Délka výhonů podnože a roubu



Stránky: 1,  2   
host - 240.21 (?) 
27.5.2014 15:41, zobrazeno: 8688x

Dobrý den, jsem zahrádkář začátečník, tak se omlouvám, jestli bude můj dotaz hloupý, nebo jestli je tu už někde zodpovězen a já to nenašla. Na jaře jsem naroubovala podnož jablůňky a roub se mi chytil a stromeček roste. Akorát nevím, jak dosáhnu jednoletého špičáku, jelikož podnož vyhnala zatím větší výhony než roub a začínají přerůstat výhon z roubu. Mám výhony z podnože zkrátit, nebo odstranit, nebo to mám nechat a řešit to na podzim, nebo příští rok? A také mám tu jablůňku zatím v květináči, kdy je nejvhodnější ji přemístit na zahradu?

výhony z roubu a podnože
výhony z roubu a podnože
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 27.5.2014 15:55

Když roub tak pěkně roste, je potřeba vzít ostrý nůž a ty větvičky na podnoži pěkně u loňské kůry hladce odříznout. Čím dřív to odstranění výhonů z podnože uděláte, tím líp. Taky povolte už úvazek v místě roubování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 65.132 (?), 27.5.2014 19:14

Ano, plané výhony ihned odstranit, zasadit do školky nebo na trvalé stanoviště, ale úvazek bych ještě chvíli nechal, když se nezařezává. K sazeničce dejte tyčku nebo i 3 tyčky, aby vám ji někdo neposekal křoviňákem. Já dávám jednu dlouhou a dvě krátké do trojúhelníku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 27.5.2014 20:47

ano, úvazek nechat, jen povolit na něm ten uzel aby se nezačal zařezávat. Pokud uzel nejde povolit (začátečníci občas dělají dvojitý) tak se seřízne odmotají se dva-tři závity a udělá se jednoduchý nový bez silného utažení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 178.235 (?), 27.5.2014 20:58

A hlavně upravenou sazenici urychleně z kontejneru vyklopte a bez jakékoliv újmy vysaďte do připravené jámy, kde bez úhony nejlíp poroste.Jen občas důkladně zalévejte.  AB 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 143.249 (?), 27.5.2014 21:02

Na rozdíl od pánů předřečníků bych nyní plané výhony z podnože ještě neodstraňoval celé.

Standardním, léta ověřeným školkařským postupem k docílení dobrých přírůstků naštěpované části a k sílení kmínku je tzv. ošetřování bočního obrostu - garnitura. Boční výhony bych nyní pouze zaštípl asi za 3. až 5. listem a odstranil bych je až koncem srpna.

Na fotce je vidět, že výhonek z roubu je opravdu neduživý. Mohlo by se stát, že se sám o sebe "nedokáže postarat". Boční výhony prozatím budou dodávat asimiláty pro lepší růst terminálního (tedy nejvýše položeného = výhonu z roubu; nejvýše položený výhon má zpravidla u rostlin výsadní postavení - rostliny ho nejvíce podporují v růstu za světlem a aby přerostl okolní konkurenci = apikální dominance; můžete si vyhledat tento pojem.).

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.8 (?), 27.5.2014 21:09

Souhlas s Josefem - obrost ještě neodstraňovat, kmínek zesílí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 137.169 (?), 27.5.2014 21:37

Dobrý den.
Roub raší a už má výhonek. Roubování se zdařilo. Ale já to nedělám, jak radili předchozí. Rozdíl je v tom, že já výhonky podnože, které už takto narostly (nestihl jsem zaštípnout dřív), neodstraňuji hned, ale jen jim zaštípnu vrcholek, aby už nerostly do délky a ponechám je i s listy a odstraním je až příští rok. Snažím se jen, aby nepřerostly výhony roubu, a tak zaštípnu, vylomím, i pak nové z jejich prorašených pupenů.
Myslím si, že větší listová plocha malinkého stromečku je pro srůst i rychlejší růst výhodnější. Na povolování úvazku je aspoň dva měsíce dost času. Zvláště na záhon venku. Venku určitě uvázat hned při cca 20 cm k tyčce. Vylomení je určitě horší, než mírné zaškrcení, které se pak samo srovná za 2-3 týdny. Přesazení nevím, v květináči jsem nikdy nerouboval, ale letos mi většinu roubů na asi takhle velkých slivoních, venku ožrali slimáci. Můj příspěvek vypadá zmateně, než jsem ho „sepsal“, jsou už příspěvky další. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 28.5.2014 9:57

1)Souhlasím s názorem, že je třeba listovou, asimilační plochu v podobě výhonů z podnože ponechat.Zvláště nyní,když ta budoucí ještě není.Je velmi potřebná pro zdravotní stav rostliny, rovněž nezakrní kořeny.Pouze výhony z podnože zastřihnout za 2-3 listem pro potlačení bujnějšího růstu, aby nepřerostly naroubované rouby, jejichž výhonky jsou ještě slabé.

2)V případě celkového odstranění, je lépe je v bylinném stavu vytrhnout...i s kouskem "masa" z kminku-rána se pak lépe hojí.

3)Úvazek bych ponechal, není zaškrcený, ani to v nejbližší době nehrozí.Pokud roub s podnoží zesílí, elastická páska se přzpůsobí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 65.132 (?), 28.5.2014 18:08

Při školkařském postupu bych zejména nedovolil planým výhonům takto vyrůst. Roub je sice v dominantním postavení už nyní, ale je evidentně brzděn hlavně nedominantními planými výhony. Samozřejmě, že už i zakrácení planých výhonů tuto brzdu zastaví. V případě tak vitálního jabloňového semenáčku bych se však úplného odstranění nebál. Odpadne hlídání dalších přírůstků na nežádoucích místech. Pokud dosud nemáte rostlinku na plném slunci, trochu se vám po přesazení spálí listy. Ale ani to není důvod k obavám. Jediný zcela chybný postup je tedy nedělat nic. (PS: z jak bujné odrůdy máte roub?).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika