Lze přesadit hrušni?



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?)
23.4.2014 14:16

... moje 8 a 12 leté hrušňové vřetena mají výšku 2,4 m tak abych je otrhal bez žebříku. U těch bych nerad riskoval poměr ujmutí 40:60 a radši šel s přípravou na šanci 90:10.

No tazatel má nastíněny obě cesty a musí se už rozhodnout sám, já tuto diskusi za sebe končím (další dotazy tedy do SZ).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 22.4.2014 23:22

Kdybych mohl počkat, tak bych udělal to co dělají ve školkách, když nevědí přesný den prodeje. To znamená připravil bych stromek aby měl kompaktní prokořenělý bal a seříznutou korunku. Jestli hodina H nastane v srpnu nebo až na přelomu října a listopadu je úplně jedno. Prostě s rozkvětem hrušně nekoukám na kalendář a na jarní přesazování je jednoznačně pozdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 23.4.2014 9:22

V tuto dobu chodívám do lesa pro semenáčky a kořenové odkopky planých třešní - ptáčnic. Je sice pozdě, ale dokud nemají typické světlé listy, nejsou v lesním podrostu vidět. Ujímavost záleží pouze na kvalitě vykopaných kořenů. Některé s dobrými kořeny ani neshodí mladé lístky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 23.4.2014 10:14

... nevím co je na tom tak nepochopitelného. Já neřeším datum, ale způsob na dvě etapy. První etapa je, že na obvodu "mísy" přesekám kořeny a tím podpořím prokořenění v budoucím balu. Následuje technologická přestávka, kdy dojde i vlivem lokální zálivky a přihnojení k tvorbě kořenů v budoucím balu.

To, kdy přesně dojde k vlastnímu odkopání okolí a podříznutí pod balem je už věcí jinou, optimální bude doba po shození listí tedy od listopadu do března.

Samozřejmě nepředpoládám, že stromek má tazatel mladší tří let. Tam je takto složitá příprava zbytečným luxusem.

Ad třešně, pokud díky olistění najdu 3-4× více jedinců a ztráty budu mít pod 50% jsem na tom stejně jak Vy, pane doktore. A čekat do podzima, jestli náhodou neproběhne danou loklitu majitel lesa s křoviňákem a nezlikviduje veškerý nálet, taky nebudu riskovat = třešňové pláňky jsou pro mne kategorie "záchranného přesazování" (což je v příspěvku 22.4.2014 14:29 podtrženo).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 23.4.2014 13:47

Já s Vámi vcelku souhlasím, až na tu jednu větu
:...na jarní přesazování je jednoznačně pozdě.
Jednoduše mi pijde lepší přesadit 2 metrový stromek nyní a ostříhat ho řádně. Tím pádem vyraší pupeny při bazích letorostů, které mají nyní jen zelené špičky nebo by nevyrašily vůbec.
   Postup s přesekáním kořenů s ročním předstihem je logický a správný, ale u stromky výšky dospělého člověka mi nepřipadne nutný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 23.4.2014 14:16

... moje 8 a 12 leté hrušňové vřetena mají výšku 2,4 m tak abych je otrhal bez žebříku. U těch bych nerad riskoval poměr ujmutí 40:60 a radši šel s přípravou na šanci 90:10.

No tazatel má nastíněny obě cesty a musí se už rozhodnout sám, já tuto diskusi za sebe končím (další dotazy tedy do SZ).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika