdně letní odrůdou a Bohemie i gold je v říjnu ještě poměrně tvrdá a na zvážení. Je fakt, že jsem měl jednou čest Krasavu ochutnat a byla velice dobrá mezi letními odrůdami a nechápu proč byla stažena. Také my není jasné, když byla Krasava vyškrtnuta, proč jí stále uvadí v degustacích. Je to takové nefér.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 2.2.2016 9:18

Ono to vyškrtnutí a zařazení do sortimentu již není tak přísné, jako před 35 lety, kdy Krasava neúspěšně zkoušela proniknout do sortimentu.
  Vzhled, velikost a chuť jsou super, ale procento plodů napadených hmyzem je veliké a plodnost nic moc. Takže pro velkovýrobu málo perspektivní.
    Mám obavu, že Rubín je geneticky dost nestálá odrůda - kolik jen barevných mutací se již objevilo! Můj starý strom Rubínu má sem tam větvičky s jinak zbarvenými (snad i chutnajícími) plody a velký strom Bohemie už 1/5 větví zvrátil od celočervených zpět k žíhaným plodům.  Není vyloučeno, že podobně se mohou chovat i jiné vlastnosti - např. doba sklizně. Zejména tam, kde si stromek nekoupíme od renomovaného školkaře (kde bych čekal pečlivou selekci)  nýbrž naštěpujeme od souseda. Ale je to jen úvaha.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 184.133 (?), 2.2.2016 9:50

V Litoměřicích to není degustace, posílají se "hezká jablka". To až na pódiu, ve finále ochutnávají ty nejhezčí. A to tam sedí čestní hosté, laická porota. No a Krasava od Domažlic může být k jídlu i začátkem září, kdy u Litoměřic nebo někde, kde je hodně teplo mají mutace od Rubínu docela slušně vyladěnou chuť. Už to bylo i letech minulých, že zaslaná jablka nebyla v oficiálním sortimentu. Navíc dost odrůd se dá ve školkách udržovat jako CAC materiál. Spíše je škoda, že Zahrada Čech je v tak blbém termínu, že pozdně letní jablka už jsou vesměs pryč a další odrůdy se na zahrádkách teprve dotahují v barvě i chuti. No a dost velkou roli hraje i podnož. Na M-9 a na vřetenech či stěnách je ovoce "hotové" dříve než v koruně ČK... No a i u renomovaného školkaře, zejména pokud nemá svou matečnici, může být občas v řádce Rubínů (a dalších "R-mutantů") nějaké to překvapení u plodů. Ale na to přijde (při zachovaném habitu) až sázející za pár let. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 2.2.2016 11:21

Každý termín je blbý, pokud je jen jeden. Asi není datum, v němž by všechny odrůdy byly v ideální konzumní zralosti. Můžeme říci naštěstí,  jinak bychom jablka jedli stejně dlouho v roce jako jahody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 2.2.2016 20:33

Zdravím pana Vláďu.

Denár jsem zde před časem chválil i přes to, že se na mě ostatní diskutující slétli jak vosy na Krasavu. Letos mi dozrál Denár dříve, sklízel jsem ho okolo 10. září, koncem měsíce už byl velmi dobrý. Vzhledem k vysoké teplotě ve sklepě na počátku skladování vydržel jen do listopadu. Krasava je mimořádně chutná letní odrůda, bohužel je vnímavá k monilióze a je vyhledávána hmyzími škůdci, strupovitostí ani padlím netrpí, na podnoži M26 plodí pravidelně a středně. Ačkoliv se sklizně dočká jen menšina plodů, tak Krasavu stojí za to pěstovat, protože se jedná o výjimečně chutný kultivar. Téma dozrávání Rubínů a Bohemií je zajímavé...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.50 (?), 15.3.2017 10:57

Zakúpil som v roku 1986 strom nejakej žltoplodej odrody jablone, názov tejto odrody ale neviem.Jablká boli zrelé v druhej polke 9 mesiaca a hneď sa dali aj jesť.Boli sladké.Letá boli vtedy chladnejšie ako sú teraz takže táto odroda by teraz mohla byť zrelá skôr ako vtedy.Odrodu už nemám, hryzci na nej podhrýzli korene.Podľa popisu mi to vychádza na Denár ale neviem či ho už vtedy predávali.Máte nejaké tipy čo by to mohla byť za odroda?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 15.3.2017 11:04

Možná Jantar, ten byl tehdy dost populární.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 104.254 (?), 15.3.2017 23:43

Denár se začal prodávat až počátkem devadesátých let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika