Přiroubování druhé odrůdy



Stránky: 1,  2   
potmesila - (35) - 69.219 (?) 
4.10.2010 11:46, zobrazeno: 12896x

Dobrý den. Ráda bych si pořídila odolnou, málo vzrůstnou hrušeň, na kterou bych časem ráda přiroubovala druhou odrůdu. Mám vybranou Konference. Napadlo mě, zdali by to později nebyl problém pro případnou kombinaci. Někde jsem četla zmínku, že ranější musí být vždy - no a nepamatuji si, zdali dole nebo nahoře. Konference je pomaluroustoucí, takže nahoru k ní by jistě neměla být více rostoucí. Jsou takové vůbec? A kdy je zhruba nejlepší přiroubovat druhou odrůdu? Na mladý stromek nebo až přestanem zvládat sníst ty Konference? A můžete doporučit odrůdu vhodnou k přiroubování aby dozrávala jindy a byla dobrá? A neměla by být případně Konference ta přiroubovaná? A je Konference a případná přiroubovaná vhodná k pěstování bez postřiků (nepočítám proti mšicím mýdlovou vodou)? Nejde mi o maximální výnos co nejkrásnějších plodů, ale o to, mít dobré nestříkané hrušky :)

Ještě bych se ráda zeptala na podnož. Zahrádka je v Úvalech, 260mnm, hlinitá půda ve vrstvě cca 40cm, pak jíl s kameny. V létě je místo ve stínu cca od 18h od sousedovic domu, jindy úměrně dříve. Je to podél plotu pod mulčovací textilií a s mulčovací kůrou. Tu každý podzim nadzvednu a dodám kompost. Ve vzdálenosti 2,5m je zákrsek jablůňky a asi 2m daleko ostružina a rybíz. Co byste doporučili, prosím, za podnož?

Budu moc ráda, když mi odpovíte alespoň na některé otázky. Předem moc děkuji.

Zuzka B.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 24.183 (?), 4.10.2010 12:57

Ideální stav je, pokud jsou všechny odrůdy na jednom stromě stejně vzrůstné. Zda je nějaké pravidlo o ranosti netuším. U hrušní asi problém nenastane.

Já mám na několika stromech namixováno meruňky/švestky/mirabelky a zatím všechno OK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 4.10.2010 12:58

Mnoho otázek, stručná odpověď. Zasaďte Konferenci a po roce k ní přiroubujte kopulací na jednoroční výhony ještě 1 - 2 další odrůdy. Jedno z hlavních ramen tak bude tvořeno jinou odrůdou.
   Skořejší odrůdy se lépe mít níže pouze z důvodu, abyste, až je polezete česat, nepolámala ty nezralé. Jinak je to jedno.
   Hrušně nestříkám. Strupovitost a červivost bych netrefil, rez, mera a mšice tolik nevadí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
potmesila - (35) - 69.219 (?), 4.10.2010 16:14

Velmi děkuji za odpověď. Tím za rok prosím myslíte příští jaro nebo až to 2012?

A co prosím ta podnož?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 59.254 (?), 4.10.2010 16:29

Jako podnož semenáč, chcete-li velký (tj. normální) strom. Chcete-li zákrsek, volte kdouli. Vyžaduje ovšem oporu i v pozdějších letech.

Mitt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 4.10.2010 17:54

Za rok myslím po jednom roce, co stromek poroste u Vás, Tedy na jaře 2012, pokud stromek vysadíte nyní nebo nejbližší jaro.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 186.2 (?), 11.10.2010 15:30

Chtěla bych zkusit totéž jako paní Zuzka. Máme menší zahradu u Prahy cca 400 m.n.m., chtěla bych stromek Konference na semenáči + přiroubovat další podzimní odrůdu s chutnými plody na jídlo. Můžete mi prosím poradit, jakou podzimní pozdnější odrůdu (nebo i třetí zimní odrůdu) byste doporučoval přiroubovat ke Konferenci - asi je důležité, aby naroubovaná nerostla mnohem více než Konference? Co se týká opylení, jestli to chápu dobře, tak Konference může mít plody i bez opylení (bez jader), takže u té se o opylení nemusím starat, a ta přiroubovaná odrůda by měla být vybrána tak, aby ji opylovala Konference? Ohledně místa roubu, jestli to tedy chápu dobře, pokud by dozrávala přiroubovaná odrůda později než Konference, je dobré ji naroubovat na terminál - tedy výš, pokud by dozrávala dříve, tak někam dospodu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 11.10.2010 17:14

1. "Někam dospodu" se špatně přiroubovává, takový roub šptně srůstá i roste. Umístění odrůd podle doby dozrávání je orientační a není to diktát.
 2. Konference sice umí vytvořit partenokarpické plody (bez opylení), aly ty bývají užší a horší kvality. Opylovač je vhodný. Řešit je ale nemusíte, pokud nebydlíte na samotě. Včely přenesou pyl i z jiných zahrad.
 3. Máte pravdu, přiroubovaná odrůda by neměla růst výrazně odlišně. Podobně slabě jako Konference rostou třeba Wiliamsova nebo Karina.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 143.63 (?), 11.10.2010 22:15
A co kombinace Konference a Thirriotova?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 11.10.2010 22:44

Na jednom stromě je nemám, ale řekl bych, že Thirriotova roste bujněji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika