Loni sazená Williamsova - hodně kvete



ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?)
4.5.2016 14:05

Elektra na kdouloni, vysazená na jaře 2015 se teď na jaře obalila květy ještě víc. Hledal jsem pupeny bez květů, na které jsem ji krátil, aby se rozrůstala. Prakticky je bez přírůstků, ale těším se, že když jí dám nějakou výživu a vodu poroste....Kdyby tohle byl můj stromek, vysazený na podzim 2015 (= loni na podzim?), šla by ještě teď první větev na terminálu odshora pryč, ostatní větve bych zakrátil na první bezkvěté pupeny jdoucí z koruny a snažil bych se vyvázáním trochu upravit  (ztupit) úhel ostatních větví, které by měly tvořit korunu. Asi to bude na kdouloni (Williamsova a kdouloň?), na semenáči by takle brzy nekvetla ani nerašila. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 148.226 (?), 3.5.2016 20:46

Také bych to viděl na podnož - kdouloň - a v pro ní nevhodných podmínkách. Z dřívějška mám jednu takovouto "sloupovku" Lauru (na kdouloni v jílu).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 4.5.2016 14:09

Pane Petře z H. Možná ten řez měl být hlubší, možná dík suchu stromek ještě pořádně natlačí sílu nahoru (semenáč?) Může to být i odrůdová vlastnost. Hledal bych na kmínku pupen bez květů, na ten ho seřízl a stromek namulčoval rozloženým hnojem, živným kompostem, 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 4.5.2016 7:11

Ešte jedna alternatíva, možno nebudete súhlasiť. Čo tak ostrihať to hneď teraz - skrátiť každý výhonok (budúce kostrové konáre). Dva v jednom - zradikalizuje sa (aj keď s oneskorením) povýsadbový rez a zároveň sa zbaví kvetov (tie sú prevažne na koncoch výhonkov). O rok potom riešiť už len novovyrašené výhonky a nebude treba rezať do dvojročného dreva.  Ja by som ešte úplne odstránil ten silný výhonok tesne pod terminálom a terminál tiež výrazne skrátil.  Ale nechajme to na majiteľa, nech sa rozhodne sám.   IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 189.156 (?), 4.5.2016 8:01

Je otázka zda řez v tuto dobu nebude mít spíše oslabující než povzbuzující účinky. Ty výhony, které by tam narostly (pokud vůbec) by stejně asi nebyly nějak zvlášt kvalitní a stejně by se muselo na jaře hlouběji říznout, takže by se asi nic neurychlilo. Nicméně z mých zkušeností yplývá že pokud ěco v tuto dobu řezat, tak radši zababčené jádroviny než peckoviny. Opět jedna z mnoha věcí, které jsou jiné, než se běžně uvádí- tedy peckoviny v květu, jádroviny v předjaří- tedy řez... Je to v podsatě logické- asi je to tím, že peckoviny, tím jak mají mnohem méně aktivní spící pupeny, tak hůře reagují na změny...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Kamil Severa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 132.159 (?), 4.5.2016 8:08
Loni a zjara jsem vysadil asi 45 stromků švestek višní třešní a hrušek. Když slyším kritiku na jednu Hrušeň a můj střih ne střih tak jsem asi něco pokazil hned na zacatku (ale díky za názory. Chybami se člověk učí a snad prijdu jen o jeden rok ((
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 189.156 (?), 4.5.2016 10:27

Inu je klidně možné, nebo spíše vysoce pravděpodobné, že bychom našli nedostatky i na zbývajících 44 stromech:)

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 4.5.2016 11:58

Nič ste nepokazili, takto to rozhodne neberte. Keď už idete s kožou (fotkou) na trh, tak Vám tam my mudrlanti už niečo nájdeme...smiley. Ja som skôr polemizoval s odporúčaním ing.Fidlu, či rezať teraz alebo o rok. Tá hruška nie je pokazená, budete z nej mať ešte radosť. Aj tie názory ohľadom rezu môžu byť rôzne, keby som tu prezentoval niektoré moje "experimenty"  a ako vyzerajú niektoré jadroviny v mojej záhrade, tak by ma tu rozniesli na kopytách. K cieľu nemusí viesť len jedna cesta, aj keď rokmi sa tá zlatá stredná vykryštalizuje a vlastne o tom boli tie rady, ktoré sme si dovolili Vám prezentovať. Vyberte si z toho čo považujete za prínosné, ale zariaďte sa podľa seba.  Nech sa Vám darí.   IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 4.5.2016 14:05

Elektra na kdouloni, vysazená na jaře 2015 se teď na jaře obalila květy ještě víc. Hledal jsem pupeny bez květů, na které jsem ji krátil, aby se rozrůstala. Prakticky je bez přírůstků, ale těším se, že když jí dám nějakou výživu a vodu poroste....Kdyby tohle byl můj stromek, vysazený na podzim 2015 (= loni na podzim?), šla by ještě teď první větev na terminálu odshora pryč, ostatní větve bych zakrátil na první bezkvěté pupeny jdoucí z koruny a snažil bych se vyvázáním trochu upravit  (ztupit) úhel ostatních větví, které by měly tvořit korunu. Asi to bude na kdouloni (Williamsova a kdouloň?), na semenáči by takle brzy nekvetla ani nerašila. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kamil Severa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 132.159 (?), 4.5.2016 14:28
Tak je opravdu na semenáči a sázena loni na podzim tj. V říjnu 2015.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 50.172 (?), 4.5.2016 19:14

Souhlasím, že je stromek zababčený.

Jestli je sazenice nasázená na podzim, moc kořenů mít nebude. Takže bych ji ostříhal tak jak čerstvě (dnes) nasazenou.  Každou s pěti (budoucích kosterních) větví bych zkrátil přibližně na polovinu(nebo i víc) u nejsilnějšího venkovního očka. To bych ponechal a ostatní očka vyštípl nehtem. Jedna větvička je navíc tu bych dal pryč.

Stromek bych doporučil zalét přírodním hnojivem a životobudičem Lignohumát nebo Lignohumin (koncentrace dle návodu).   Do dvou let bude sazenice vitálnější než ostatní již přirůstající.

J.A.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika