Stará odrůda určení



Stránky: 1,  2   
PetrT - (6) - 160.100 (?) 
20.9.2016 8:27, zobrazeno: 5587x

Dobrý den, 

prosím o pomoc s určením odrůdy. Jedná se o staré hrušně, v okolí je jich několik. U nás se jí říká Maštalka, plody jsou trpké, konzumně zralé až po zhniličení. Používala se na mošty (ten je výborný) nebo pálení. 

děkuji

P.



Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 189.156 (?), 20.9.2016 12:13

No v podstatě jste to napsal, je to odrůda Maštalka... Samozřejmě se nejedná o žádnou stolní máslovku.. Odkud jste? Někde z Moravy předpokládám.. Mě tydle speciální odrůdy docela zajímají, jejich zpracovatelský význam je nenahraditelný...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.9.2016 16:15

Nechci být za potížistu a mít za každou cenu jiný názor, i když o tom vlastně diskuzní fórum je. 
   Podle mě je éra pěstování takových hrušek za námi. Už nepamatuji dobu, kdy taková - nebo podobná - veliká hrušeň s drobnými plody stávala v každé zahradě. Výhodou bylo, že se o strom nemusel nikdo starat a jednou do roka se setřepaly a vypálily její plody. Málokdo se ale zatěžoval s odstraněním stopek, podíl slupek, jádřinců v kvasu byl příliš vysoký, kvas byl hustý, musel se ředit.  Sušily se celé plody - energie kachlových kamen nic nestála, beztak se v nich topilo kvůli vaření. Byly to krásné dominanty vesnických zahrad, ale dnes jsou nároky na kvalitu ovoce, prostor na zahradě i možnosti zpracování jiné. Zda je zpracovatelský význam nahraditelný, si netroufám soudit, ale žádný velkozpracovatel o takové plody zájem nemá. Já, kdybych si měl vybrat, sáhnu při výrobě povidel, křížal, moštu, kompotu, hruškovice radši k voňavým odrůdám s většími plody. Ale o tom už jsme jednou polemizovali...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 189.156 (?), 20.9.2016 17:19

Inu tak jistě že to nneí odrůda do malé zahrádky, Na druhou stranu si musíme uvědomit, o kolik stromů, které kdysi byly třeba volně v krajině jsme přišli. Možná se bavíme řádově o milionech. Pro tyto místa jsou tyto dlouhověké a nenáročné odrůdy nenahraditelné. Navíc i když se bavíme čistě o kvalizě výrobků z ovoce, tak třeba na hruškový mošt jsou tyto trpké odrůdy jedinečné a třeba v Rakousku je to celé jedno sadařský odvětví. moštové odrůdy hrušek! Na Vsetínsku byly velice oblíbené hrušně Dule- taky za tvrda trpké- ovšem o shniičení a následném vypaléní je z nich elice lahodná hruškovice, dle zkušených místních paličů kvalitou převyšuje Williamsku. Nasušené a rozepleté dávají valašským frgálům jejich typickou chuť...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.9.2016 18:55

Ano, tyto dominanty - veliké ovocné stromy, z nichž hrušně patřily k největším a nejstarším  - na mezích,. za humny v sadech, o ty jsme přišli a scházejí mi. Dotvářely ráz naší krajiny, poskytly úkryt i potravu zvěři a ptactvu, naši předkové je navíc uměli zpracovat a využít. Kdo někdy soustružil dřevo, potvrdí, že zdravé jádro staré hrušně je skutečně jiným nenahraditelné - zákrskem na kdouloni tedy rozhodně ne. Jenom jsem si dovolil poznámku, že kvalita plodů stolních odrůd nemusí za těmi drobnými hruštičkami až tolik zaostávat - a to nejen při zakousnutí, ale i při jejich zpracování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 231.253 (?), 20.9.2016 19:01

Většinou je ovoce divoké, polodivoké, trpké, nahořklé, kyselé apod. k výrobě moštů, džusů, sirupů, vín, likérů a destilátů vhodnější než konzumní odrůdy.
Na jeho vhodnost k sušení a kompotování nemám názor a zkušenosti.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 21.9.2016 7:10

To v řadě případů platí (jeřabiny, šípky, maliny, třešně), ale zevšeobecňovat to nelze. Mošt z planých jablek si umím představit, víno z divokých hroznů není dobré, pálenku z planých myrobalánů znám (kam se hrabe na švestky), kdo pálí hrušky, shání wiliamsky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 229.147 (?), 21.9.2016 14:30

Víno ze stolních, atraktivních a velmi chutných hroznů se nevyrábí. Lepší je z moštových odrůd. Destiláty zřejmě taky, ale jistě to nevím - nejsem z vinařské oblasti.
Myrobalány jsou kapitola sama pro sebe. Nic kvalitního z nich vyrobit nejde, jen průměrné až podprůměrné výrobky.
Spíš bych v tom směru směru srovnal ušlechtilé švestky s trnkami, prinus spinosa.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.9.2016 21:02

Spíš bych v tom směru směru srovnal ušlechtilé švestky s trnkami, prinus spinosa.

To by asi šlo, i když jen teoreticky. Pálenky z planých trnek, které jsem pil, byly výborné, ale   byly vyrobeny průtahově, tedy z macerátu. A to s destilátem z pravého kvasu lze těžko srovnat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.118 (?), 21.9.2016 21:42

No, jo, to já taky.
Můžeme jen spekulovat a představovat si jak by asi chutnal pravý destilát z trnek. Třeba ho někde někdo vyrábí, ale nezkoumal jsem to. Stejně by byla jeho koupě nad mé finanční možnosti.
Sám jsem ho vyrábět, ani v "laboratorním množství", nikdy nezkoušel - velmi pracný sběr a bylo mi líto té pracně získané suroviny...
Tak jen z vína nebo jako průtah.
*
Ale zkoušel jsem kdysi švestkový likér, víno, něco jako mošt nebo sirup a nic z toho mi nechutnalo. Vlastně ani švestkový kompot moc nemusím.
Ale třeba jsem to dělal špatně nebo mám jiné chutě...
Naproti tomu z trnek bylo vše dobré a velmi žádané.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika