Ako dalej po navrublovani



Peter.pe - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (199) - 64.12 (?) 
12.11.2016 14:01, zobrazeno: 3066x

Dobry den,

chcel by som a opytat ako mam postupovat po navrublovani za kôru.

Vsetky vruble sa mi chytili, a mam si teraz vybrat jeden najvitalnesji a ostatne odstrihnut uplne dole, alebo ist radsej cestou ze tento rok odstrihnem jeden, a ostatne dva budem strihat a len ten co chcem aby zostal by som nechal, viacej menej bez rezu?

Zase ale ked ho nebudem rezat, nebude mat najmensie prirastky?

Tu konkurencnu haluz zlava z boku na jar odstrihnem aby tam zosatali len tie navrublovane

Na druhej jabloni som zastepil dva vruble chytili sa obidva a teraz co s tym druhym, dat dole cely naraz alebo postupne?

Dakujem

Peter

Navrublovana jablon
Navrublovana jablon
Druhy stromcek s dvoma vrublami
Druhy stromcek s dvoma vrublami
Blizsi pohlad na tie ujate vruble na druhom stromceku
Blizsi pohlad na tie ujate vruble na druhom stromceku
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 12.11.2016 17:50

Není dobré postupovat šablonovitě. Na přeroubované větvi by měl zůstat jeden roub jako pokračování větve. Ale taky je třeba, aby se rána zahojila. U silnější podnože je proto lepší pár let nechat všechny rouby a jenom omezovat jejich přírůstky. Ponechaný výhon by se zkracovat příliš nemusl - on i tak poroste dost. Je však nebezpečí, že by se mohl v dalších letech vylomit. Proto nechávám první roky všechny rouby kvůli hojení a všechny zakracuju (ponechaný nejméně). Až se rána zahojí, odstraním nadbytečné rouby zpětným řezem. U mladších, slabších podnoží, které se rychleji hojí, to nutné není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 189.156 (?), 13.11.2016 8:42

Tady už není co dodávat. Odpověď Dr. Vysloužila je jako vždy precisní... Snad jen taková malá vychytávka, není od věci vylepšit úhel růstu roubované části vyvázáním k nějaké tyči, kterou prodloužím uřezané kosterní větve, ovšem to je dorý použít spíše u starších stromů, tady je to jak jsem pochopil spíše o dost mladých sromech, kde se přeroubovává jen vršek, pak je to opravdu spíše jen o postuné eliminaci roubů...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Peter.pe - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (199) - 64.12 (?), 13.11.2016 9:27
Dakujem velmi pekne za rady, pokusim sa nimi riadit, prave kvôli tomu hojeniu sa mi nechcelo hned odstranit zostavajuce vruble, tak ich teda skusim tlmit a jeden necham na pokoji nech si rastie :-) Peter
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 19.11.2016 17:53

Mám podobný dotaz. Jenže se nejedná o přeroubovanou jabloň, ale o planou slivoň přeočkovanou na třech vlcích meruňkou. Je mi jasné, že budu muset rozumným tempem odřezávat nebo redukovat větve. Ale na tak staré slivoni jsem ještě nic podobného nedělal.

Nevím, zda jsem to udělal správně. Ale zbývající kosterní větve jsem 29.7.2017 odřezal. Meruňka snad přežije.

Přeočkovaná slivoň
Přeočkovaná slivoň
Po odřezání větví
Po odřezání větví
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika