Přesazení hrušně



host - 38.152 (?) 
22.10.2011 14:49, zobrazeno: 6954x
Jak šetrně přesadit čtyřletou hrušeň? Potřebuji ji posunout asi o dva metry.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 178.235 (?), 22.10.2011 19:34

Víceméne ji obryjte hlubší rýhou do kruhu a pomocí dvou pevných rýčů, umístěných proti sobě, ji i s balem "vypáčte" na rudl a přesuňte do připravené kotlovité jámy.Předtím suchou zeminu ulejte vodou. Hrušeň na přesázení není choulostivá.I peckoviny se takto dají "přesunout".Důležité je rychlé přesazení a zalití, nenechat stromek zbytečně dlouho vyrytý. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 84.39 (?), 22.10.2011 21:41
Já osobně si nemyslím, že by se mi (Vám) podařilo přesadit tento strom s kořenovým balem, který by se manipulací a přepravou na jiné místo nerozpadl. (Kromě toho nemám rudl a nevím, od koho bych si jej půjčil).. Začátek bych sice udělal stejně jako kolega AB: obrýt kořenový systém v dostatečné vzdálenosti od kmene (odhadl bych to na 0,6-0,7 m). Následnou manipulací s kořenovým balem bych z kořenů opatrně odstranil zem a vyzvedl bych prostokořenný strom a zasadil do nové jámy. Doplním, co nenapsal AB: vzhledem k omezenému kořenovému systému bude nutné stromek částečně ostříhat. Já odhaduji tak 50% redukci koruny. Částečně se to může udělat před započetím přesazování, aby se se stromkem lépe pracovalo. Zbytek bych doupravil v předjaří. Důkladná zálivka a upevnění stromku ke kůlu je samozřejmostí. Ať Vám roste Vám přeje Josef. Ještě jsem si jednou přečetl zadání? Chcete ji přesadit jen o dva metry: pokud bych se snažil o udržení kořenového balu, pak bych obě díry (původní stanoviště a nové místo) propojil příkopem, kterým bych v jedné úrovni přesunul stromek s kořenovým balem bez nutnosti bal z původní díry zvedat a zase spouštět do nové jámy....
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika