Praskání plodů



Stránky: 1,  2,  3   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 218.168 (?) 
23.6.2012 21:35, zobrazeno: 23354x

Když se konečně odrůda Clappova rozplodila, tak prakticky celou úrodu každoročně decimuje praskání mladých plodů v červnu a druhoně se přidávají hniloby v místech popraskání. Předpokládám, že jde o nějakou fyziologickou poruchu a reakci na počasí (teplo, déšť). U ostatních odrůd na stejném stanovišti (Elektra, Jana, Laura) jsem popraskané plody nezaznamenal. Máte s tímto nějaké zkušenosti?


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 62.91 (?), 23.6.2012 21:47

Podle mne je to typický projev nedostatku bóru. Není to na převápněné půdě? To by to mohlo snadno způsobit. Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 218.168 (?), 23.6.2012 21:55

No, pane Milane ten bór mě nenapadl. Udělám rozbor půdy. Stanoviště je jílovitý svah, kde se kdysi těžil kaolín.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 62.91 (?), 23.6.2012 22:19

Zkusil bych i postřik 0,1% roztokem boraxu. Borax se jen blbě rozpouští a je nutné jej nejdřív rozpustit v části horké vody. Pro naše poučení pak třeba i dejte vědět, jaký byl výsledek. Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 218.168 (?), 23.6.2012 22:25

Pokud to budu aplikovat letos, tak se viditelný účinek projeví až příští rok, protože plody to letos už nezachrání. Potom dám vědět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 159.84 (?), 2.7.2013 20:25

Jelikož jsem nestihl podzimní aplikaci boru s opadem listí, aplikoval jsem letos 4 postřiky Boraxem v doporučených termínech. Plody ale opět i letos popraskaly, následně shnily a opadly. Uvidím, jestli případná setrvačná účinnost boru bude mít nějaký efekt v příštím roce. Dle rozborů je na stanovišti skutečně docela málo boru, ale jestli to je ta příčina praskání malých plodů, netuším. Ještě zkusím upravit pH půdy (trochu více "okyselit").

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 5.149 (?), 3.7.2013 6:01

A co takhle něco jiného.

          Mr Big

Praskání jádrovin
Praskání jádrovin
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 3.7.2013 8:14

Těžko říct. Je to každý rok u všech plodů. Jiné odrůdy jádrovin okolo jsou v pořádku. Pár větví jsem letos přerouboval, tak uvidm, jak na tom pak budou plody těchto odrůd. Konzultoval jsem to s pány Susem a Rodem a s tímto se prý zatím nesetkali.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.61 (?), 28.7.2013 17:28

Mám stejný problém u stejné odrudy. Můžná to bude půdou. U Vás se těžil kaolín u nás cihlářská hlína.Zkusím ten borax. Kdy se provádí postřik?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 54.114 (?), 28.7.2013 18:46

Ten kaolín vzpomínali pamětníci, ale podle mě to byl velký hliník, protože 20 km odtud je bývalý kaolínový důl a je to trochu něco jiného - to jen pro doplnění.

K té aplikaci - od jara do cca konce června jsem provedl čtyři aplikace - postřik na list (přesný termín teď u sebe nemám - zkusím doplnit zítra). Letos se zatím žádný efekt neprojevil - vše popraskalo, druhotně to bylo napadeno hnilobou a následně to opadlo. Uvidím příští rok. Ještě na podzim před opadem dám jednu dávku. 

Borax se ve studené vodě špatně rozpouští, proto jsem ho rozpouštěl v teplé vodě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika