Stará hrušeň - odrůda?



Stránky: 1,  2,  3   
host - 250.190 (?) 
24.1.2012 10:52, zobrazeno: 33318x

Dobrý den,

obracím se s dotazem - máme v sadu starou hrušeň, stáří si netroufáme odhadovat. Představu o výšce a habitu si můžete udělat z obrázku v porovnání s včelími úly.

Plody jsou poměrně malé, max. 4,5 - 5 cm na výšku, na šířku cca 2-3cm, stopka cca 2 cm. Dozrává na začátku srpna, barva slupky krásně žlutá, dužnina bílá, sladká, chuť do medu.

Plodivost střídavá.

Zásahy neprovádíme, strom se zdá být opravdu zdravý. Letos jsme sklízeli na kvas, pálenka výborná! Přímá konzumace je možná okamžitě, hrušky jinak hnijí.

Předem moc děkuji za vaše názory, nelad


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 54.27 (?), 24.1.2012 11:15

Ono je jich vícero, může být Šídlenka, Nagevicova... Zkuste vygůglut Speciální pomologie hrušní II. Budu velmi ráda dáte-li vědět, zda našli, našli a co. Díky. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 24.1.2012 11:30

Často se jedná o náhodný místní semenáč, který když zaplodil, majiteli plody zachutnaly a tak si strom ponechal. Některé z takových semenáčů si sousedé oblíbili - právě pro vhodnost na kvas a štěpováním šířili dál. Některé odrůdy byly zpětně pojmenovány, mnohé nikoli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
nelad - (4) - 250.190 (?), 24.1.2012 11:45

spíše se nejedná o náhodu, je v pravidelném sponu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 24.1.2012 12:00

Nemyslel jsem, že by jadérko vyklíčilo právě v místě, kde nyní roste strom, ale že tak vznikaly tyto odrůdy. Ono totiž ani v minulosti nebývalo cílem šlechtitelů vytvořit, registrovat a dále rozšiřovat odrůdy hrušek s velikostí plodů 4,5 x 3 cm .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 54.27 (?), 24.1.2012 11:37

Zapomněla jsem napsat, ten strom je nááádherný yes. E

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 58.114 (?), 24.1.2012 12:52

Mám na zahradě podobnou odrůdu letní hrušky (lokalita jižní Morava), která obvykle začíná zrát již od 25. července. Velikost plodů je asi 6 x 3 cm, stopka je dlouhá mírně zahnutá, slupka je tuhá a v době zralosti přechází ze zelené na žlutou a ze sluneční strany mívá oranžovo-růžové líčko (viz foto).
Chuť je sladká, kořenitá, osvěžující, velmi dobrá. Dužina je šťavnatá a uprostřed kolem jádřince má tužší konzistenci.
V ledničce vydrží v pohodě 3 – 4 týdny. Jeden známý odborník mně ji určil jako Šídlenku, podle druhého jde o Giffardovu (nebo Gipfardovu?) hrušku. Nevýhodou tohoto stromu ovšem je to, že se stal neodolatelným magnetem pro vosy a sršně ze všech okolních zahrad.

Šídlenka 23.7.2009
Šídlenka 23.7.2009
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
nelad - (4) - 250.190 (?), 24.1.2012 17:37

Už jsme fotku probírali s manželem, ale na té naší hrušni nejsou plody zbarvené do růžova, jinak by vše ostatní odpovídalo (bohužel foto nemůžu najít). Včetně toho, že je magnetem veškerého bodavého hmyzu - hned pod hrušní máme včely (medovicový med je taky skvělý). Lokalita Uherské Hradiště, letos jsme sklízeli první týden v srpnu.

Moc děkuji za cenné info, doufám, že se mi podaří zjistit více o odrůdách, které zmiňujete. nelad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 222.63 (?), 14.4.2012 21:45

Dobrý den. Máte opravdu moc pěkný strom.Já jsem zasadil na naší zahrádce za domem (9X6metrů) dvě hrušně a jednu ringlu. Třetí hrušen pak na poli-Komisowka na podnoži semenáč. Ty dvě doma jsou na kdouloňi-Clapova a Dobrá luisa. Mám pro hrušně slabost a snad jim ta malá zahrada bude stačit i za 20 let...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 64.250 (?), 15.4.2012 11:47

U nás na Slovácku sa zpívá a tančí:  "Dozrávajů hrušky ovesňačky, lehni si má milá holuběnko sivá hore značky .. A já sem si lehla jak mě kázal ale ty sis gatí ale ty sis gatí nerozvázal".

Ale teď vážně! Já vám neporadím.  Mám 1(JEDNU) starou letitou hrušeň. (40-50let)na koupeném pozemku. Výborné chuti.Odrůdu nevím.Za roky jsem obešel mnoho výstav, kvůli určení odrůdy.Dokonce 1odborník rozdělil tuto postupně dozrávajíci odrůdu na dvě! (Žluté jedna odrůda a ty ještě zelené druhá odrůda). I pomologii z r.1961 jsem mu k tomu zapůjčil.

Jelikož usiluji o tuto hrušeň, tak jsem v dalším roce od vysazení mladé hrušně, tuto moji neznámou odrůdu narouboval- neuchytila se a v dalším roce tento můj mladý stromek uhynul.  Těší mne, že několik sousedů i švagr si rouby odnesli. Doposud ale nevím, jak to dopadlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika