Bakteriálna spála



Stránky: 1,  2   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?) 
26.2.2016 6:54, zobrazeno: 11529x

Zdravím všetkých. Chcel by som iniciovať diskusiu na tému bakteriálna spála (pôvodca Erwinia amylovora). Viem že v minulosti Ste už o tom diskutovali, ale v našom regióne to bola v minulom roku bohužiaľ veľmi aktuálna téma. Podeľte sa prosím so svojimi skúsenosťami - či Ste sa s b.s. v minulosti stretli, ak áno tak na akom druhu ovocného stromu, aké boli prvé príznaky a ich dynamika, čo Ste sa pokúšali urobiť a s akým výsledkom. Ďakujem.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 27.2.2016 8:56

Zatiaľ žiadna odozva, tak skúsim ja. V minulom roku sa spála objavila u nás v okrese Nové Zámky v nebývalom rozsahu. Ja som sa s ňou stretol pred viacerými rokmi - išlo o hrušky odrody Madam Verté a Boscova. Tá minuloročná spála postihla viacerých záhradkárov, z jabloní najmä Jonalord, Coxovu renetu, Jonagored, z hrušiek Konferenciu, Williamsovu a predovšetkým Boscovu. Infekciu prinesie zrejme hmyz, najprv sčernali kvety, potom listová ružica pod kvetmi, následne rodivý drevnatý výhonok a potom aj celý konár. Kolegovia sa snažili stromy zachrániť tak že odstrihávali konáre až do zdravého dreva, ale ukázalo sa že posúdiť čo je "zdravé drevo" je problém... Väčšinou došlo v priebehu pár dní k recidíve aj na zbytku konára, často doslova v priebehu pár desiatok hodín zelené listy sčerneli. Keď sa tá pliaga dostane do dreva, už je zrejme bohužiaľ vymaľované. Záhradkár postupne amputuje ďalšie a ďalšie konáre, až napokon zmrzačený strom s ťažkým srdcom vykope. Vykúpanie stromu postrekom (radšej nenapíšem názov - reklama? - meďnatým) je tiež už len aktom zúfalstva. Ku každému stromu, najmä ak ho máme viac rokov, si vytvoríme až citový vzťah, takže sa nám s ním lúči veľmi ťažko, ale pri spále je jeho likvidácia hneď na začiatku asi najlepším riešením. Ešte na záver: na niektorých hruškách dochádza k zhnednutiu až sčernaniu listov v dôsledku prehriatia - pri horúcom veternom počasí. Je to fyziologická porucha, ale môže imitovať spálu. Mne to robí najmä Konferencia (minulý rok sme mali teploty aj nad 40st.). Na rozdiel od spály postihnuté sú len listy, často ani nie celé ale len ich časť, konáriky zostávajú intaktné. Strom to bez problémov zvládne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 27.2.2016 9:24

Na vlastní oči jsem bakteriální spálu růžovitých neviděl a budu rád, když ani neuvidím.

Přehledně se o ní píše zde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 1.234 (?), 31.5.2016 9:54

pozdravujem, asi pred týždňom som objavil zvädnuté nové výhonky na jabloniach u seba. potom aj u suseda, a neskôr aj u vzdialeného záhradkára. vyzerá to ako spála. to fakt neviem čo s tým. svoje môžem orezať alebo vykopať ale čo ďalej?

ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 31.5.2016 12:36

Každopádne tie zvädnuté výhonky treba odrezať a najlepšie spáliť. Rezať by sa malo až do zdravého dreva, ale radšej si počkajte na ďalší priebeh a nebuďte hneď príliš radikálny (myslím ohľadom vykopávania stromov), nie všetko čo ako spála vyzerá tak ňou aj je. Ak by Ste mali možnosť, tak je najlepšie spraviť bakteriologický rozbor (na Slovensku to zabezpečuje okresný rastlinolekár). Nejaké postreky v tejto fáze už podľa mňa nemajú zmysel.  Inak veľmi podrobné informácie o spále sa dajú získať z príspevku p.Vysloužila na tomto vlákne - viď odkaz na "zde".   IH 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 225.36 (?), 1.6.2016 13:17

Na obrázkoch po bodruške by mali byť špirálovité vpichy, na mojich vädnúcich a usychajúcich výhonkoch som ich nenašiel..Najviac napadnuté sú James Grieve a Vanda.Oveľa menej Idared.Starkrimson, Jonalord,Júlia vôbec.Prvýkrát sa to objavilo pred 3rokmi, každý rok to strihám.Aj tak je toho čím ďalej, tým viac.Okres Bytča.

Jaro

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 113.209 (?), 12.6.2016 10:09

Prvu spalu (potvrdenu rozborom UKSUP) som videl v roku 2012. Myslim, ze sa dostala s novym mnozitelskym materialom z Caklova, nakolko dovtedy som nic podobne nevidel.

V ramci opatrenia UKSUP sme stare postihnute stromy zrezali na kost, postriekali medou a mlade uplne spalili. Ak stihnes spravny postrek mednatym pripravkom v case prvotnej nakazy (pred a po kvitnuti), tak je dobra sanca na stabilizaciu situacie, ale strom sa uz nikdy uplne nevylieci (mozem poslat foto 3-4 roky po attacku).

http://www.zahradnictvocaklov.sk/ovo/choroby-jadrovin.html

Uplne prve boli nakazene odrody presne podla analyzy, tzn. priesvitne letne a pod. 

Dolezite je situaciu stabilizovat a nechat si spalu potvrdit. Tiez sa casto da zamenit spala (mokra, glejotok) s rakovinou, nakolko prejavy su niekedy podobne.

Daj fotky aktualneho stavu a posli material na kontrolu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 15.186 (?), 4.7.2016 12:34

Dobrý den, ráda bych se zeptala zkušenějších, může za uschnutí listů letního průsvitného monilie? Nebo se mám obávat něčeho horšího? Děkuji.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.5 (?), 4.7.2016 19:36
Štěpánko, podľa fotiek to na spálu nevyzerá. Pri spále býva sfarbenie postihnutých listov zvyčajne tmavšie, tmavohnedé až hnedočierne. Tiež sa tvorí bakterálny sliz, aj keď to môže byť nenápadné, niekedy len pár drobných kvapiek farby medu. Tie môžu zaschnúť a vyzerať ako kvapky jantáru. Kvapky slizu bývajú hojnejšie na plodoch (na listoch a konárikoch sú často len veľmi diskrétne). Každopádne tie suché výhonky kompletne odstráňte a miesta kde boli pozorne v nasledujúcich dňoch sledujte. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 4.7.2016 19:49

Tak ta mončacheeky Vám kouše nejen listy! A i tato potvora je dost závažná, rychle se jí zbavte - nejen na stromě, ale i pod ním. Všechny padanky do pryč!!  SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika