1333 NŠL TĚCH



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.12 (?)
27.9.2016 6:06
Odroda TE 1338 existuje/existovala. - viď foto pod č.187. IH

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 80.213 (?), 1.1.2016 10:56, zobrazeno: 3766x

1333(8) NŠL TĚCH - tak tento vyražený nápis jsem objevil pod jedním stromem (odrůdově odlišným od ostatních) na vyhrabané plechové ceduli v jednom zašlém a pustém sadu, jenž nejlepší roky mohl mít tak možná v 70. - 80. letech minulého století. Vzhledem k době návštěvy sadu (prosinec) byly plody už na zemi v ne moc dobrém stavu. Typické pro ně bylo žíhání podobné jako třeba u odrůdy Jonagored. Jeden plod byl docela zachovalý (viz. foto), ale velikostně a tvarově nebyl úplně typický jako ostatní spadlé plody. Z nápisu na ceduli je možné, že jde o dobové označení nějakého těchobuzického novošlechtěnce, v té době zkoušeného. Je také možné, že uvedené číslo není 1333, ale1338 (poslední je hůře čitelné). Jestli jde o číslo v rámci novošlechtění nebo jen nějaké interní pořadové číslo sadu, nevím. Dotaz jsem poslal i firmě, která by měla být následnickou organizací ŠS Těchobuzice, ale zůstal bez odpovědi. Nenapadá někohoho z Vás podobnost s některou z možná "déčkových" těchobuzických odrůd - ať už podle vzhledu nebo příp. podle čísla? Chuť plodu byla "ušlechtile sladká" - ale tu bych, vzhledem ke stavu spadlých plodů, moc nehodnotil.

Ještě přidám nález na druhé nalezené ceduli pod jiným stromem, kde se plody nezachovaly - CARAVEL. Jestli to patří odrůdě (opylovači? - zkratka Car Alexandr?, Kanadská reneta?) nebo je to nějaká interní evidenční zkratka, nevím.

A do třetice - zaujal mě jeden strom (odrůdově odlišný od jiných), který byl obalený zralými zelenými plody, které měly zvláštní, sladkou, velice příjemnou chuť. Nejprve jsem si myslel, že jsou to plody z výhonů podnože odumřelé odrůdy, ale bylo zřejmé, že je to nepoškozený roubovaný strom.

Kvalita plodů většiny odrůd, hlavně vzhled a velikost, nebyla moc dobrá vzhledem ke stavu porostu stromů - prosychající, neošetřované, zastíněné, zaplevelené.







Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 218.69 (?), 26.9.2016 22:33

Opět jsem vyrazil do zpustlého jabloňového a slivoňového sadu - kromě dobové "klasiky" zaujalo i pár stromů vysázených na okraji řad v počtu 1 - 3 ks, které měly odlišné plody. Zřejmě se tu kromě komerčního pěstování zkoušely i netradiční odrůdy a novošlechtění. Mimo výše uvedeného novošlechtění (TE - 1338), jsem tu objevil i novošlechtění TE - 4529(?) a také cedule s názvy - Best Ever, Newtosh, Stark Jongrimes, Sungold. Bohužel poslední tři cedule byly u jednoho stromu, tak nevím, která k onomu stromu patřila. Každopádně zaujaly především dvě odrůdy - právě ta, u které byly ony tři cedule - jablko McIntoshovského typu - snad to byl ten Newtosh (Newtown pippin X McIntosh) a pak předešlému podobné se silně výraznou McIntoshovskou chutí, navíc krásně vybarvené, ojíněné. Obě odrůdy byly typické zavalitější-svalkovitou stopkou. U této odrůdy jsem našel zrezlou ceduli se skoro nečitelným názvem - čtyřpísmenným, něco jako MANG.

Ve slivoňovém "pralese" jsem našel určitě tři odrůdy - kromě Nancyské m. už další bohužel jen se seschlými plody (snad něco podobného Bryské a pak cosi s plody modrými, velkými) a zřejmě i nějaké ranné slivoně již bez plodů. Chtělo to návštěvu tak o měsíc dříve.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.12 (?), 27.9.2016 6:06
Odroda TE 1338 existuje/existovala. - viď foto pod č.187. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 218.69 (?), 27.9.2016 8:17

Ano, pane Ivane, ale neprosadila se do vybraného sortimentu. Mám o 1338, i některých dalších zmiňovaných odrůdách, informace z hodnocení odrůdových pokusů a zase tak špatně si nevedla. Pár plodů jsem sklidil a uskladnil, tak je vyzkouším, navíc z jara mám naroubováno. V zimě ještě odeberu rouby těch příbuzných "McIntošáků".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika