Štíhle vřeteno hrušně



Stránky: 1,  2,  3,  4   
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?) 
14.2.2014 18:22, zobrazeno: 28770x

Rád bych se někoho znalého zeptal, zda-li by mi neporadil s řezem štíhlého vřetena hrušní. Mám odrůdy Konference, Bohemica, Dicolor.Sázeny byly předloni na podzim,(rozvětvené), tedy mají za sebou první vegetační rok. Dočetl jsem se, že v tomto roce by nemělo docházet k silnému růstu v horní části stromků, proto se doporučuje na jaře vyříznout terminál a v době po odkvětu vzít horní letorost a vyvázat jej aby z něj byl právě terminál - souhlasíte? No a zbylé větve ve spodní části se mají nějak zakrátit nebo se nechají v tomto roce svému osudu(mám je vyvázané), takže nerostou divoce a kolmo.

Děkuji všem za nápady. Mirek

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 81.42 (?), 14.2.2014 19:05

Na jaké podnoži?

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 14.2.2014 19:35

většina je na MA, jen pár stromků na polské kdouloni S

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 14.2.2014 19:42

Pěstuju hrušně jako vřetena, nebo volné zákrsky na slaběvzrůstných kdouloních.Podnož je třeba volit podle intenzity růstů dané odrůdy.Slaběvzrůstné odrůdy npř. Karina, Konference lze tvarovat jako vřetena i na semenáči, protože na kdouloních by velmi slabě přirůstaly.

Stromek většinou nemá problém se vytahovat nahoru, proto pokud je nepřiměřeně vysoký lze seříznutím terminálu snížit jeho výšku.Pokud v sezoně druhým rokem po seříznutí nevyraší z nějakého adventního očka pokračování, lze jak Vy říkáte vyvázat horní výhon do svislé polohy, jako zapěstování budoucího terminálu.Případné záhyby, ohyby budou brzdít mízu stromku v dalším nepřiměřeném vytahování terminálu v horních partiích stromku.

Další možností by bylo ohnutí, a vyvázání terminálu do silně podvodorovné polohy-do oblouku.Pak by asi prorašilo některé očko nacházející se v ohybu výhonu.





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 81.42 (?), 14.2.2014 21:35

Pro Mirka i ostatní. Pořiďte si příručku od Tomáše Nečase-Pěstujeme hrušně a kdouloně a tam naleznete nejen perokresby, ale i fotky pěstovaných vřeten v ČR. Je to mnohem názornější, než vysvětlování zde.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 14.2.2014 21:46

Bohuzel se v podobnych publikacich odkazuje na jabloně a v textu i figuruji prave jablonove sorty, takze se od hrusni defakto v textu ustupuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
weny - (30) - 74.7 (?), 17.10.2014 10:54

Mate s pestovanim odrudy Konference jako stihlem vretenu na semenaci zkusenosti? Rad bych to zkusil, ale nerad bych abych pestoval pouze drevo a nebo aby to vypadalo jako vrba.

Bude mit i na semenaci Konference pravidelnou urodu jako na kdouloni?

PS: Pudu mam spis tezkou, ale jamu 80x80x80 pro strom namicham s kompostem. Pozemek je u lesa, takze sveto neni pres cely den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.10.2014 11:28

1. S vřeteny hrušní zkušenosti nemám žádné. Ale Konference mi pro tento tvar přijde jako ideální odrůda.
2. Na semenáči Konference plodí naprosto pravidelně a hojně. Probírka bývá nezbytná.
3. U nás slunce vykoukne za domem až po 11 hodině a nevadí to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 17.10.2014 12:47

Konferenci nemám, ale tak jako její potomek Karina roste slabě.Proto předpokládám, že Konference se bude chovat obdobně... tedy růst slaběji, plodit brzo i na semenáči.

Většinu odrůd pěstuju na kdouloních.Půda kvalitní, vylehčená,vyhnojená kompostem, hnojem,pískem, hrabankou.Na semenné podnoži pěstuju ty které jinak nejde(Karina),a pak ty, které jsem v době svých nevědomých/iluzorních začátků nakoupil v domění že se jedná OPRAVDU o zákrsek jak bylo uvedeno na štítku prodejcem.Jednalo se o Williams na semenáči,s nízko založenou korunkou.Na takto bujné podnože štěpím brzdící vložku(Karina),nebo jsem přeštěpil na středně slaběji rostoucí Will.Č.

Uděláte dobře, když pod hrušně na kdouloních připravíte výsadbové jámy s kyprou, výživnou půdou nyní podzim.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 2.11.2014 21:25

Konference, Dicolor i Bohemica na kdouloni pěstovat jako štíhlé vřeteno bude bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika