Letní odrůda hrušky - Kozačka?



Stránky: 1,  2,  3   
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?) 
14.10.2013 12:05, zobrazeno: 17944x

Je to velmi starý strom,asi čtyřicetiletý.Já jsem odrůdu pracovně nazval Kozačka, protože se dobou zrání, deklarovanou chutí, vzhledem,tvarem blíží odrůdě nejvíce.Odolnost proti strupovitosti má prachbídnou.Kdybych proti strupovitosti neošetřil, dvě třetiny úrody bych shnilou vyhodil.Zbylé strupaté plody by se předčasně kazily.Shnilé plody padaly už ze stromu, proto jsem každým rokem říkal, že ji pokácím.Nu vydržela i letos, a možná i několik příštích let ji šanci dám.Při této příležitosti si mohu jen povzdechnout-kdepak jsou ty léta, kdy jsme měli neodsířené průmyslové podniky... někteří vědí, o čem mluvím.Strom má asi šest metrů na výšku, takže je docela pracné 2-4 ošetření proti strupovitosti.

Koncem srpna je třeba  očesat, protože ve větru se větší plody už na stromě neudrží.Očesané plody postupně dozrávaly, a některé vydržely v chruplavém stavu do dnešních dní, ještě pár zbylo.













Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 41.143 (?), 30.7.2014 18:49

Prosím Vás, nepoznává někdo tuhle letní odrůdu. Pekně voní. Chuť je sladká, jemně aromatická. Dužnina je šťavnatá.  Hmotnost je kolem 34 g. Strom má cca 60 let. Děkuji.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 41.143 (?), 30.7.2014 18:50

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 41.143 (?), 30.7.2014 18:50

.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 41.143 (?), 30.7.2014 19:22

Zapomněl jsem napsat, že dozrává spolu s odrůdou Clappova.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 30.7.2014 20:55

že by Jakoubka?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 14.170 (?), 30.7.2014 21:19

Podobně vypadá Magdalenka, ale ta je rannější než Clappova. V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 30.7.2014 22:23

Jakoubka dostala název od toho, že zraje kolem svátku Sv. Jakuba = cca. poslední týden v červenci. Velikost i barva by odpovídaly. Chuť nedokáži...

Pokud by mi pán mohl poslat rouby, byl bych rád - Jakoubku scháním pro tetu, která by je ráda sušila tradičně vyvázáním za stopky a zavěšením v suchu do průvanu a strejdu, co by rád na kvas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 31.7.2014 15:20

Rouby by jsem mohl poslat. Máte nějakou pomologii, kde se zmiňuje tahle odrůda?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 31.7.2014 15:46

Našel jsem jen toto

její malé plody (hniličí) s nápadným kalichem na vysunutém temeni. Nerozumím... kalichu na vysunutém temeni... jak si to mám představit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika