Obnova sadu



Stránky: 1,  2   
Bombay - (5) - 75.179 (?) 
10.9.2008 9:48, zobrazeno: 23971x

Dobrý den. Obnovuji pozemky pro předcích a je nutno zasáhnout i do ovocných stromů. Píši tedy na tři fora, snad mi odpustíte:)

Rád bych zasadil hrušně a jablka "Jaderničky":)

Můžete mi poradit, jaké odrůdy hrušní by byly vhodné na Valašsko, slunce tam bude dost, rád bych měl jednak něco do kvasu a druhak i chutné na jídlo. sklizeň mi je jedno kdy, od srpna až po listopad. Asi ale spíš přemýšlím nad něčím odolnějším, takže případně poprosím, jak a na co bude nejlepší roubovat atd.

Na závěr radu ohlkedně prořezu cca 40-60 let staré hrušně. Plodí, ale má miniaturní plody. Má cenu z nostalgie prořezat, oživit a nepočítat s velkým výnosem, nebo to rovnou shodit?

Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 10.9.2008 9:56

Radit, co s hrušní, když ji nevidíte, dost dobře nejde. 40 let stará hrušeň je poměrně mladá hrušeň. Na rozdíl od jabloní hrušně nereagují věkem a přeplozením tolik zmenšením plodů, takře drobné plody má tato hruška zřejmě odjakživa - patrně sloužila právě na kvas. 
   Mezi kvalitní a na podnebí nenáročné hrušně patří Konference a Thirriotova. Ta první tvoří podtatně menší koruny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 151.2 (?), 10.9.2008 10:33

dobry den.radil bych jednoznačně williemsová čáslavka, williemsová červená.klidně i na semenáči.jsou výborné chuťi, aromatické a v podmínkách cca.450 m. nad m.netrpí strupovitosti, dozrávají tyden po letních prázdninách.zasadil jsem stromky před dvěma roky a letos byla první úroda.

rosta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 10.9.2008 13:31

Zrovna na Valašsko bych Wiliamsovy čáslavky (jinak výborné) zvažoval vysazovat. Jsou dost náročné na dobrou polohu i půdu. Proč myslíte, že ve výšce 450 m.n.m. netrpí strupovitostí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 151.2 (?), 10.9.2008 13:49

bydlím v beskydech cca450-470 m nad mořem.letos jsem měl první úrodu(dva roky starý stromek naštěpovaný na hruškovém semenáčí).plody byly menší než jsem očekával(mladý stromek),ale beze stopy strupovitosti nebo jiné vady na kráse.

rosta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 75.179 (?), 10.9.2008 13:32

Děkuji za radu. Asi půjdu do dvou odrůd. Na jeden pozemek chci dát tři stromy vedle sebe, na další asi další tři, ale jinou odrůdu. Jen doplním, Vsetínsko, cca 450-500m.n.v., většinou slunný pozemek, puda nevím:)

Hlavně to bude do kvasu, na konzumaci jen tak přiměřeně, žádné uskladnování. Jak říkám, chci se orientovat na jaderničkovou a hruškovou "slivovici".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Bombay - (5) - 75.179 (?), 12.9.2008 13:11

Tak jsem u nás oběhl zahrádkářské obchody, 1/4 kmeny cca 140-180 kč. Můžete mi ještě jednou zkusit natipovat 2-3 odrůdy hrušní, pro mou výše uvedenou oblast?

Jak uvádím, jde hlavně o kvas, neplánuji uskladnování, maximálně pár kusů hrušek na stůl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 151.2 (?), 12.9.2008 13:37

bylo by dobré vědět jaké hrušky v těch zahradkářských obchodech nabízejí.vy to možná víte ale my né.navrhneme konkrétní odrudu, která pak nebude na skladě.já se osobně přikláním k již výše zmíněné Williemsové.která když má dobrou půdu(hlubokou humozní, s nízkým PH faktorem, situovaná na jihovýchodně položeném pozemku)bude poskytovat prvotřídní ovoce na pálení.

rosta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Bombay - (5) - 75.179 (?), 12.9.2008 14:13

Ono jde spíš o to, že odrůdy mají prý hojné, jen neví, co přesně bude ve školkách. Takže vlastně neupřesnili, co můžou nabídnout. Já právě chtěl vybrat 2-3 odrůdy na Vaši radu a ty pak objednat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 1.251 (?), 12.9.2008 15:34

Počítejte s tím, že obnova sadu není práce na rok, ale na nejméně 10 let. Nikdy se totiž nepovede, aby všechny zasazení odrůdy dobře plodily, něco se koupí, zasadí, po 5 - 10 letech se ukáže, že to pro místo není vhodné a musí se to vyhodit a nahradit něčím jiným... Pokud se s tím počítá,  podle konkrétních podmínek je možné vyzkoušet i hrušky a jablka kvalitní a dobré, ale určené spíše pro teplejší oblasti. Záleží taky, co požadujete. I na chladnějším místě odrůda náročná na teplo uzraje, ale třeba jen dva roky ze 4 nebo ještě méně, roky, kdy je chladný podzim vyplodí něco podobného jako levné nezralé plody ze supermarketu. Ostatně má se oteplovat...   Pokud vám to takhle stačí, klidně tu odrůdu zasaďte, ono zase v těch chladnějších oblastech, kde tepla pro dozrátí odrůdy není nazbyt, tak taková odrůda, pokud dozraje, má mnohem výraznější chuť a asi taky kvalitnější plody než ze stromu někde z nížiny, kde je dostatek tepla každý rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika