Nevím si rady s naroubovanou hrusni



Stránky: 1,  2,  3   
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?) 
28.3.2016 20:20, zobrazeno: 11604x

Zdravím, v sadě máme v roce 1995 nasazenou hrušeň, která měla být Boskova lahvice, ale je to nejspíš pláňka(semenáč). Před dvěma lety jsem si na ní zkoušel roubování za kůru. Rouby jsem vzal při jarním střihu z mladých hrušní Williams zelená a červená, Clappova, Generál LeClerk. Ujalo se skoro vše, přírůstky obrovské, letos jsem je zastříhnul asi o půl metru. Ale teď po pravdě nevím co s tím, na dřevo to pěstovat nechci.

Stepovana hrusen
Stepovana hrusen
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 117.245 (?), 28.3.2016 20:29

nejsou tam žádné tažně které odebírají sílu pak jsou rouby jakéjsou a určitě nezakracovat ale sesadit na nejnižší rozvětvění zakrácením jste podpořil růst dřeva a ne růst plodonošů pomůže také ohnutí do vodorovné polohy ale u roubů může dojít urazantnějšího ohnutí k ulomení v místě srůstu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 28.3.2016 21:19

Šlo o test roubování, proto jsem tam nenechal žádné původní větve. O ohnutí jsem se pokoušel, ale vzhledem k tloušťce výhonu je to nemyslitelné. Určitě bych to vylomil.

Sesazením na nejnižší rozvětvení se dosáhne čeho? Jak přesně to provést, seřezat za třetím pupenem směřujícím ven nad prvním rozvětvením? Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 153.9 (?), 28.3.2016 22:39

Hrušně se snažím stříhat tak, aby se jejich koruna rozevírala. Na letorostu vyberu v příslušné výšce očko, směřující ven z koruny. Letorost ale sestříhnu až nad pupenem o jedno výš (říkám tomu "ob očko"). Vyraší oba pupeny, ale ten, co mne zajímá (ten ven z koruny), nevyjede přímo nahoru, ale pod určitým - větším či menším - úhlem vzhledem k letorostu. Taky nevyjede tak silný, jako kdyby byl koncový. No a příští rok zjara ten výhon z horního pupene celý odstříhnu až po letorost z toho pupene, co byl ven z koruny - čili v podstatě provedu sesazení na nejnižší rozvětvení.

U Vaší hrušně máte hodně výhonů jdoucích kolmo vzhůru. Většina by měla jít celá pryč až po první rozvětvení směrem ven z koruny. Tím dosáhnete jednak rozevření koruny, jednak Vám koruna nebude tak rychle utíkat nahoru (takovým tempem byste za dva roky pro sklizeň potřeboval jeřáb). Letorosty, které zůstanou, seřízněte ještě níž, asi tak za pátým až šestým pupenem, nejlépe podle návodu v předchozím odstavečku. Ano, strom vyžene zase bujně do dřeva, ale tímto způsonem přeroubovanému stromu chvíli bude trvat, než se uklidní.

JZ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mortimer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 240.116 (?), 28.3.2016 22:47
tento rez sa volá Dvojstupňový sektorový rez. Riešili sme to včera pri reze slivky. Ja to tiež používam pri reze hrušky, ale ten druhý rez (nad vonkajším očkom) režem počas letného rezu a počas druhej miazgy sa ten odklonený konár zosilní. Nečakám na jar.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.239 (?), 29.3.2016 6:15

Přehnaným tlumením razantně seříznutého stromu, díky bohu úspěšně oroubovaného se může nechca tento utlumit totálně. K přiměřenému střihu bych mu dopřál superfosfát-v nejhorším by jeho dřevo aspoň lépe hořelocheeky. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 199.251 (?), 29.3.2016 7:35

Doporučuji se stromem nic nedělat. Žádné další krácení. To by mohlo způsobit, že strom odumře. Stejně při silném dřívějším zakrácení část kořenů odumře (odumřela). Strom je v dobrém stavu, má nadváhu ještě aktivních kořenů a jeho reakce je očekávaná. Snaha mít nějaký "redukovaný strom" pro další vývoj je nereálná. Prostě se za rok dva ukáže co jak naroste a pak už ten zásah o usměrnění nebude tak "krutý".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 236.245 (?), 29.3.2016 10:40

Dekuji za rady, i kdyz dost protichudne. Takze namam delat dvoustupnovy sektorovy rez ani pri zachovani stajici delky vyhonu (bez serezani k prvnimu rozvetveni)?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 29.3.2016 11:08

Já bych teď odstranil jen to, co vysloveně do žádného stromu nepatří-případné suché, zlomené, škůdci-štítěnkami totálně zdegradované-neperspektivní,  do nevhodného prostoru mířící... Posledně zmíněným bych udělil milost v případě, že by na nich byla exkluzivní květní nabídka. Jakou děláte ochranu před chorobami, stálo by zato sundat starou borku se škodlivci na čekačce-mladé lupení je pro ně lákavé. Výživa probíhá jak-jaká? S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 236.245 (?), 29.3.2016 12:39

V unoru strikano Kuprikolem, na mysi ousko striknu Kalypsem. Borku castecne odstranim a budu natirat stejne jako ostatni stromy vapnem+modrou skalici, driv jsem to nestihl. Vyziva na podzim NPK, ted se chystam zaryt Cererit.

Mam se tedy smirit s tim, ze z toho bude topol a pripadny dvoustupnovy sektorovy rez dle rady by mohl vest k uhynu stromu? Nebo pouzit tento rez postupne na cast vyhonu letos a na cast pristi rok? Vlky vyrustajici z podnoze tedy nejspis nemam zatim odstranovat, aby mely koreny co nejvic vyhonu, kam hnat mizu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika