Podnož pro hrušeň



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 223.2 (?) 
26.11.2008 10:08, zobrazeno: 46855x

Dobrý den

Nevíte někdo jaké má vlastnosti jeřáb jako podnož pro hrušeň. Zda-li hrušeň roubovaná na této podnoži neztrácí své chuťové vlastnosti, nebo snad plodnost? Chtěl bych jej použít, když nemám hrušňovou podnož.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 26.11.2008 10:30

Přiznám se, že jsem to nezkoušel, i když to možná může jít. Ale v něčem bude nejspíš problém, nejspíš s afinitou. Kdyby se totiž jeřabina jako podnož osvědčila, asi by se hojně používala. V lesích je jich plno, dobře se množí a tvoří pravidelnější kořeny než kolmo rostoucí a špatně se vyrývající hrušňový semenáč. 
  Na jeřabinu se standartně štěpují aronie a ty křížence s hlohem (Gernadina nebo Ganatina, či tak nějak)  Já jsem letos poprvé naočkoval na jeřabinu muchovník, chtěl bych nějaké stromkové tvary

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 77.185 (?), 26.11.2008 11:38

Zkoušel jsem roubovat naše i asijské hrušně na hloh a i když zpočátku vše vypadalo slibně, rouby srostly a narůstaly, tak nejpozději do tří let odumřela kompletně celá rostlina nebo alespoň ušlechtilá část. U jeřábu si myslím, že je geneticky ještě o něco vzdálenější, ale kdo ví... Pokusnictví je bezbřehé a negativní výsledek je taky výsledek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 223.2 (?), 26.11.2008 12:58

Mám zaočkovano na jeřáby, mochovník a clapovu máslovku jen tak ze zvědavosti po tom co mi nevzešli rouby z jarního roubování a tak si říkám jestli s pěstováním hrušně na jeřábu nemá někdo zkušenosti. Jinak mi očka přirostly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 22.100 (?), 29.11.2008 1:06

No o tom, že by šlo použít jeřáb podhrušku jsem neslyšel. Podle literatury lze roubovat na kdoule, hloh, skalník a samozřejmě na hrušku. Jistě by bylomožné zkusit i kdoulovec.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 151.2 (?), 29.11.2008 18:12

Takovou "perličku" do diskuze.Z vyprávění mého tatíčka vím-kdysi můj děda narouboval považte na lískový keř víšeň.Ta se následně ujala a plodila višně s ořechovou příchuťí.Mě osobně to hlava nebere.Už jste něco podobného zkošeli?De to?

rostaf

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 223.2 (?), 30.11.2008 22:47

Vidět plodící višeň na lísce, by asi leckomu zmrazilo úsměv v úškleb, jestli je to možné nevím, otázkou totiž zůstává kolik z toho jsou báchorky a kolik skutečnost. Zato roubovat hrušku na jeřáb zase za takovou bezbřehost nepovažuji, protože mezi okrasnými dřevinami existuje tzv. Sorbopyrus - hruškojeřáb, na jeřábu je roubovaná okrasná hrušeň. Sám jsem takový strom viděl, ikdyž esteticky moc nevypadá. Pěstuje se spíš jako botanická rarita. Jenom s tím že zaměním hrušku.  Ale s lidmi, zkoušejícími pěstovat netypickou hrušku, si asi jen tak nepokecám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 30.11.2008 22:54

No, hrušeň, jabloň, hloh, mišpule, oskeruše a jeřáb jsou si dřeviny relativně příbuzné. Občas se mi (omylem) ujme hrušeň na jabloni či naopak. Za nějaký rok se ale většinou   naštěpovaná část odhojí a uschne.
    Historka o višni plodící na lísce ovšem patří do říše pohádek, asi jako jelen s třešní mezi parohy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 223.2 (?), 30.11.2008 23:10

Já můžu jenom dodat, že onen kříženec byl několikaletý strom s průměrem kmínku +- 20 cm.Je jasné že podnož bude potlačovat růst a dřív odejde, ale když použiju bujně rostrostucí odrůdu může stromek dřív plodit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.16 (?), 16.1.2009 10:26

Několikrát jsem narazil na výraz: podnož hrušňový semenáč.Je to "prut" vypěstovaný z jádra jakékoliv hrušky, nebo odkopek z kořene, který čas od času vyrazí v okolí?Můžete mi pomoci se v tom zorientovat?Zatím jsem se spokojil s tím, že jsem koupil stromek nějaké odrůdy a nad jeho kořeny nijak nebádal.Díky.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika