Monchallardova, Amanliská nebo jiná



Zehnálek Petr - (33) - 11.147 (?) 
20.8.2016 18:13, zobrazeno: 3469x

Zdravím,

měl bych tady jednu hrušku, kdyby k ní náhodou někdo měl nějaký nápad.
Jde o starý strom s úzkou jehlancovitou korunou, boční větve se poněkud sklánějí dolů.
Z dostupných zdrojů to vychází na dvě možnosti (hlavně kvůli době zrání), ale žádná nesedí perfektně. Amanliská a Monchallardova. Amanliská by neměla mít výrazné líčko a zde je. Tedy na fotkách moc ne, ale na plodech ve vyšších a více osluněných částech stromu bylo výrazně červenohnědé. Monchallardova by měla být přeci jen více protažená. Momentálně jsou na stromě zralé červivé a ty už jsou chuťově dost přejeté, což by svědčilo pro tu Monchallardovu, která prý dozrálá na stromě nestojí z nic.

Děkuji za případné reakce

Petr





Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 189.156 (?), 22.8.2016 10:38

Amanliská určitě ne, ta má tenkou, dlouhou stopku. Monchalardovu jsem naživo nikdy neviděl, mohla by to snad být.. Anebo třeba Merodova? Ta je relativně častá a ty první plody by snad už mohly uzrávat, jakkoliv je to podzimní odrůda...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 189.156 (?), 22.8.2016 10:41

Fakt bych řekl tu Merodovu, pro ni je typické i ty větvě, které míří dolů, ale přitom to není klasický převislý habitus. Monchalardova opravdu není běžná věc a i ten tvar je, jak píšete trochu jiný...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 200.73 (?), 22.8.2016 11:30

Taky bych řekl, že to je Merodova.

Jelen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Zehnálek Petr - (33) - 11.147 (?), 22.8.2016 18:55

Díky za reakce,

Monchallardova je pro mě taky velká neznámá, ale když člověk hledá hrušky konce srpna, tak se jí v Říhovi či Vaňkovi prostě nevyhne. Z vlastní zkušenosti vím, že v zahradách u starých usedlostí (tento případ) nejsou vždy jen ty nejběžnější odrůdy.

Merodova mi taky připadla na mysl. Kvůli tvaru a typickému tečkování. Znám ji odsud také, ale až tak v druhé půlce září. Navíc dle mě zde bylo líčko na Merodovu dost výrazné. Budu to sledovat, jestli tam ty hrušky nevydrží déle.

Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 189.156 (?), 23.8.2016 8:02

Inu Merodova v posledních slunečných letech docela vybarvuje. Loni se daly na Jižní Moravě konzumovat první plody už snad začátkem srpna, samozřejmě že ty červivé. Ona ta variabilita plodů může být opravdu značná v závioslosti od stanoviště... Pokud byste vyfotil i strom, troufal bych si to potvrdit s jistotou, Merodova tvoří opravdu výstavní stromy...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 189.156 (?), 23.8.2016 8:06

Ono ne vše co je v Českém ovoci se očividně u nás nějak více pěstovalo. Tu Monchallardovu jsem snad našel před dvěmi lety na Jižní Moravě, ale co mi uniká je třeba Děkanka červencová a našlo by se těch odrůd i vícero...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika