Štíhle vřeteno hrušně



host - 220.31 (?)
25.11.2014 17:38

Zdravím, zasadil jsem dvě hrušně, Williamsova červená a Generál Leclerc na kdouloni ma, hodí se tyto odrudy na pěstování štíhlého vřetene? Pepa.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
               
host - 220.31 (?), 25.11.2014 17:38

Zdravím, zasadil jsem dvě hrušně, Williamsova červená a Generál Leclerc na kdouloni ma, hodí se tyto odrudy na pěstování štíhlého vřetene? Pepa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 25.11.2014 21:17

Ano, hodí se.Zvláště podnož MA se hodí na zapěstování štíhlého vřetene hrušně.Sám mám většinu hr.vřeten na deklarovaných kdouloních MA v zatravněné ploše.Jde jen o to,jaké půdní podmínky vytvoříte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.31 (?), 28.1.2015 12:59

Zdravím. Vážně jsem začal uvažovat o pěstování šv. ale nejsem si jistý jak ho stříhat. V knize řez ov. dřevin J. Sus-T. Nečas se píše- První a jediné patro 0,5 -0,6m. se tvaruje z 3-5 výhonu z nichž sevytvoří zaklad příští koruny. Obecně se zakrátí všechny výhony delší jak 50cm. terminál a postranní výhony se zakrátí ve výšce 0,9-1,2 m. tak aby zkrácený terminál převyšoval postr. výhony o 0,2-0,3 m. Mám spodní výhony 0,5 m. od země dlouhé necelých 30 cm- celková výška stromku 1,9m. Takže necht spodní 4 výhony a zbytek ostříhat?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.31 (?), 28.1.2015 13:01

foto 2


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.119 (?), 28.1.2015 14:57

0,5 m je strašně nízko.  To by bylo možné u vzpřímeně rostoucích odrůd jako je Konference. U hrušek co rostou jako Lucasova bych zakládal patro v cca 70 cm. Ty větvičky jsou dost slabé. Vyberte jich cca 5 a ocvakejte koncové pupeny. Nezapomeňte hluboce zakrátit terminál. Jinak nezesílí.

Další možnost je stromek vrátit řezem do podoby špičáku (ocvakat na čípky a znovu říznout na korunku).

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 28.1.2015 15:31

Ony to nejsou výhony, ale předčasný obrost. Otázka je, zda hluboký řez je správně, když u vřeten se růst potlačuje. Co s tím nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 28.1.2015 15:46

Letos pouze zakraťte terminál ve výšce cca120cm-ponechejte srovnávací pupen. Pokud Vám výška kmínku vyhovuje, tak spodní výhony není nutno odstranit. Předčasný obrost může na konci zakvést, ukázat plody, zpomalit-zmenšit množství nechtěné dřevní hmoty, toto ale nemusí vždy znamenat výhru-nebezpečí zababčení. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 28.1.2015 17:45

Když říznete ve 120 cm vytvoří se patro z pupenů pod řezem. Ten slabý obrost bude nadále krnět. V případě, že jsou koncové pupeny květní a zaplodí, ohnou se a bude po nich.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 28.1.2015 18:06

Ono spodní větve můžete kdykoliv vyvětvit, ale nikdy už nedonutíte stromek, aby vytvořil plodonosný obrost na kmínku pod spodním patrem. Tedy jak píše V. nechte prozatím všechny větve a jen odstraňte vrcholové pupeny. Pokud chcete risknout panenskou úrodu, ty koncové pupeny nechte pouze na větvích co chcete "odepsat". Buď je tam květní pupen, nebo stejně předčasný obrost v tomto sklonu se automaticky mění v plodonoš. Budete-li chtít, aby některá z větví zesílila, zkraťte ji o 1/3 na očko jdoucí vzhůru. Terminál zkraťte o 3/4 (tedy na 1/4) ročního přírústku. V červenci zkontrolujte stav vyrašených pupenů a zkorigujte diferenciaci na terminál, odstraněnou konkurenci (antividlák) a obrost směřující do vodorovna. Já mám na Bohemice i Janě spodní okraj plodonoše 0,3 m nad zemí a hrušni to nevadí, vadí to jen mě při údržbě trávy (že prověšený plod má bubák 10 cm nad zemí). Řeknu Vám, že teplo akumulované zemí má velmi příznivý vliv na kvalitu dolních plodů a proto už 4 roky po sobě ty větve k vyvětvení dostaly milost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.31 (?), 29.1.2015 0:18

Díky za názory. Takže jestli je toto jednoletý stromek s předčasným obrostem - na obr. č. 3 alespoň se 3 předčasnými výhony tak zkrátíme na 80-90 cm. pokud je střední osa delší jak 100 cm. Přiznam se, že jsem nevěděl, že ten muj 1,9 m. je jednoletý s předčasným obrostem. Puvodně při koupi jsem plánoval pěstovat jako volně rostoucí zákrsek, podle toho mi poradil prodávající jak stříhat,  ale když vidím že je možnost pěstovat víc druhu a odrud tak bych to chtěl zkusit -ale je ještě minimalně měsíc na rozhodnutí. Pepa


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika