Williamsova - předjarní řez, poraďte prosím



Kohba - (21) - 31.24 (?)
22.11.2015 9:12

Jistě že uvažoval, trochu to roztáhnout, jen jsem nevěděl, že můžu udělat otevřenou kotlovitou korunu u hrušně.

Letos mi pozemek postříkali zemědělci nějakým neřádem a konce větví potom zaschnuly.

Předjaří jsem pochopil jako období po skončení větších mrazů, tedy asi přelom únor/březen.

A trávu kolem jsem nějak zalajdačil, pravda, na to se ještě zaměřím.



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Kohba - (21) - 31.24 (?), 21.11.2015 11:46, zobrazeno: 6597x

Tříletý stromek Williamsovy hrušně, nějak mi zaschnul terminál a vůbec je špatně tvarovaná.

Podnož neznámá.

Mohli byste mi prosím poradit jak ji zastřihnou a potvrdit mou domněnku, že je třeba řezat v předjaří?


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 25.2 (?), 21.11.2015 12:52

Doplnující otázka zní - jaký tvar vám vyhovuje.  Všeobecně by jsem poradil tak, všechny slabé větve odstranit na větevní kroužek. Ze silnějších vytvořit kosterní větve páteře koruny. Střihem kosterních větví podpořit růst letorostů vodorovných nikoli svislých. A co se týká předjaří - klidně s tvarováním počkejte na dobu rašení. Nic s tím nezkazíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 21.11.2015 17:01

V předjaří je velmi široký pojem, pro někoho to je hned po Třech králích. Nechte to tedy raději na jaro (dva dny, které někdy nastanou v dubnu, jindy v první půli května).

Co se týče řezu/střihu chtělo by to jen trochu "učesat" i s tím, že tam tu trochu plodonoše ponecháte. Dejte fotku z jiné strany a asi tak o krok ustupte, aby bla vidět i spodní část kmínku (pro odhad proporce velikosti). Bude to předběžně na 3 střihnutí nůžkami.

cool S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 22.11.2015 7:57

Neuvažoval jste - krom nůžek - o použití rozpěrky či úvazku?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 22.11.2015 8:54

Připadá mi, že správnou volbou výběrů ze dvou konkurenčních větví se dá stromek otevřít i vybrat terminál. Ale pro konečné rozhodnutí opravdu jeden 2D snímek nestačí.

Takže ano, je možné, že ve finále se doporučí přivázat ke kmínku "rovnátka" a pro některé z kosterních větví použít i rozpěrky.

Další doporučení bude ošetření pomocí ostrých nůžek. Připadá mi totiž, že vrcholové pupeny nevyrašily předloni buď z příčiny příliš těsného střihu nad pupenem, nebo spíše střihu tupými nůžkami s nezamáznutím mírně nadrceného otřepu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 22.11.2015 9:05
Plynulost vývoje mladého stromku může nepříznivě ovlivnit i letošní sucho-tím spíš, jestli mu konkuruje plevel, který lze ze snímku tušit. Je to něco, jako jízda se zataženou ruční brzdou, vrcholový tanec s pouty na nohou... S.P.,Ch.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kohba - (21) - 31.24 (?), 22.11.2015 9:12

Jistě že uvažoval, trochu to roztáhnout, jen jsem nevěděl, že můžu udělat otevřenou kotlovitou korunu u hrušně.

Letos mi pozemek postříkali zemědělci nějakým neřádem a konce větví potom zaschnuly.

Předjaří jsem pochopil jako období po skončení větších mrazů, tedy asi přelom únor/březen.

A trávu kolem jsem nějak zalajdačil, pravda, na to se ještě zaměřím.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.141 (?), 28.11.2015 11:46

Je zjevné, největší problém jsou ty silné rohy uprostřed.No skusíme s tím něco udělat.Vše orientuji dle první Vaší fotografie.Dva pravé tenší letorosty zkrátit nejméně o polovinu.První levý slabý letorost zastřihněte do roviny zkrácení dvou pravých.První silná větev zleva - horní koště seřízněte nad nejspodnějším slabším letorostem co vede do monitoru a zkraťte o 2/3 délky.Levou větev rohu zkratit na druhý čípek ze spodu co vede ven z koruny.Měl by vyrost letorost který prostorově vyvažte do silnice..Pravý roh použijeme jako terminál.Letorost zakraťte o 2/3 délky nad slabším rozvětvením.Ostatní slabé letorosty zakrátit o plovinu.Dva letorosty pod rohy směřující k silnici zakrátit o plovinu.Williamsova roste topolovitě a klackovitě.Je nutné při zapěstování krátit letorosty hlouběji (nejméně o plovinu).Většinou se probouzí horní 3 pupeny.Zbytek pod rozvětvením dělá krátké čípky a vyholuje.Potřebujete více dřeva a méně klackůHlubším střihem toho docílíte.Na nových přírustcích uplatňujte střih ven z koruny a vyvazování do volných prostorů.Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kohba - (21) - 31.24 (?), 17.2.2016 15:22

Děkuji velice za radu a pokusím se ji převést ve skutečnost. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika