Vrublovanie do razstepu



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
giovanim - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (76) - 71.187 (?) 
19.4.2015 20:34, zobrazeno: 15843x
nazdárek hošánkove, chcem sa spýtať, prečo sa dnes nepoužíva tento spôsob vrúbľovania? Robil som pred pár týždňami prvé pokusy so štepením, a dnes som kontroloval priebežný stav a tieto vrúbľe vyzerali najlepšie. Skúšal som rôzne spôsoby, ale najpohodlnejšie sa mi vrúbľovalo práve do rázštepu čo sa týka práce. Myslim si, že ten rázštep pevne stlačí štepy a tak je aj vyššia pravdepodobnosť ujatia. Konkrétne sa jednalo o hrušky a pár jabloní
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 104.235 (?), 20.4.2015 8:03

lebo pri vrublovani do razstepu podpnik puka, vznika diera v podniku, pri vacsich podpnikoch tam zacne zatekat voda kedze sa diera tazko pretiera voskom a ten sa aj tak pocas teplych dni roztopi a stecie, ja osobne povazujem sa najlahsie a casto najlepsie stepenie za koru, ale stepenie do razstepu ja podla mna v pohode, niekedy to bol jediny sposob stepenia a stromy sa dozivali aj stovky rokov, tiez posobi velky tlak ktory pomaha zrastaniu, z hladiska najlepsieho zrastania je urcite top kopulacia, ale je potrebne aby podpnik nebol velmi hruby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
giovanim - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (76) - 6.83 (?), 20.4.2015 11:07
do tej diery medzi dvoma vrublami som pre istotu vlozil kus drievka, a tak to pretrel voskom, neviem ci to je potrebne?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 20.4.2015 8:16

V prof. množírnách jsou používány jiné metody, které jim vyhovují, v zahradách, kde si člověk chce zpestřit z různých důvodů odrůdové složení, při neznalosti vzájemné příchylnosti je štěp. do rozš. stále dobrý způsob. Je proto lepší dávat do jednoho rozš. 2 rouby odlišných odrůd. Kvalita provedení je základní předpoklad k úspěchu. A že by se nedal vosk nanést tam, kam patří...blush? S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.235 (?), 20.4.2015 9:04

Rozštěp málo používám a když tak u jádrovin.Roubování za kůru je přijatelnější a umožňuje i tři a více roubů po obvodu.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 20.4.2015 12:11

Rozštěp je metoda na roubovánín vína a možná peckovin v předjaří. Je jednodušší a zdá se mi i lépe ujímavý než kozí nožka. Jinak to není metoda volby.
1. Rozštípnutá rána je hrubá a hojení obtížnější
2. Spotřeba vosku na zamazání větší
3. Kolíček uprostřed je asi zbytečný, naopak zhorší hojení
Na druhé straně rouby v rozštěpu dobře drží.
U jádrovin bych rozštěp nepoužíval vůbec. Jabloně i hrušně mají dlouho mízu a ujímavost za kůru je spolehlivá, hojení rychlejší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 185.244 (?), 3.4.2018 13:06

ja jablone vrúbľujem do rázštepu stále. ujateľnosť 100%. dnes som vyskúšal hrušky malo by to byť rovnaké. vrúbľovanie do rázštepu je rýchle a jednoduché. ešte sa mi nestalo aby sa mi vrúbeľ neujal 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 94.47 (?), 4.4.2018 18:51

Štepenie na stred považujem za výborné, je možné takto rovnako ako pri kopulácii a kozej nôžke štepiť ako kôstkoviny tak aj jadroviny, dokonca ešte pred miazgov, není ani páska nutná ale väčšinov ju pre istotu dávam. Pravda ak chcete aby sa to pekne zahojilo tak podpník nesmie biť hrubý. Mne sa takto podarilo hrušku, ktorá bola mänšia ako Merodová máslovka, teda bola k nej blízko a v tieni - údajne zimná odroda ktorá však takto nikdy ani nemohla dobre chutiť, rodiť. V respektíve na prelome Feb. a Marca 2016 som tu hrušku sťal a rovno zo stroma na strom narýchlo tupým nožom preštepil na konáre inej zimnej hrušky, pásku som nedal (odrodou som si nie istý), táto ma väčší vzrast. Asi dve tretiny štepov sa ujali pričom pučať tu začali stromi skoro až mesiac po tomto štepení. Potom rástli veľmi silne. Je to len také dočasné riešenie (podnožje tiež stará hruška) aby som vedel o niekolko rokov ako tá odroda bude chutiť na slnku. Ak prekvapý tak sa možno dočká preštepenia na samostatný strom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 147.162 (?), 11.4.2018 18:31

Ešte dodávam, že na rozdiel od kozej nôžky a kopulácie je to jednoduchšie, toto zvládne aj 6 ročné dieťa. Netreba nutne ani pásku (hoci prejstotu dávam), takže že by to bolo drahšie než štepiť za kôru pochybujem. Ja štepim často zo starých stromov a tenké štepy mi v chladničke niekedy robia problémy s predčasným pučaním, ako z jednou hniličkou tejto jary. Nakoniec som okolo 20. marca radšej skôr než neskoro vzal časť štepu ktorý ešte nevypučal zaštepil som do razštepu na dva očka a teraz vidím že to funguje. Táto miestna odroda mi na rozdiel od iných (ktoré v pohode vydržali do miazgy) vlani tiež nejak prečasne pučala a za kôru som štepil márne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 28.2.2021 10:15

A pokračujeme v roubování do rozštěpu. Co jsem tak četl v tomto vlákně, tak Miloš doporučuje roubování do rozštěpu u peckovin, jiný názor zase říká, že se mu v rozštěpu u peckovin nic neujme, takže to přestal dělat. Řekl bych, že u jádrovin je stejný výsledek při rozštěpu, jako při roubování za kůru. Zase připomínám onu výhodu, že se u rozštěpu může použít tenčí roub na silnější větev, stejně jako za kůru a přitom nemusíme čekat na mízu. Od Tervanolu jsem přešel na Kukyho oblíbený Arbosan.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika