Co vykusuje jablka na stromech?



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 196.17 (?)
27.8.2016 22:39

Sáčkování není jistě věc nová. Pro mě to mělo smysl u broskvoní na kterých byly tři nebo čtyři plody, jako např. u pozdní Elberty nebo O´Henry, kde s nepochopitelných důvodů plody podlehly moniliové hnilobě ještě malé a zelené. Možná, že i u broskvoně INKY, která, ač běžně hnojená, vytvořila až 300 gramové plody, kterých nebylo mnoho, ale přesto jich několik předčasně také shnilo. Červené i žluté Bohemie jsou každoročně naklobané, ty nepoškozené špatné nejsou, ale tak výraznou chuť jako Topazy nemají, takže mi to není až tak líto.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 134.33 (?), 22.8.2016 13:32, zobrazeno: 16147x

Již vloni a ještě ve větší míře letos se objevují u dozrávajících plodů vyhloubené polokulové jamky o průměru 4 - 6 mm. Viz foto.  Postiženy jsou většinou ty nejhezčí plody, které pak od tohoto místa rychle na stromě hnijí. Existuje nějaká ochrana? Za každou radu velmi děkuji. MiKi 


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 251.137 (?), 26.8.2016 23:43

Mne to trápí také. Nejhezčí Bohemky trošku naklovnou maličké sýkorky (mám pod stromy napajedla kvůli žízni ale údajně tam cítí červa, jenže při rozkrojení jablka jsem žádného nenašla) a na to poranění slupky nalétávájí sršni a vosy. Je možné, že hmyz ani přípravu od sýkorek nepotřebuje, to nemám úplně vypátráno. Sršni za chvíli vykoušou dužninu tak, že zbyde jenom slupka. Rozvěšuji do koruny stromů lahve s pivem, na jablka mám ušité pytlíky z netkané bílé textilie a připevním je kolíčkem.  Tak jsem vloni zachránila značnou část úrody Bohemek - ta jim chutná nejvíc.Postřiků se snažím vyvarovat, používám jen Zdravé jablko - ve fázi zaleného a růžového poupěte, na plody se mi už stříkat nechce. Proti škůdcům jen lepové pásy, ale nepodaří se mi je 100% přilepit, něco stejně podleze. To je moje zkušenost, zajímá mě také praxe jiných pěstitelů. Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.114 (?), 27.8.2016 11:08

Sršni, vosy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.64 (?), 27.8.2016 15:02
Osy a sršne dokážu napáchať na dozrievajúcich jablkách veľké škody. Ja som pred pár rokmi prišiel na jednoduchý spôsob ako jablká ochrániť. Pravda, nedá sa to použiť na stovky jabĺk a pri vysokom strome, ale ak máte napr. 30 plodov na zákrpku, tak Vám to ochráni všetky. Tiež je to ideálne ak máte mladý stromček s prvou úrodou na ochutnanie ktorej sa tešíte. Ja to používam na chránenie jabĺk ktoré som vybral ako potenciálne na súťaž (výstavu). Tie nechávam na strome kvôli vyfarbeniu oveľa dlhšie a pravdepodobnosť poškodenia osami alebo vtákmi by bola obrovská. Tiež to ochráni jablko pred poškodením ak by sa rozhodlo spadnúť. Na obr. vidíte ako to funguje. Polyetylénové sáčky s uškami majú rozmery asi 30x20cm a vo forme trhacej rolky sa bežne dajú kúpiť. Po zaviazaní ušiek treba spraviť naspodku sáčku jeden alebo viac malých otvorov na odtekanie vody pri prípadnom daždi. IH. P.S. Je to veľmi jednoduché a účinné, napadlo ma to spontánne, ale je možné že viacerí to používate tiež už dlhšiu dobu.
Pohľad na sáčok pred použitím.
Pohľad na sáčok pred použitím.
Jablko
Jablko "vložíte" do sáčku.
...a ušká sáčku natesno uviažete na konáriku (mašlička alebo uzol), tak aby sa osa nedostala dnu.
...a ušká sáčku natesno uviažete na konáriku (mašlička alebo uzol), tak aby sa osa nedostala dnu.
Ak sú jablká blízko seba, do jedného sáčku môžeme dať viacero. Na obr. sú v 1 sáčku 3 jablká.
Ak sú jablká blízko seba, do jedného sáčku môžeme dať viacero. Na obr. sú v 1 sáčku 3 jablká.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 27.8.2016 16:16

Pane Hlavatý, Guru jste Vyyes! SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.64 (?), 27.8.2016 16:43
Pre SPCH: To slovo ma trochu desí, rád ten titul prenechám iFM :-) Radšej zostanem tým obyčajným chlapcom z dediny (aj keď už trochu v rokoch) ktorého záhradkárčenie stále baví a stále sa aj na tomto fóre učí novým veciam (ďakujem všetkým za obohacujúce príspevky). Ak tie moje tiež niekomu pomôžu, budem len rád. Super fórum :-)! IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 65.131 (?), 27.8.2016 18:11

Dobrý napan Pan Hlavatý pači sa mi to, je to jednoduche a účelné. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 27.8.2016 21:32

Já mám Gold Bohemii od vos nahryzanou každoročně. Možná i 1/3 plodů, samozřejmě těch nejlepších. Chutná i sviluškám, a ty se přemnožily letos v srpnu. Před 10 dny jsem na ně použil síru (Kumulus), nechtělo se mně použít organický akaricid (OL), protože Gold Bohemia půjde už brzy jíst. Zdá se mně, že síra odpuzuje i ty vosy. Ale vos může být letos u nás méně, protože ani hrozny nejsou od nich moc poškozené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 196.17 (?), 27.8.2016 22:39

Sáčkování není jistě věc nová. Pro mě to mělo smysl u broskvoní na kterých byly tři nebo čtyři plody, jako např. u pozdní Elberty nebo O´Henry, kde s nepochopitelných důvodů plody podlehly moniliové hnilobě ještě malé a zelené. Možná, že i u broskvoně INKY, která, ač běžně hnojená, vytvořila až 300 gramové plody, kterých nebylo mnoho, ale přesto jich několik předčasně také shnilo. Červené i žluté Bohemie jsou každoročně naklobané, ty nepoškozené špatné nejsou, ale tak výraznou chuť jako Topazy nemají, takže mi to není až tak líto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 104.15 (?), 1.8.2017 22:27

Kvôli dlhodobej nedostupnosti vreciek na hrozno od Bredik-a, som sa rozhodol vyskúšať metódu PE sáčkovania aj na stolovej vínnej réve. Na spodu vrecka som vyrobil pás plný malých dierok široký asi 5cm pomocou včelárskej vidličky na odviečkovanie plástov. V sobotu som vreckoval Nero, Eszter a "falošnú Šmugljanku" pomocou Bredikových vreciek, pretože už tieto odrody začínajú byť jedlé a pustili sa do nich osy a vtáky. Vreciek som mal dosť, ale po skúsenostiach z minulého roka, kedy bobule dotýkajúce sa vrecka osy aj tak nabodli (vo výrazne zvýšenej miere v prípade "falošnej Šmugljanky"), som skúsil zopár strapcov pred zavreckovaním obaliť do tubusu z papierového desiatového vrecka (zlepenú časť som roztvoril, natiahol na strapec a na takto obalený strapec som ešte natiahol Bredikov-e vrecko.) a 5ks som dal aj do PE vrecka s dierkami naspodu. Výsledok po 3 dňoch je taký, že strapce v PE vrecku nemali dostatočný odvod vyparenej vody, ktorá kondenzovala vnútri vrecka a nestíhala odtekať. Bobule popraskali a tie spodné aj začali kvasiť. Zrejme na hrozno tento systém nemožno použiť, lebo v súčasnom období je pre vysoké teploty obrovský výpar. Našťastie, na zvyšných zavreckovaných strapcoch je zatiaľ minimálne poškodenie, lebo narozdiel od minulého roka som pridal aj lapáky na osy z PET fliaš s 50%-ným cukrovým roztokom a pri vreckovaní som sa snažil vrecká akoby načechrať, aby sa dotýkali čo najmenej bobúľ. Najviac asi zabrali lapáky, od soboty už zlikvidovali niekoľko desiatok ôs. Snáď to boli prieskumníčky a tak sa zvyšné z hniezda nedozvedia o mojom hrozne :-).

Trnavsko 145 mnm.     

P.S.: Vostorg už tiež začína byť jedlý (chytá žltý nádych na oslnenej strane), ale po minuloročných skúsenostiach som ho nevreckoval, lebo si ho osy veľmi nevšímali, čo sa potvrdzuje aj teraz. Vysali iba po dažďoch poprasakné bobule.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika