Čtvrtkmeny - průměr koruny



host - 141.160 (?) 
1.4.2014 18:59, zobrazeno: 12682x

Dobrý den,  potřebovala bych vědět, jaké velikosti dorůstají čtvrtkmeny. Všude se uvádí akorát výška kmene po korunu, ale nikde nemůžu najít průměr dospělé koruny. Je stejný u všech základních druhů ovocných stromů nebo se liší? Děkuji za odpověď. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 1.4.2014 19:56

Nenechte se mýlit, jedete po nesprávné koleji, tak jako mnoho dalších neznalých jedinců.Čtvrtkmen může narůst klidně šest metrů na výšku, a mít obvod koruny dvacet metrů, nebo naopak...může být v dospělosti velikosti, výšky na tři metry.Podstatný údaj, který ovlivňuje výšku, potažmo velikost stromů, je typ podnože na které je stromek "udělán".Toto je údaj na který se zaměřte.Pokud chcete zakrslý stromek, nehledejte zákrsek, ale stromek na zákrslé podnoži.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 1.4.2014 20:14

Mohu potvrdit, že je to tak. Rozhoduje podnož. Měl jsem kultivary, které téměř "udusila tráva" a jiné bujnější u kterých by nikdo nehádal, že to byl čtvrtkmen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 1.4.2014 22:58

Je to samozřejmě pravda, nicméně o velikosti koruny rozhodují i další faktory:
1. druh ovoce (např. třešeň dělá obvykle větší koruny než broskvoň)
2. odrůda - u jabloní jsou rozdíly ve vzrůstnosti jednotlivých odrůd někdy propastné (extrémy Clivia - Kardinál žíhaný)
3. kvalita půdy - čím úrodnější půda, tím větší koruna
4. poloha - čím teplejší a nižší poloha, tím obvykle větší koruna (je-li dostatek vláhy)
5. výška štěpování - čím výš na zakrslé podnoži je odrůda naštěppovaná, tím menší korunu vytvoří
atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 2.4.2014 10:11

Tím výčet nekončí.Jestliže jste něco opomněl, můžete směle doplnit.Já jsem nechtěl zacházet do podrobna, když vidím, že postačí elementární informace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 48.94 (?), 2.4.2014 17:35

Děkuji za osvětu:)

Jedná se o tyto stromy:

Jablon  - odruda: Melodie, podnoz: A2, odruda: 0681

hrusen - odruda: Lucasov, podnoz: SEM, odruda: 0681

O podnoži A2 jsem našla, že je vzrůstná a používá se pro vysokokmeny, což mě trochu mate, vzhledem k tomu, že stromek je čtvrtkmen.

O podnoži SEM jsem nenašla žádné informace, jestli je tu někdo znalý, můžu poprosit o radu, jak velký může vyrůst?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 2.4.2014 17:39

Podnož SEM je hrušňový semenáč. Očekávejte strom větších rozměrů. Jabloňová podnož A2 je skutečně bujná (krom semenných nejbujnější). Já ji ovšem používám u moderních plodných odrůd  na zákrsky. Moje klimatické a půdní podmínky jsou prostě takové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika