Bažantí odrůdy



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.72 (?) 
21.1.2015 21:54, zobrazeno: 39502x

Dobrý den

Zakládám toto vlákno, aby byla korektnost ke všem odrůdám , jaké novinky jste si vysadily, jak jste s nimi spokojeni, které Vám chutnají...

Nabízím zde volnost emocím.

Děkuji sadař vlada

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 21.1.2015 22:03

Bažantí jabká se mi nikde nepodařilo sehnat... možná někde u Prahy, nebo okolí Plzně... Je docela možné, že tady na opačném konci republiky nás zase obcházejí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.72 (?), 21.1.2015 22:49

Já myslím, že pokud jste byl na vojně tak víte co jsem myslel.

Jinak je to dobrý.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 77.141 (?), 22.1.2015 14:40

Nikomu se do toho moc nechce.Tedy nevím, zda jsou všechny bažanti ale zase tak staré nejsou.Vysadil jsem Gala Mitchgla, Red Jonaprince a jako bonus od dodavatele stromek bez označení.Jsem zvědav co se z toho vyklube.Dále určitě bažanta Kanzi a v našich krajích Pink Lady.Bude zajímavé sledovat pěstovatelnost P.Lady a Fuji v našich podmínkách.Docela jsem loni na podzim výsadbu omlazoval. - Mičurin II (470 m).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.89 (?), 22.1.2015 17:12

Zdravím

Měl jsem na mysli všechny novější odrůdy. Každý rok se prezentuje spousta novinek a jejich bohužel už tolik, že se v tom člověk nemůže orientovat a co je horší zahradu nenafouknu pokud nebudu sadit stromky do mezí a kolem plotu.Nějak toto téma příznivce novinek nebere a nebo, že by změnili názor?

Budu se muset někdy zeptat pomologů kam mám zařadit odrůdy ze 60 let.

Ty už nejsou nové a některé zmizly. Je zajímavé jak Spartan a Ontário se nenápadně infitrují do starých odrůd a co ty ostatní, které byly i mnohem lepší.

Já těmto odrůdám říkám neoficialně Retro jinak nevím kam je zařadit. Doufám, že se tu objeví i příznivci balerin a podělí se s námi o jejich vlastnostech.

Schválně jsem toto téma otevřel, aby zase nebyly narážky , proč už zase jenom ty staré.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 22.1.2015 18:24

Když jsem začínal ovocnařit v polovině 70. let, byl Spartan spolu se Šampionem dost čerstvou novinkou, podobně Idared. Bláhovka byla na vzestupu, zato Ontario  oproti tomu už dlouho známé - rostly tu poměrně staré stromy. Rozšířena byla ještě i Baumanova reneta.
   "Bažantí odrůdy" se snažím bedlivě sledovat, ale jako českomoravský patriot se držím převážně domácích odrůd. Myslím si, že jde o jednu z mála oblastí našeho hospodářství, kde můžeme být hrdí a světu směle konkurovat. Dva stěžejní producenti nových odrůd - Střížovice a Holovousy generují tolik odrůd, že není v silách amatérského jedince je všechny obsáhnout.
   Tedy nově jsem na podzim vysadil letní Alegro a zimní Lucy. Tak, jako nekupuji chilská vína, i když jsou dobrá a často levnější než moravská, nepreferuji cizí odrůdy, často vyšlechtěné pro oblasti diametrálně odlišné od našich. Má nedůvěra pramení i z historicky špatné zkušenosti s Deliciousy a s předchůdci většiny cizích "bažantů" - Jonagoldem a Galou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 213.119 (?), 22.1.2015 19:26

Jak rozdělit staré odrůdy jabloní?   Je to trošku oříšek.  Je vícero skupin .  1.Staré sbírkové odrůdy,(téměř se nemnoží protože se to vzhledem k malému zájmu nevyplatí a asi také nebudou rouby) např: Api, Sikulské,Svrbátka, Tvarůžek,Lecar, Červené tvrdé      2.Staré odrůdy které se stále množí ve velkých počtech např: Golden, Průsvitné,Grenny Smith aj.    3. Odrůdy vyřazené v osumdesátých letech ze sortimentu např.Spartan, Ontário  (pro velký zájem se znovu množí).           4. a klasické staré (dědečkovské odrůdy které jsou z dob první republiky)    Jadernička, Panenské, Kožená reneta, Grávštýnské, Croncelské, Boskopské, Boikovo, Malinové, Gaskoňské, Strýmka aj.    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.170 (?), 22.1.2015 20:34

Oni tu některé "dědečkovské prvorepublikové odrůdy" byly už před třicetiletou válkou. V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 22.1.2015 20:41

Odrůdy ze 60. let řadíme mezi novodobé. Přesná hranice mezi starými a novými odrůdami není. Mně je nejbližší dělení na odrůdy historické (vzniklé do roku 1870), klasické (1870 - 1950) a novodobé (1950 až po současnost). Podle tohoto dělení by Ontario patřilo do skupiny historických odrůd a Spartan do skupiny klasických. S překvapením jsem zjistil, že někteří prodejci řadí např. Bláhovo oranžové mezi "staré" odrůdy. Vaše označení Retro je mi sympatické, klidně tak můžeme říkat starším odrůdám, které se množí do dnešních dnů (některé nepřetržitě, jiné měly kratší či delší přestávku).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 213.119 (?), 22.1.2015 22:23

Kdyby Bláhovo oranžové bylo nabízeno mezi tím množstvím nových odrůd, rezistentů,novinek, supernovinek,mutací a klubových odrůd asi by si moc neškrklo.  Časem do kategorie starých odrůd začnou padat další odrůdy např Dukát a nebo některé jiné. Ale Golden ten se zatím pevně drží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika