Bažantí odrůdy



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?)
29.1.2015 23:50

Ten mi loni odešel bez rozloučení... crying

ale nebude to odrůdou (Admirálem), jako spíše tím že byl pro zkoušení naštěpován na již 3× přeroubovávanou podnož a jeden z prvků mezištěpování byl náchylný na gumovitost v kombinaci 18 let staré M9 úplně dole.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 29.1.2015 23:29

Pod těžko uchopitelným pojmem "bažantí odrůdy" si představuji sorty, které se masově nepěstují. Buďto jsou hodně nové, nebo se jim již nějaký čas nedaří prosadit a tak je málokdo zná. 
   O víkendu jsem chutnal první plody jednoho z mých bažantů - Admirála, Sice ho již mnozí znají, přesto musím říci - bomba.  Předpovídám mu skvělou kariéru páteřní odrůdy brzké budoucnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 29.1.2015 23:50

Ten mi loni odešel bez rozloučení... crying

ale nebude to odrůdou (Admirálem), jako spíše tím že byl pro zkoušení naštěpován na již 3× přeroubovávanou podnož a jeden z prvků mezištěpování byl náchylný na gumovitost v kombinaci 18 let staré M9 úplně dole.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 30.1.2015 18:49

Admirála jsem ochutnával včera. Patří k těm odrůdám, jehož plody po potlučení kroupami vydržely až do těchto dní.
Souhlasím, že to je perspektivní a výborná pozdně zimní odrůda. Oceňuji vzhled plodů, chuť, šťavnatost a časný nástup plodnosti. Vyžaduje vápník - pihovitost. Možná, že u volnějších tvarů ten problém není, to nevím.
Dnes jsem poprvé ochutnal Shalimar z loňské sklizně. Mohu říci, že chuť je oproti předchozím dvěm sklizním lepší.Dužnina je sladší, na mě až příliš, ale je méně šťavnatá. Plody jsem trhal opravdu dlouho, asi na konci října, přesně to už nevím. Velkou část plodů sklidili také sršni a vosy.
Pokud bych si měl vybrat jen jednu z těchto dvou odrůd, byl by to asi Admirál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 57.97 (?), 30.1.2015 20:23

Dneska jsem ochutnal pár plodů Opálu z místního hypermarketu (vychvalovaného jako českou odrůdu vypěstovanou v Čechách - bratru 36 Kč/kg).

Plod barevně líbivý - tmavěji banánově žlutá slupka, dužnina tvrdá, chruplavá, možná více hrubozrnější v porovnání třeba s GD a chuťově dosti připomínající dobře vyzrálý GD z oblasti severní Itálie.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 30.1.2015 21:54

Taky bych rád ochutnal, pane Mikeši. V kterém řetězci jej prodávají?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 19.22 (?), 30.1.2015 22:25

Taky taky. At jdu kamkoliv, tak ve vsech obchodech se opakuje zhruba 10 odrud. Po tomto bych skocil hned :D

Pokud umite anglicky, tak Opal si chvali i v zahranici, ma vyborne recenze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 57.97 (?), 31.1.2015 13:24

Pane Petře, měl by jste to mít při ruce (Globus).

Jenom malá oprava - ne 36 Kč, ale 36,90 Kč za 1 kg. Jelikož se zatím moc v okolí nevidí, tak půjdu ještě pro pár, pokud možno, rozdílných kousků, ať tu odrůdu pořádně "nachutnám".

Ještě doplním - vypěstováno ve Vlkově nad Lesy, takže Fytosácká "akce".

A k té tvrdosti - dužnina je opravdu tvrdá, to se u moc odrůd nevidí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 3.2.2015 12:02

Vrátím se ještě k Opálu. Začíná mi chutnat víc a víc. Barevně určitě lákavá odrůda, sladkost zajímavá, ne tak fádní (pro mě) jako např. Gala. A tu chuť ještě podporuje ta návyková chruplavost tvrdé hrubozrnější dužniny. Ale z nějakých zatím 10 jablek měly 3 plesnivý jádřinec. Nevím, jestli je to způsobem pěstování, skladováním nebo jestli je Opál na toto odrůdově náchylný.

Co na to pan Petr z P.? Zakoupil jste? Ochutnal?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 52.10 (?), 3.2.2015 20:01

Nebyl jsem sice tázán já, ale odpovím, myslím si, že je to skladováním.

Já si myslím, že je vůbec nejdůležitejší že, Opal je z Čech. A je to jedna z mála věcí, čím se můžeme pochlubit. Stejně tak je ve světě známa česká odrůda třešně Kordia. Byť je licenčně zaprodaný Holandsku. Byť je cenově ne pro každého dostupný (třeba se to časem změní), přejme propagátorům, že si jim povedl ten kousek dostat českou odrůdu na světový trh. Snad bude v chuti jasným konkurentem Goldenu a ve skladovatelnosti Idaredu. Jak tu již bylo řečeno bude potřebovat trochu toho tepla na dokonalé vyzrání, je to odrůda určená pro velkopěstování. Dobře se tvaruje. A na agrotechnikureaguje kvalitou plodů. Pokud někomu v zahrádkách bude dělat neplechu v podobně zdrobňování plodů, holt bude muset zaujmout přístup alá Kotyšan a jeho ovocná stěna známá z Receptáře a věnovat se odrůdě intenzivně. Ne jako Rubínu. Řečeno bez zlých úmyslů.

A s tím Admirálem:... tady jste samí odborníci a víte jak na to a je to dobře, ale víme své, že? Aspoň já když koukám do zahrad, co tam je za "roubové matečnice" a jiné vlkaté příšerky... škoda řeči... a tak jak si většina neví rady s Rubíny nebudou si vědět rady teprv s Admirálem, Siriem a jinými prostorově výraznějšími odrůdami.  Na M26 3letý stromek má 3 metry.:-) Přírůstky jsou značné. Půda je ornice kambizem, po bramborách a hrachu. Co teprv udělá v úrodných půdách polabí a v podyjí nechci ani znát. To je prosím konstatování ne hanění ani chválení. Mě tato odrůda velmi chutná a budu ji mít na své zahradě v jihočeské pahorkatině.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 57.97 (?), 14.3.2015 20:50

Tak ještě přidám - chruplavost pevné šťavnaté dužniny Opálu je opravdu návyková. Opět jsem neodolal a za nekřesťanské peníze zhřešil  cheeky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika