Plodomorka hrušková (Contarinia pyrivora)



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?)
22.5.2015 22:43

Na fotkách jsou vidět mimo nevítané činnosti plodomorky hruškové a hálčivce hrušňového i projevy velmi škodlivého onemocnění hrušně s názvem Venturia pirina - strupovitost hrušně. V minulém roce byly napadeny květy a plůdky odrůdy Nela, které zčernaly a opadaly (viz vlákno zčernání listů hrušně a opad plodů). Velmi citlivá je i odrůda Astra, kde se onemocnění projevuje až později na listech. 


plody zdevastované plodomorkou hruškovou
plody zdevastované plodomorkou hruškovou
plody zdevastované plodomorkou hruškovou
plody zdevastované plodomorkou hruškovou
 strupovitost hrušně (černé skvrny) + hálčivec
strupovitost hrušně (černé skvrny) + hálčivec
strupovitost hrušně (černé skvrny) + hálčivec
strupovitost hrušně (černé skvrny) + hálčivec
strupovitost hrušně (černé skvrny)
strupovitost hrušně (černé skvrny)
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 23.5.2014 22:16, zobrazeno: 60755x

Zřejmě jsem konečně přišel na to, který škodlivý činitel každoročně ničí veškerou úrodu sousedovic Madame Verte. Mylně jsem za něj považoval strupovitost hrušně, ale jelikož fungicidy dokázaly tak maximálně potlačit rez na listech, ale nikoliv zachránit plody, tak mi to bylo divné. Tento rok si plodomorka vyhlédla i moji Vonku. Vedlejší Astra napadená prozatím není, tak si myslím, že se plodomorka specializuje na odrůdy s "bronzovými" plody. Samozřejmě je to asi náhoda, jen mě to napadlo v souvislosti se stejným typem plodů u obou odrůd. Máte u Vás také na "návštěvě" plodomorku?

plůdky Vonky poškozené plodomorkou hruškovou
plůdky Vonky poškozené plodomorkou hruškovou
plůdky Vonky poškozené plodomorkou hruškovou
plůdky Vonky poškozené plodomorkou hruškovou
plůdky Vonky poškozené plodomorkou hruškovou
plůdky Vonky poškozené plodomorkou hruškovou
plůdky Vonky poškozené plodomorkou hruškovou
plůdky Vonky poškozené plodomorkou hruškovou
plůdky Vonky poškozené plodomorkou hruškovou
plůdky Vonky poškozené plodomorkou hruškovou
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 65.131 (?), 19.6.2014 20:54

Plodomorka hruškova kladie vajička ešte do nerozvinutych kvetov, larvy sa liahnu po 4-6dnoch vyžieraju vivijajuce sa plody.Dospeju za 6 tyždnov opuštaju plody zalezu pod zem do hlbky 10cm.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 20.6.2014 17:19

Dospělce plodomorky jsem nikdy neviděl, tak díky, Milane. Na Vonce mi pár plodů přeci jen nechala. Dobrý poznávací znak je taky to, že se plůdky začnou hned zpočátku abnormálně zvětšovat. Problém je také v tom, že, cituji z atlasu: "Prudce rostoucí napadené plody navíc omezují přísun živin pro ostatní plody v růžici". Konečně bych někdy rád porovnal "tři sestry" a to Děkanku Robertovu, Generála Leclerka a Vonku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 12.5.2015 17:12

Zajímavé je sledovat "práci" plodomorky hruškové. Některé plůdky se začnou enormě rychle zvětšovat, ale spíše do šířky. Z tohoto důvodu vypadají tak trochu netradičně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 22.5.2015 22:43

Na fotkách jsou vidět mimo nevítané činnosti plodomorky hruškové a hálčivce hrušňového i projevy velmi škodlivého onemocnění hrušně s názvem Venturia pirina - strupovitost hrušně. V minulém roce byly napadeny květy a plůdky odrůdy Nela, které zčernaly a opadaly (viz vlákno zčernání listů hrušně a opad plodů). Velmi citlivá je i odrůda Astra, kde se onemocnění projevuje až později na listech. 


plody zdevastované plodomorkou hruškovou
plody zdevastované plodomorkou hruškovou
plody zdevastované plodomorkou hruškovou
plody zdevastované plodomorkou hruškovou
 strupovitost hrušně (černé skvrny) + hálčivec
strupovitost hrušně (černé skvrny) + hálčivec
strupovitost hrušně (černé skvrny) + hálčivec
strupovitost hrušně (černé skvrny) + hálčivec
strupovitost hrušně (černé skvrny)
strupovitost hrušně (černé skvrny)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 23.5.2015 19:13

Dnes jsem vzal hrušně ještě jednou Kumulusem. Mohu se totiž domnívat, že částečně potlačil výskyt Phytoptus pyri (hálčivce hrušňového) a příznaky strupovitosti také nejsou velké. Kumulus by na strupovitost hrušně podle Agromanuálu mohl také určitým způsobem působit. V letošním roce páchá největší škody na plodech plodomorka hrušková, na kterou se musím příští rok více zaměřit. Zde je to škůdce, který působí na hruškách podobné škody jako květopas, nebo pilatka na jabloních.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 1.6.2015 23:10

Drtivá většina plůdků na Vonce zčernala. sad Přesně to samé se děje už několik let na sousedově Madame Verte. Dříve jsem si nebyl jist, o co se jedná. Vedle Vonky mám Astru, která tímto jevem prakticky netrpí a plodnost je vysoká. Jedná se zřejmě opravdu o plodomorku hruškovou, jelikož černé skvrny na listech, což se dá považovat za strupovitost hrušně má sem tam naopak Astra a Vonka nikoliv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 2.6.2015 7:37

Taky se mi objevila na Elektře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Olšan - (10) - 199.218 (?), 7.2.2016 15:49

Máte prosím nějakou zkušennost likvidací plodomorky? Já jsem se jakékoliv chemii na své zahradě vždy vyhýbal, ale poté co mi loní z 99% procent sežrala nádhernou násadu plodů hrušně Radana, s tím musím na jaře něco udělat, protože jestli ti hmyzáci přezimují pod zemí tak jich bude z jara asi ještě víc než loni. 

Zvláštní je, že o pár metrů dál rostoucí hrušně písečné Niiseki si ty brebery vůbec nevšímají nenašel jsem jediný napadený plůdek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 7.2.2016 18:55

Postřik se provádí před květem (na bílé poupě), např. Calypsem. Fungoval i Reldan.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika