Degustačná zrelosť



Stránky: 1,  2   
Jakub Kollár - (41) - 221.2 (?) 
17.2.2014 21:04, zobrazeno: 8929x

Zdravím,

Napadlo ma, že by nebolo odveci založiť tému, v ktorej môžete pridávať odrody a ich najlepšie termíny na ochutnávanie. Mňa by zaujímali tieto odrody: Bláhovo oranžové, Coxova reneta, Croncelské, Malinové hornokrajské, Gravštýnske, Pinova, Šampion, Florina, Karmína, Rubinola, Melodie, Heliodor, Aneta, Rubín. Pokial by tu už takéto téma bolo, tak sa ospravedňujem. 

Za odpovede Ďakujem. JK

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 1.100 (?), 18.2.2014 14:05

Na mé zahradě (220 m n.m.) jsou v konzumní zralosti nejdříve

Red Melba - srpen, pak

Lotos - říjen

Rubinola - říjen, listopad

Rajka - listopad

Rosana - listopad

Rezista - prosinec

Topaz - leden

Melodie - únor

Florina - březen i déle

Hodně záleží na sklizňové zralosti, já ponechávám plody na stromě velmi dlouho, až začnou opadávat (do mulče - bez poškození), pak otrhám probírkou ty, které mi zůstanou v ruce po malém přihnutí,  mám pak i u méně citovaných cv dobré chuťové zážitky.

Sklad ovoce mám nedokonalý, nemám sklep.

Zdravím - J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 131.82 (?), 18.2.2014 16:41

Prekvapila ma tak dlhá uchovateľnosť Melodie a Floriny v nedokonalých skladovacích podmienkach popisovaných p.Jaroslavom. Plody oberám na začiatku sklizňovej zrelosti, event. dvojfádzovo- s týždňovým odstupom. Vlani som urobil výnimku iba u cv. Braeburn a Pink Lady- oberal som ich systémom p. Jaroslava. U Braeburnu sa mi dlhodobé podržanie na stopkách neosvedčilo. Tiež mám nadm. výšku niečo cez 200 m, vetraná pivnica má dostatočnú vlhkosť a cez zimu teplotu do +5, ale voňavá sladká Florina, kyslastá Melodie aj chutný anízový Orion a Sirius sú u mňa iba "vianočné" jablká. Po Novom roku múčnatia a strácajú chuť. Preto sa teraz zameriavam na vrúble dlhodobo skladovateľných a súčasne chuťovo zaujímavých krížencov. "Což takhle dát si" mandarinkovú Relindu? Ani koxovková Renora či neskoro zimné novinky Pilot, Pingo, Regine nie sú k zahodeniu.wink Topaz a Red Topaz je u mňa v tomto čase stále chutný, s typickou ostrou topazovskou chuťou. Jeho šupka po prenesení do tepla príjemne citrusovo voní. Škoda, že už dojedáme posledné plody...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jakub Kollár - (41) - 221.2 (?), 18.2.2014 19:01

Zdravím p. Paľo,

zaujímalo by ma kde ste kúpili Pink Lady? (nikde ju nemôžem zohnať)

U Floriny mám tiež skúsenosti, že vydrží vpohode do marca. Goldeny.. tak do februára. S ostatnými odrodami skúsenosť nemám, lebo väčšinu jabloní som sadil tento rok na jeseň. 

Inak zabudol som na polohu zahrady, bývam v malej dedinke Čáry na záp. Slovensku.(25 km západne od Senice).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 58.114 (?), 18.2.2014 19:10

Zkuste zavolat do zahradnictví Čaklov, Pink Lady tam nějaké měli

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 18.2.2014 20:32

Smysl tohoto vlákna mi trochu uniká.
1. Ideální degustační zralost (IDZ) je výrazně ovlivněna kvalitou skladování
2. IDZ je ovlivněna termínem sklizně - u některých odrůd podtržené plody vydrží déle (Spartan, Melodie, Smiřické) u jiných je k podmínkou trvanlivosti dokonalé dozrání a co nejpozdnější sklizeň (Golden, Idared)
3.IDZ je ovlivněna polohou - nejen nadmořskou výškou, ale i sklonem svahu, délkou slunečního svitu, půdou
4. Každý degustující má jinou chuť, tedy někdo považuje IDZ krátce po sklizni, kdy jsou plody svěží, nakyslé, jiný až po úplném dozrání, kdy je nejméně kyselin a dužina je poněkud měkší, ale ještě ne moučná.
5. IDZ je v každém roce jiná.
 Sečteno a potrženo, informace odjinud než z mé zahrady, mého sklepa, a z mých chuťových buněk dají informaci velmi přibližnou a nelze se jimi řídit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jakub Kollár - (41) - 221.2 (?), 18.2.2014 21:12

No a práve o to, čo ste popísali v bode 2. mi išlo t.j. ktoré odrody je vhodnejšie podtrhnúť a ktoré je lepšie nechať dozrieť. Ide len o názor ktorý si prispôsobím mojím podmienkám resp. každý podľa svojích. Ani pri vláknach s odrodami(ich popismi,...) sa diskutujúci väčšinou nezhodnú, či je odroda chutná alebo nie, či je v ich podmienkach rezistentná alebo nie.

A na záver... aj keď to tak nevyzerá pre mňa má toto vlákno zásadný zmysel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 19.2.2014 9:00

o to, čo ste popísali v bode 2. mi išlo t.j. ktoré odrody je vhodnejšie podtrhnúť a ktoré je lepšie nechať dozrieť.

Ano, porovnávání dob sklizní jednotlivých odrůd (včetně zimních) je skutečně cenná informace. Ale to jsem ze zadání tématu nevyčetl. Ptal jste se na "ich najlepšie termíny na ochutnávanie." 
    Další cenné informace bych viděl v porovnámí skladovacích podmínek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 6.128 (?), 19.2.2014 15:17

S větší částí názorů p.Vysloužila souhlasím, ale pro některé zahrádkáře má toto vlákno význam relativního porovnání jednotlivých cv. Pokročilý sadař má své odrůdy srovnané podle svých potřeb a možností.

A konec konců jsou na těchto stránkách řešeny i věci banálnější, tak proč ne tyto naše zkušenosti.

Jen bych možná rozdělil pojmy degustační a konzumní zralost - ta je jistě delší. Pojem degustační mně evokuje ochutnání na počátku konzumní zralosti. To je ale pak téma na monografii.

Zdravím - J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 128.63 (?), 19.2.2014 18:29

Zdravím do Čárov, pán Jakub! Prechádzam služobne cez Vašu dedinu takmer každý mesiac. V nedalekom Štefanove mám vinohrad. K Pink Lady: Posledné 2 stromčeky mali vtedy pred pár rokmi v zahradníctve Klivia v Rusovciach. Skúste im napísať. Na svojej prvej záhradke- na svahu nad Kunovskou priehradou som pestoval goldeny, idaredy, spartany... V hlbokej pivnici pod murovanou záhradnou chatkou vydržali svieže až do jari. Moderné střížovické a holovouské rezistenty, podobne ako aj Rubín a jeho mutácie sú v naších podmienkach naozaj "vianočné" jablká, najmä ak sa oberajú na konci sklizňovej zrelosti. Niektoré starodávne odrody naších pradedov boli veľkú časť zimy nekonzumovateľné a až na jar prichádzali do chuťového zenitu. Práve také jabĺčka, ktoré v krátkej dobe chuťovo nezvädnú, ich dužnina nezmäkne a nezmúčnatí, teraz hľadám. Zdá sa, že Pink Lady vyzerá veľmi sľubne. Jej dužnina je stále pevná a šťavnatá. Malé množstvo delikátnych plodov sme už zjedli, ale som presvedčený, že by v pivnici "bez straty desiatky" vydržali aj do apríľa. Na daľších neskoro zimných delikátnych a dlhodobo konzumovateľných novinkách k preštepeniu teraz pracujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika