Střih sloupové hrušně



host - 253.2 (?) 
26.3.2012 21:03, zobrazeno: 11034x

poraďte prosím, jak sestříhat tuto ASI sloupovou hrušku. Sadil ji strýc, ten zemřel a já nevím co a jak...


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 26.3.2012 21:25

Sloupovité to není. Je to stromek zapěstovaná jako štíhlé vřeteno. Terminál vyvažte bužírkou k drátům. Terminá zastřihněte v jednoletém dřevě. Větve které jsou tlustší než polovina kmínku odstraňte. Větve v horní části, které jsou silnější než ty spodní odstraňte. Větev (loňský letorost), který jde kolmo vzhůru odstraňte. Při ostraňování silnějších větví nechávám čípek, který dobře obrazí...

Vypadá to jako hrušeň, foto je ale dost neostré. Kulturní odrůdy hrušní obvykle nevytvářejí trny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 253.2 (?), 27.3.2012 20:22

dík za odpověď. Ještě mi prosím řekni, jak má vypadat dospělý stromek. Nevím co znamená štíhlé vřeteno.  To sadil strýc (včera zemřel) byl vášnivý zahradník a já nevím, proč když to není sloupovitá odrůda, proč to sadil jen půl metru od ostatních sloupovitých jabloní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 27.3.2012 20:46

Štíhlé vřeteno je dost široký pojem. Zjednodušeně je ŠV stromek na slabě rostoucí podnoži, který má větve nasazené vodorovně, v základně je cca 1m široký a směrem nahoru se zužuje. V případě jabloní je konečná výška 2,2m-3,5m. To je zhruba obecný nástin. Některé ovocné druhy a odrůdy se nedají do tohoto tvaru usměrnit. Švestky mají ostřejší úhel odklonu, třešně jsou širší... 

Mohl bys vyfotit detail těch trnů?

Vedle stojící stromek má být sloupovitá jabloň? Určitě? To prkno bych tam nedával.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika