Místo na dvě hrušně - poraďte



host - 10.72 (?) 
23.1.2011 18:41, zobrazeno: 7832x

Dobrý den, mám na zahradě místo na dvě hrušně, a nejsem schopná se rozhodnout, které tam přijdou.

Místo: 340mnm, okres Kladno, jihovýchodní chráněná stráň. Půda - tenčí hlinitá vrstva, ale níže jíl. Zavlažování není možné, stráň  vysychá. Na místě rostou jabloně, třešně, bílé víno (dozrává, stolní odrůda) a švestky na myrobalánu.

Co požaduji: Co nejdéle konzumovatelné odrůdy, jednu podzimní, druhou zimní, aromatické, sladké. Nepotřebuji, aby plod křupal nebo byl přehnaně šťavnatý. Vzhled je druhotný, přirozená odolnost proti všemu možnému nikoliv. Přemýšlela jsem nad Konferencí a Bohemicou, mimo asi deseti dalších:). Proto prosím o radu pěstitele s OSOBNÍ zkušeností, ne někoho, kdo to stejně jako já nastudoval v pomologii nebo na Sempře.

 

Díky, Lenka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 118.231 (?), 23.1.2011 18:57
wiliamsova, dekora vyzkoušeno a chutove good
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 70.58 (?), 23.1.2011 19:42

Nechci Vám kazit radost. Také mám hrušky rád. Minulý rok jsem ji musel porazit. Nechci psát promány, ale existuje plíseň (rez hrušková), která přezimuje původně na jalovcích. ale dnes snad na všech podobných jehličnanech. a přes sezónu napadá hrušně. Hruška obvykle krášně kvete, později se objeví oranžové skvrny na listech a plody degenerují nebo jsou pryč. Je toho tu v diskuzi mnoho. Bohužel ochrana je problematická, dnes má každý zahradu plnou thůjí apod. Nechci Vás odrazovat, jestli někdo poradí odolnou odrůdu, budu jedině rád.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.18 (?), 23.1.2011 20:49

Hrušně lze stříkat, čímž se rez omezí na přijatelnou míru. A mezihostiteli jsou opravdu jen jalovce - a ještě ne všechny. Problém je, že většina zahrádkářů tyhle jehličnany špatně odliší od sebe. Jinak o rzi už tady toho bylo napsáno... Vysloveně odolné odrůdy hrušní zatím nejsou.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 23.1.2011 20:51

ps - Williamsova je ňam!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 70.58 (?), 23.1.2011 21:19

Stříkat lze, ale pochopitelně někdo nechce, nebo strom je větší. Ta rez se objevuje k jaru jako takové rosolovité chomáčky na těch jehličnanech,  bohužel těch, které se často vyskytují v zahradách.

Měli sjem jednu neznámou, pak vynikající Thiriotovu a novou Dianu (myslím) jsem po pěti létech taku muse porazit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 223.234 (?), 24.1.2011 14:07

Děkuji všem za upozornění, ale o rzi hrušňové vím. Nedaleko je stará hruška, sice nějakou rez má, ale není to tak strašné. Jalovce jsme navíc letos zrušili a jsem připravená na nutnost chemické ochrany.  Vrátila bych se tedy k té původní otázce, dva druhy hrušní...?

 

Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 24.1.2011 14:08

Konferenci nebo Bosc. lahvice a zimní Bohemica. Osobně bych volil Konferenci a Bohemicu.

           S pozdravem Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 152.34 (?), 24.1.2011 14:55

Máme Konferenci, asi 480 mnm, mírný severní svah, půda chudá (kyselá), kamenitá, srážkový stín. Rez se zatím neobjevila (jsme ale polosamota, v okolí jen divoké jalovce obecné). Naše péče je úplně minimální a úroda, co si pamatuji, za posledních 12 let byla 11x maximální. Jen loni "ani ťuk". Hrušky jsou moc dobré, ale v našem sklípku brzy hniličkovatí a i když je zavařím nebo dělám povidla, dost jich každý rok zkompostujeme. Křížaly nesušíme a zda jsou Konference vhodné nevím. Asi by bylo lepší víc odrůd na jednom stromku. Myslím si ale, že se zalévání první dva-tři roky stejně nevyhnete. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika